Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuraklık Geri Dönülemez Şekilde Dünyamızı Etkiliyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Kuraklık Geri Dönülemez Şekilde Dünyamızı Etkiliyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Kuraklık Geri Dönülemez Şekilde Dünyamızı Etkiliyor- Güncel Haberler

Türkiye’nin en önemli bulgur üreticilerinden Duru Bulgur, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nde buğdayın geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Pandemi, Savaşlar, Küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık ve yağışlardaki dengesizlik dünyada tarım ve gıda güvenliği sorunlarının geri dönülemez hale gelmesine neden oluyor. Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü nedeniyle sürdürülebilir ve doğru tarım uygulamalarına ağırlık verilmesi çağrısında bulundu. 

 

Sürdürülebilir Tarımı Desteklemek Şart

Kıraç arazi yapısına uygun buğday yetiştirmenin önemine işaret eden Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, çiftçilerin aşırı sulama, ürün yetiştirme şekli, anız yakma gibi yanlış tarım uygulamalarının da toprağın yapısal ve fiziki kimyasal özelliklerine zarar verdiğine dikkat çekti. Duru, bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda kurak arazi yapısına, kıraç arazilere uygun ürünler yetiştirilmesinin zorunlu hale geldiğini ekledi. Duru, “Eğer sürdürülebilir bir tarım hedefliyorsak tarım yapılan arazilerde telafi edilemez değişiklikleri önlemeliyiz. Sürdürülebilir tarımı destekleyerek, doğal yaşama katkı sunmalı, ekilebilir alanlarımızı daha iyi değerlendirmek ve besin değeri yüksek daha fazla ürün elde etmek zorundayız. Türk bulgurunu dünyaya tanıtma misyonunu sahipleniyoruz. Bulgur ve bakliyat ürünleri en yoğun talep gören gıdaların başında geliyor. Bulgur üretim kapasitemiz günlük 400 tonu aştı. 2022 yılında ihracat pazarlarında daha da güçlenerek, ülke ekonomisine katkıda bulunmak üzere üretim, yatırım ve Ar-Ge faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu. 

 

Bulgur Üretimi Modern Ve Otomasyona Dayalı Olmalı

Paketli bulgurun yüzde 80’ini ihraç ettiklerini söyleyen Duru, “Bildiğiniz gibi Anadolu, bulgurun tüm dünyada anavatanı olarak kabul edilir. Bizim topraklarımızda yeşermiş böylesi bir zenginliği, dünyaya anlatma sorumluluğunu üzerimizde hissediyoruz. Bulgur üretiminin daha modern ve otomasyona dayalı olması için sürekli geliştirme çalışmaları yapıyoruz” dedi.  

 

Duru Bulgur Yerli Buğdayı Koruma Altına Aldı

Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında Türkiye’nin kıraç arazilerinde daha yüksek verimli ve hastalıklara dayanıklı buğday türü üretimi için önemli bir proje yürütüldüğünü söyleyen Duru, “Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile Duru Bulgur, Anadolu'da yüzlerce yıldır ekilen fakat sertifikalı olmadığı için son yıllarda ekiminden vazgeçilen yerli buğday çeşitlerini koruma altına aldı. Bu projelerimizle Türkiye’de buğday üretimindeki verimliliğin arttırılmasına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Ayrıca çevre dostu güneş enerjisi paneli yatırımımızı da tamamladık. 2022 yılı sonu elektrik tüketimimizin yüzde 85’ini güneş panellerinden üretmeyi öngörüyoruz. Yapılacak bu çalışma ile yıllık 3 bin 270 ton karbon salınımının önüne geçip yaklaşık 54 bin ağacın kesilmesine de engel olacak, çevreye katkıda bulunacağız” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kuraklık Geri Dönülemez Şekilde Dünyamızı Etkiliyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İş Sanat’tan “Sevda Bir Ateş Buldu Sende” Menderes’te coşku dolu 29 Ekim- Güncel Haberler “Kurt Adam” İzleyiciyle Buluşuyor- Güncel Haberler Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, 20–21-22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Didim VegFest’i engellemek için çıkan asparagas haberlere ve iddialara yanıt verdi.- Güncel Haberler Elektrikli araçlar için şarj istasyonu sayısı artıyor- Güncel Haberler İş Sanat’ın “Parlayan Yıldızlar” Konserleri Devam Ediyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat