Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

”Mehmet Akif Ersoy geleceği gören bir ön görüye sahipti”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » ”Mehmet Akif Ersoy geleceği gören bir ön görüye sahipti”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kocaeli 12. Kitap Fuarı’na katılan yazar Sevda Kıdeyş, Milli Şair Mehmet Akif ile ilgili anlamlı bir söyleşi gerçekleştirdi:

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12. Kitap Fuarı, birbirinden önemli kalemleri ağırlamaya ve okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Süleyman Paşa Salonunda sevilen yazarlar Ayşenur Sezer Sever, Sevda Kıdeyş, Revasiye Cevherli, İlksen Aydın söyleşi düzenledi. Deneme, Edebiyat, Roman kategorilerinde eserlere imza atan yazar Sevda Kıdeyş, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile ilgili anlamlı bir söyleşi gerçekleştirdi. Kıdeyş, “Bir rüya ilhamı ile yola çıkarak kitabımı yazdım. Mehmet Akif Ersoy geleceği gören bir ön görüye sahipti” dedi.

 

RÜYAMDA “YAZ” İCAZETİ ALDIM

Süleyman Paşa Salonunda okurlarıyla buluşan Sevda Kıdeyş, Mehmet Akif Ersoy’dan ilham alarak yazdığı “Mısır Apartmanı” Romanın anlamlı çıkış hikâyesini okurlarıyla paylaştı. Kitabını yazmadan önce rüyasında Mehmet Akif Ersoy’un sesini işittiğini söyleyen Sevda Kıdeyş, “Bir rüya ilhamıyla yazdım bu romanı. Bana “Sen Yaz” icazetini verdi. İcazeti aldım rüyamda ve öyle çıktım. Ona bir dokundum, bin hicazet aldım. Bilgiden çok hikmete talibim. Sanatı samimiyete bağlıyorum. Milli değerlerimizi, ortak noktalarımızı sahiplenmiş Mehmet Akif, kendisi için değil Milleti için yaşamı aydın bir kişiliktir. Mehmet Akif dizelerinde diyor ki, ‘Oku, sana bir his lazım ise oku. Bize, hisli bir yürek lazım, duyguları ölmemiş” Mehmet Akif sözleriyle çalışmaktan ve üretmekten bahseder, geleceği görmüş, bizleri uyarmış gibidir sözleriyle adeta. İstiklal Marşını dinleyen bir Azeri der ki “Men inanami-rem bunu bir insan yazmış ola” Öyle kalben yazılmıştır ki, ilahi bir ışık gibidir yazıları” dedi.

 

AKİF’İN VATANA HİZMETİ BÜYÜKTÜR

“Mehmet Akif Ersoy’un bu ülkeye bu vatana hizmeti büyüktür” diyen Sevda Kıdeyş, “İstiklal Marşı ile cephedekilerin ekmeyi, suyu oldu, güç verdi o askerlere. Daha fazla önemi hak ediyor diye düşünüyorum. Bizler ona ve yaptıklarına sahip çıkmalıyız. Daha çok Akif yetiştirerek, müzesine sahip çıkarak, vatanına, milletine onun kadar sahip çıkan evlatlar yetiştirerek sahip çıkmalıyız. Beni değil onu dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Bu vatan için kalem oynatmış, can vermiş kim varsa onlar için Fatiha istiyorum” dedi.

 

KADIN KOLAYI, ERKEK ZORU GÖREV EDİNMELİ

Sevilen yazar Ayşenur Sezer Sever, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12. Kocaeli Kitap Fuarı’na “Ailede Rol Karmaşası” konulu söyleşisi ile katıldı. Ayşenur Sezer Sever, günümüzde rol karmaşasının olduğunu, anne babanın rollerinin değişmesiyle çocukların da bir karmaşa yaşadığını kaydetti.  Yazar Sever “Anneler maalesef çocukları yanlış kodluyorlar. ‘Aman oku, bir iş edin kızım. Boşanırsan ayaklarının üzerinde dur’ gibi söylemleri yanlış buluyorum. Bu kızın anne babası yok mu?  Kadın rahim sıfatının tecelligahıdır. Neslini korunmasını sağlar, haneyi yuva haline getirir. Ayet de, “erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur’ diyor. Burada bir adım önde olmaları, kadına himaye etmeleri ve zor olanı yapma sorumluluklar vardır. Yani zor olanı erkek yapacak, ben kadın olarak kolay olanı yapacağım. Burada bir kadın ezik gösterilmiyor, tam tersine üstünlük veriliyor. Günümüzde erkeklere iş bırakmıyoruz. Kadınım, güçlüyüm diyerek bazen onun görevini kendimiz yükleniyoruz. Sonunda sana ihtiyacım yok durumuna dönüşüyor. Anne – baba modelinde de karmaşa var. Erkek görevinden uzaklaştırılıp ekarte edilince ve anne son sözü koyunca güçlü olan kazanır algısı çocuklarda oluşuyor. Sözünü geçirip güçlü olma yoluna gidiyor.  Bu şekilde saygı da ortadan kalkıyor. Buna dikkat etmeliyiz. Çocuklara hizmet yerine sevgi eğitimi, sorumluluk bilinci ile büyüklerine hizmeti öğretmeliyiz” dedi.

 

KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLEYİN

Çocuk kitapları yazarı Revasiye Cevherli Süleyman Paşa Salonunda, “Altın Kanatlı Kelebek” konulu söyleşişi ile okurlarıyla buluştu. Cevherli aileyi parçalayan, yalnızlaştıran, teknolojiden uzaklaştırmak için ailece kitap okuma etkinlikleri düzenlenmesi gerektiğini anlattı. “Çocuklarımıza, narin kelebeklere dokunur gibi yaklaşmalıyız. Şiddete yönlendiren kitaplardan onları uzak tutmalıyız. Büyükşehir Belediyesi Kitap Fuarı ile birbirinden önemli çocuk kitaplarını ve yazarlarını bu platformda bir araya getiriyor. Bu nedenle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

ŞİİR SEVERLER İÇİN ŞİİR KİTABI

Kitap yazarı ve hayvan sever olan İlksen Aydın da şiir söyleşisi ile okurlarıyla buluştu. “İki sene önce ilk sen oku’ kitabımı çıkardım gelirini de sokak hayvanlarına bağışlamak istedim” diyen Aydın, “şiirleri ve şiir okuyanları çok sevdiğim için bu kitabı yazma gereği duydum. Bu imkanı verenlere teşekkür ediyorum. Biz hayvanları nasıl yaşatabiliriz mücadelesini veriyoruz. Ortak bir noktada daha çok buluşmalıyız. Çocuklarımıza da paylaşmayı ve birlikte mücadele edebilmeyi öğretmek gerekiyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

”Mehmet Akif Ersoy geleceği gören bir ön görüye sahipti”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

RASTGELE İÇERİKLER

Akbank Sanat’tan Aileler İçin Eğitim- Güncel Haberler Ulusal Egemenlik ve Demokrasi Söyleşileri Başlası- Güncel Haberler Kadir İnanır, neden Armis Yatakları tercih ediyor- Güncel Haberler Kızılcıklı ek hizmet binası kapılarını açtı- Güncel Haberler Susanna Tamaro Türk hayranlarıyla D&R canlı yayınında buluştu Keçiören’de Emine Karakuş Konseri- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat