Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Meme Kanserinde Kontrol Senin Elinde- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Meme Kanserinde Kontrol Senin Elinde- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde "Kontrol Senin Elinde" etkinliği düzenlendi.

 

Tiyatro oyuncusu ve TV programı sunucusu Seren Fosforoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen programda, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Meme Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Böler ve Radyoloji Uzmanı Prof. Dr.  Aylin H. Bayrak; meme kanseri tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verirken, sosyal medyanın ünlü tanıdık isimleri de çeşitli sorularla günün anlam ve önemine dikkat çekerek kadınlara farkındalık kattılar.

 

Ekim ayı boyunca kadın kanserleri ve özellikle de meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak için bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı bu dönem, ülkemizde de çeşitli etkinlik programları ile dikkatleri çekerken ‘Erken teşhis ve tedavi’ konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

 

Meme kanseri farkındalığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlikte bir araya gelen uzman isimler, meme kanseri tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Meme Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Deniz Böler, meme kanseri riskinin yaşla birlikte arttığına dikkati çekti. 80 yaşına ulaşan her 8 kadından birinin meme kanseri teşhisi aldığını ifade eden Böler, ‘erken evrede meme kanserinin çok başarılı bir şekilde tedavi edildiğini, bu oranın yüzde 90'ın üzerinde olduğunu’ dile getirdi.

 

Yaşam tarzının kansere yakalanma açısından önemli olduğunu vurgulayan Böler, "Spor yaparak ve normal kiloda kalarak meme kanseri riskini yüzde 30 azaltabiliyorsunuz. Özellikle menopozdan sonra alınan her 10 kilo, meme kanseri riskini artıyor. Menopoz sonrası kadınların kilo almasını istemiyoruz sağlıklı beslenmek çok önemli, organik beslenmemenin yanı sıra dünyada çok ciddi bir D vitamini eksikliği var, D vitaminine çok dikkat edilmeli. Ayrıca A ve C vitamininden zengin beslenmek, her türlü kanser türünü azalttığını biliyoruz." dedi ve beslenmenin önemine değindi.

 

Rutin muayene ve kendi kendini muayenenin önemli olduğunu belirten Böler, ‘kadınların ayda bir kere ayna karşısına geçerek kendi kendini muayene yapması gerektiğini, bir anormallik fark edilmesi durumunda doktora başvurulmasını’ gerektiğini dile getirdi.

 

Dr. Öğr. Üyesi Derya Bayırlı Turan, meme kanserinde erken teşhisin önemine değinerek, "Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi verilerine göre tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Kadınların kendi kendine meme kontrolü yapması teşhiste en önemli muayene biçimi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Meme Kanserinde Kontrol Senin Elinde- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

RASTGELE İÇERİKLER

DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı- Güncel Haberler Büyükşehir’den Kocaeli’ye insan odaklı hizmet- Güncel Haberler Oyun Keyfini Epin İle Sürekli Kılın Ünlü müzayedeci ve emlak zengini Dikran Masis’in şirketi hakkında haciz kararı- Güncel Haberler Old G’den Yeni Şarkı: “Fresh” İstanbul Cocktail Festival’in Son Gününde Kenan Doğulu Damga Vurdu- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat