“Mozart’ın Kadınları” CRR’de

08.03.2021

0 Yorum

Cemal Reşit Rey(CRR) Konser Salonu bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yine farklı bir yaklaşımla kutluyor.

“Mozart’ın Kadınları” CRR’de

Cemal Reşit Rey(CRR) Konser Salonu bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yine farklı bir yaklaşımla kutluyor. İki konserden oluşan programın ilki olan, “Mozart’ın Kadınları” 7 Mart Pazar akşamı  ilk gösterimini yaptı.

Müzik tarihinde farklı kadın karakterlerini en ince ve derin şekilde betimleyen Mozart’ın operalarındaki kadınların psikolojik durumları, kişilikleri ve ilişkilerini yaşayış biçimleri yalnız müzikte değil, genelde sanat tarihinde bambaşka bir yere sahip.  

Mozart’ın Kadınları konserinde üç başarılı soprano, Ayten TelekDilruba Bilgi ve Nazlı Deniz Süren, üç operadan ikişer kadına sesleriyle hayat verdi. Figaro’nın Düğünü, Don Juan ve Sihirli Flüt’ün, saf, bilge, köylü, soylu ve hırçın karakterleri ve bazı uvertürler, konseri unutulmaz bir Mozart şölenine dönüştürdü.

CRR Sanat Yönetmeni Cem Mansur ise konser öncesi metin yazarlarıyla tarihte eşi görülmeyen bir işbirliği ile büyük bestecinin bu kadınları müziğiyle nasıl ete kemiğe büründürdüğünü anlattı.

8 Mart Pazartesi akşamı ise CRR YouTube kanalından Oyalı Yazma Grubu’nun “Anadolu’nun Kadınları” konseri  yayınlanacak. Oyalı Yazma Grubu konserde  Anadolu’nun dört bir yanından kadınların acı-tatlı tüm duygularını ifade ettikleri eserleri bir araya getirdiği özel bir repertuvar ile müzikseverlerle buluşuyor. 

Her iki konser kaydını bir hafta boyunca CRR YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

microsoft project 2019 satın al

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ