Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mübadele ve Edebiyat Kent Belleği’nde Konuşuldu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Mübadele ve Edebiyat Kent Belleği’nde Konuşuldu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Mübadele ve Edebiyat Kent Belleği’nde Konuşuldu- Güncel Haberler

Yazar Kemal Yalçın, Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen 100. yılına Yaklaşırken Her Yönüyle Mübadele” adlı söyleşi serinin “Edebiyat” bölümüne katıldı. “100. yılına Yaklaşırken Her Yönüyle Mübadele” Söyleşi serisinin edebiyat bölümünün moderatörlüğü Yazar Semra Yeşil ve Kadri Dallı tarafından yapıldı. Söyleşide mübadelenin edebiyata yansıması konuşuldu. 

 

Göç ve mübadele konusundan yazdığı kitaplarla Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da ismini duyuran Yazar Kemal Yalçın, “Mübadeleye katılmış olan hem Yunan hem de Türk tarafından toplam 2 milyon 100 bin kişi katılmıştır.  Bu Sayı 1912- 1924 arasını kapsamaktadır. Mikro tarih şunu yapar. Sadece bir sayı olarak görünen bu rakamlar ruhsuzdur. Ama buna ruh vermek lazım. Ruh vermek de merceğinizi 2 milyon insanın içinden 30 kişiye tutmanızla mümkün. Onların acılarını, mutluluklarını yazıyorsunuz. İşte mikro tarih budur.  Mikro tarihte hem gerçek veriler olacak hem de roman gibi anlatılacak. Ama tüm anlatılanlar yer, zaman ve mekâna uygun olacak. İşte bu anlamda benim yazmış olduğum Emanet Çeyiz bir mikro tarih romanıdır. Bu anlamda Emanet Çeyiz Türkiye’de mübadele edebiyatı konusunda bir çığır açmıştır. Emanet Çeyiz mübadele edebiyatının kapısını araladı. Daha sonra da bu türde yazılan eserler arttı” dedi.

 

Mübadelenin her iki toplum için de büyük acılara sebep olduğunu altını çizen Kemal Yalçın; “ Edebiyatın özellikle de mübadele edebiyatının görevi Ege’nin bir barış denizi olmasını sağlamaktır. Emanet Çeyiz romanı ve buna benzer çalışmalar Türkiye ile Yunanistan arasında barışın sağlanmasına katkı sunacaktır. Emanet Çeyiz barışın, dostluğun ve hasretin, vefanın kitabıdır. Bu kitabım Türkiye’de mikro tarih belgesel roman tekniğinde bir yenilik getirdi. Bu kitap çıktıktan sonra 1998 Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü, 1998 Kültür Bakanlığı Roman Başarı Ödülü ve 1999 yılında Türkiye- Yunanistan Dostluk ve Başarı Ödülleri’ni aldım” dedi.

 

Söyleşinin sonunda Yazar Kemal Yalçın katılımcılar için kitaplarını Emanet Çeyiz ve diğer kitaplarını imzaladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Mübadele ve Edebiyat Kent Belleği’nde Konuşuldu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

HONOR’dan Sevgililer Günü’ne özel indirimler- Güncel Haberler Beylikova’da açık hava sinema gecesi- Güncel Haberler Tozluyaka Uyarlama Mı? Çiğli Avrupa Hareketlilik Haftası’na Hazır- Güncel Haberler Ramazan Ayında Egzersizi İhmal Etmeyin! Kilo Almadan Oruç Tutabilmek Mümkün!- Güncel Haberler “Elimizi taşın altına koymaktan vazgeçmeyeceğiz”- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider! 29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat