Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Prof. Dr. Ayaz, “Biyoçeşitliliğin azalması geleceğimizi tehdit ediyor”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Prof. Dr. Ayaz, “Biyoçeşitliliğin azalması geleceğimizi tehdit ediyor”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Doğadaki yaşam çeşitliliğinin her geçen gün azaldığına dikkat çekmek amacıyla kutlanan “Dünya Biyoçeşitlilik Günü”nün bu yılki sloganı “Tüm yaşam için ortak bir gelecek inşa etmek” oldu. Biyoçeşitliliğin ve sağladığı faydaların insan refahı ve dünya için elzem olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Tüm çabalara rağmen maalesef biyoçeşitlilik dünya çapında azalıyor ve bu azalma geleceğimizi de tehlike altına sokuyor” dedi.

 

Biyoçeşitlilik konusunda tüm dünyada yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ayaz, “ Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı'nın on beşinci toplantısında, 2050 Doğayla uyum içinde yaşamak vizyonuna doğru bir basamak taşı olarak, 2020 sonrası küresel biyoçeşitlilik çerçevesi kabul edildi. 2020 sonrası küresel biyoçeşitlilik çerçevesini geliştirmek için taraflarca kabul edilen süreç, uygulanmasına rehberlik edecek bir dizi ilke ve bir çalışma organizasyonu içeriyor. 2020 Sonrası Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi, 2011-2020 Biyoçeşitlilik Strateji Planını baz alıyor.  Bu çerçeve, toplumun biyoçeşitlilik ile olan ilişkisini dönüştürme ve 2050 yılına kadar doğayla uyum içinde yaşama vizyonuyla ilerliyor. Çerçevenin genel vizyonu ise 2050 yılına kadar sağlıklı bir gezegen oluşturmak ve tüm insanlar için gerekli faydaları sağlamak adına biyolojik çeşitliliğe değer vererek korumak, restore etmek ve akıllıca kullanmak” diye konuştu.

 

“Covid-19 ve Biyoçeşitlilik”

Biyoçeşitlilik kaybının ve ekosistem sağlığının insan sağlığı ile güçlü bir şekilde birbirine bağlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ayaz, “Mart 2020'de yapılan bir ‘Yaban Hayatı ve Kırsal Bağlantı’ anketine göre Covid-19 nedeniyle tahmini kayıplar, azalan hibe fırsatlarından kaynaklanan gelecekteki kayıplar dahil olmak üzere, 100 milyon ABD dolarından fazla oldu.  İnsan hareketine yönelik sokağa çıkma kısıtlamaları, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemler için çeşitli sonuçlar doğurdu. Bir yandan birçok alanda turizm baskısını azaltırken, diğer yandan da önemli çevre koruma programlarını aynı anda kesintiye uğrattı. Covid-19'un dünyanın kırsal ve düşük gelirli nüfusları üzerindeki mali, kültürel ve diğer birçok etkileri nedeniyle, insanlar geçimlerini desteklemek için ormansızlaşma ve vahşi yaşam ticaretini teşvik eden faaliyetlere katıldılar. Tüm bu sebeplerden ötürü koruma biyolojisine ve sürdürülebilirliğe yatırım yapmak; biyoçeşitlilik düşüşlerini önlemek ve zoonotik hastalıkların önüne geçmek adına için çok önemli” dedi.

 

“Biyoçeşitlilik için herkesin yapabileceği eylemler”

Biyoçeşitliliğin korunması adına herkesin yapabileceği eylemler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “ Basit önlemlerle biyoçeşitliliğin korunmasına herkes katkı sağlayabilir. Çevre temizliği, hayvanlara yardım, zoonotik hastalıkların yayılmasını önleme, yerli ağaç ve bitki ekimi, sorumlu bir tüketim kültürü, enerjiden tasarruf, paylaşma, etik standartlara bağlı şirketlerin desteklenmesi, olumsuz alışkanlıkların değişimi, biyogüvenlik hakkında bilgi edinme, çevre kuruluşlarının desteklenmesi gibi eylemlerle bizler de biyoçeşitlilik konusunda farkındalık yaratabiliriz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Prof. Dr. Ayaz, “Biyoçeşitliliğin azalması geleceğimizi tehdit ediyor”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Ukrayna’ya İlk Yardım Konvoyu Bugün Yola Çıkıyor- Güncel Haberler Konak sezona ‘Ortadaki Oyun’la başladı- Güncel Haberler İKÇÜ’nün Eurodesk Türkiye Temas Noktası Akreditasyonu Kabul Edildi- Güncel Haberler Pandemide reflüye karşı 10 etkili öneri- Güncel Haberler VM Medical Park Ankara Hastanesi Medikal Onkoloji bölümü açıldıI- Güncel Haberler Novartis Türkiye Sağlık Çözümleri Direktörlüğü’ne yeni atama

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat