Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Rekabet Gücümüzü Korumak İçin Yeni Yatırımlar Şart- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Rekabet Gücümüzü Korumak İçin Yeni Yatırımlar Şart- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Bir ülkeyi ayağa kaldıracak olan itici gücün üretim ve sanayi olduğunu belirten Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Üretim ve istihdamın devam etmesi, sanayicimizin rekabet gücünün artması için yeni yatırımlar şart. Yatırım ve üretimin daha da önem kazandığı bir döneme girdik. Orta ve uzun vadeli stratejilerimiz için yatırım olmazsa olmazımız” dedi.

 

Elektrik Fiyatlarındaki Yüksek Artışın Sanayiye Yansıtılması Yatırımları Zora Sokuyor

2022 yılında da elektrik fiyatlarındaki artışın yüksek oranda sanayiye yansıtıldığını söyleyen Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, “Yeni yılın ilk ayında açıklanan elektrik fiyatlarındaki yüksek artışın sanayiye yansıtılması, ülkemizin kalkınması için gerekli olan yatırımları zora sokacak. Söz konusu fiyat artışları sanayiye yansıdığı sürece enflasyon daha yüksek seviyelere gelecek ve belirsizliği gören yatırımcı, kararsız kaldığı için yatırım yapmanın bir risk olduğu kanaatine varacaktır. Ülkemizin yatırım anlamında risk olarak görülmesi, sanayimizin küresel piyasada rekabet gücünün azalması hatta ciddi bir şekilde kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalması demektir. Bu tehdidi kalıcı bir şekilde bertaraf edecek aksiyonların bir an önce alınması şart” dedi. 

 

Bir Ülkede Yatırım ve Üretim Yoksa O Ülkenin Gelişmesi Söz Konusu Olamaz

Sanayiye yönelik yatırımların zorlaştırılmasının üretimi ve ihracatı da sekteye uğratacağını söyleyen Ömer Karadeniz, “Bir ülkeyi ayağa kaldıracak olan itici güç üretim ve sanayidir. Günümüzde sanayici zaten üretim için arazi sıkıntısı çekiyor, buna bağlı olarak fabrikaların kurulamamasından kaynaklı üretim de yapılamamakta. Üretimin önemi ve gereksinimine vurgu yapan orta ve uzun vadeli stratejiler yapılmalı. Bir ülkede yatırım ve üretim yoksa o ülkenin gelişmesi asla ve asla söz konusu olamaz. Bunun en güzel örneğini gelişmiş ülkelerde görüyoruz. İhracatta yükseliş gösteren sanayimiz bu engeli de aştığı takdirde üretimi ve konumu açısından birçok ülkeye rol model olacak seviyededir. Bu bilinç ve çabayla hareket edip kamu otoritelerimizin daha da fazla desteğini alarak ilerlemeliyiz” dedi.

 

Yatırım Eksikliğinden Kaynaklı Hammaddenin Yetersiz Olduğu Bir Sanayide Dışa Bağımlılık Artacaktır

Ülkemizdeki hammadde eksikliğinin kapatılması için gerekli yatırımların yetersiz kaldığını belirten Ömer Karadeniz, “Hammaddenin yetersiz olduğu bir sanayide üretimin de bir o kadar eksik kalacağı ve dışa bağımlığın git gide artacağı çok açık. Sanayiye yük bindirmeyecek desteklerin sağlanması çok önemli. Bu çerçevede dolaylı teşviklerin arttırılması, finansman erişiminin kolay sağlanması, nitelikli eleman yetiştirilmesi, AR-GE merkezi desteklerinin çoğalması, enerji fiyatlarının rekabetçi bir düzeye çekilmesi, üniversite-sanayi iş birliğindeki yetersizliklerin ve lojistik alanındaki kısıtlamaların ortadan kaldırılmasıyla hammadde üreticisinin yatırım yapacağı uygun koşullar sağlanmış olacaktır” dedi.   

 

2023 Yılı Hedeflerinin Temelleri 2022’de Atılmış Olmalı

Bir sanayici olarak 2023 yılı hedeflerini “Güçlü Sanayi, Güçlü Türkiye” olarak açıklayan Ömer Karadeniz, “2023 ve daha ilerisi için sanayimiz adına atacağımız adımların sağlam temellerini 2022’de oluşturmamız gerek. Gelecek nesillere bırakacağımız en güzel miras; üreten, muhtaç olmayan ve güçlü sanayisi olan Türkiye’dir. Geçirdiğimiz bir dakika hatta bir saniye bile çok değerli. 2022 yılının Şubat ayını da bitiriyoruz, zaman çok hızlı geçiyor. Biz zamandan da daha hızlı olmalıyız, daha çok üreterek, çalışarak sanayimizi, ülkemizi hep ileriye taşımalıyız. Bu bilinç ve çabayla hareket edip kamu otoritelerimizin daha da fazla desteğini alarak ilerlemeliyiz” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Rekabet Gücümüzü Korumak İçin Yeni Yatırımlar Şart- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Tavuk eti üretimi 206 bin 677 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,67 milyar adet olarak gerçekleşti- Güncel Haberler Billie Eilish, DJ Snake ve A1 x J1’ın efsane çıkışlarını dinleyin!- Güncel Haberler Mahalleden Arkadaşlar: Nostaljik ve Eğlenceli Bir Aile Filmi Önerisi Pokémon GO’nun Türkiye’deki İlk Etkinliği Duyuruldu!- Güncel Haberler Soyer: Müzik bu kez hem ruhumuzu hem de çocuklarımızı iyileştirsin- Güncel Haberler Buca’da coşkulu Balkan Festivali- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat