Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Önemli Konfor Sağlıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Önemli Konfor Sağlıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Küçük yaştaki çocuk hastalarda cerrahi işlemler, anne babalarda endişe oluşturabiliyor. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte hasta konforunu ön planda tutan robotik cerrahi uygulamaları bu endişeleri ortadan kaldırıyor. Tüm dünyada artan sıklıkta uygulanan robotik cerrahi, çocukların kısa sürede iyileşip normal hayata dönmesine olanak sağlıyor. Memorial Bahçelievler ve Ataşehir Hastaneleri Çocuk Ürolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Selçuk Sılay, robot teknolojisinin çocuk üroloji ameliyatlarında da güvenle kullanıldığını belirterek, robotik cerrahinin avantajları ile ilgili bilgi verdi. 

 

Robotik cerrahi vücuda büyük kesi uygulanmadan ameliyat yapılmasına imkân tanımaktadır. Ameliyat bölgesinde açılan küçük deliklerden özel enstrümanlar yerleştirildikten sonra cerrah, hastadan 3-4 metre ileride bulunan bir kontrol ünitesi yardımıyla ameliyatı gerçekleştirebilmektedir. Ameliyatta robotik teknoloji uygulandığı için en küçük bir titreme olmaksızın yüksek hassasiyetle dokular üzerinde çalışılabilmektedir.

 

Ağrı ve kanama riski minimuma iniyor

Robotik cerrahinin çocuklarda kullanılmasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Avrupa Çocuk Ürolojisi kılavuzlarında da bildirildiği üzere, robotik cerrahi sayesinde çocuk hastaların ameliyat sonrası ağrıları daha az olur ve hastanede yatış süresi kısalır. Hastalar en fazla 1 ya da 2 gün içerisinde taburcu edilebilirler. Açık cerrahi sonrası çocukların ortalama 3 ila 7 gün arasında kalması gerekebilir.  

 

Ameliyat izi kalmıyor, komplikasyon riski azalıyor

Cerrahi robotları sayesinde ameliyat sonrasında görülebilen ve istenmeyen kanama gibi bazı komplikasyonlar anlamlı olarak azalmaktadır. Robotik cerrahinin bir diğer avantajı ise kozmetik görünüm ile ilgilidir. Açık cerrahide böğür veya kasık bölgesine 5-6 cm’lik kesi ile gerçekleştirilen ameliyatlar, robotik cerrahide milimetrik delikler sayesinde gerçekleştirilebilmektedir ve bu sayede ciltte ameliyat sonrası izlenen ameliyat izi görüntüsü çok az olmakta ya da hiç görülmemektedir. 

 

Yüksek manevra kabiliyetiyle başarılı sonuçlar
 
Ameliyat sırasında anatomik dokular daha net bir şekilde izlenebilmekte ve 3 boyutlu bir şekilde görüntülenebilmektedir. Robotik cerrahi bu sayede hastaya olduğu kadar ameliyatı yapan cerraha da büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıca açık cerrahi veya laparoskopide belli bir açıya kadar aletlerde bükülme sağlanabilirken, robotik cerrahide manevra kabiliyeti çok daha üstün olmaktadır. Bu sayede dokulara atılan dikişler en doğru şekilde uygulanmaktadır.

 

Her yaş grubunda çocuklara uygulanabiliyor

Her yaş grubunda çocuklara robotik cerrahi uygulanabilir. Öte yandan hastalıkların tetkik ve teşhis sürecine bakıldığında genellikle 3 ay ve üzerindeki tüm çocuklarda robotik cerrahi yapılmaktadır.  

 

Çocuk ürolojisi ameliyatlarında da güvenle kullanılıyor
 
Çocuklarda laparoskopinin uygulanabildiği her ameliyat aslında robotik cerrahi yöntemiyle de uygulanabilir. Çocuklarda robotik cerrahideki tüm uygulamalar çocuk ürologları için bir referans kaynağı olan Avrupa Çocuk Ürolojisi Kılavuzları’nda yer almaktadır. Bu ameliyatların en sık uygulandığı durum ‘Böbrek çıkış darlığı’ (üreteropelvik bileşke darlığı, UPJ darlığı) olarak adlandırılan ve genellikle anne karnında iken bebeklerin böbreklerinde genişleme tespit edilen tablolardır. İkinci en sıklıkta uygulandığı durum ise ‘Vezikoüreteral reflü’ (mesaneden böbreğe idrar kaçışının olduğu ve idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hasarı ve böbrek yetmezliğine yol açabilen bir hastalık) cerrahisidir. Bunların haricinde ise aşağıdaki durumlarda yine çocuklarda robotik cerrahi yapılabilir:

 

  • Megaüreter ( genişlemiş idrar yolu) cerrahisi
  • Çift böbrek (duplike sistem) cerrahisi
  • Nörojen mesane (Beyin, omurilik veya sinir problemleri nedeniyle mesanenin fonksiyonlarını yerine getirememesi) ameliyatları
  • Mesane büyütme ameliyatları
  • Böbrek tümörleri (Wilms tümörü) cerrahisi
  • Nöroblastom ( böbrek üstü bezi tümörleri) cerrahisi

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Robotik Cerrahi Çocuk Hastalarda Önemli Konfor Sağlıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

RASTGELE İÇERİKLER

Alay, hakaret ve dışlamak da akran zorbalığı- Güncel Haberler Yukon Veterineri Yeni Sezonuyla National Geographic WILD Ekranlarında Araç parkını genişleten A Takımı karla mücadeleye destek veriyor- Güncel Haberler Martta kiralara en fazla yüzde 25,98 zam yapılabilecek- Güncel Haberler Fotoğraf çektirdiğinizde sadece saçınız parlasın istiyorsanız saç ekimi tam aradığınız çözüm- Güncel Haberler Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Dev Yatırım Atağı- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat