• Reyting TV
  • Blog
  • SAP Akademi Programı mezunlarını bugünden geleceğin liderlerine dönüştürüyor
347 okunma

SAP Akademi Programı mezunlarını bugünden geleceğin liderlerine dönüştürüyor

ABONE OL
4 Mayıs 2021 13:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Kurumsal yazılım ve uygulama alanında pazar lideri SAP, “Dünyayı daha yaşanılır bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonu doğrultusunda 2013 yılında SAP Akademi Programı'nı (SAP Academy) kurdu. Program, SAP çalışanlarının işe başladıkları ilk günden itibaren çalışma hayatına hazır olmalarına, teknik alanlarda uzmanlaşarak şirketlere yeni bakış açıları kazandıran bireylere dönüşmelerine destek oluyor. Programdan bugüne dek 2212 genç mezun oldu. SAP Akademi Programı, yetiştirdiği genç yeteneklerle bir yandan yerel pazarların dijitalleşme yolculuğunu desteklerken diğer yandan global ölçekte katma değer sağlıyor. ABD’de eğitim alıp dünyanın farklı yerlerinde liderlik pozisyonlarına geçiş yapan mezunlar arasında Türkiye’den de başarılı genç yetenekler bulunuyor.

 

Dijitalleşmenin artması ve dijital teknolojilerin hızla gelişmesi; çalışma şekilleriyle birlikte yetkinlikleri de sürekli değiştiriyor. Bugün şirketlerde dijital teknolojinin gelişimini yavaşlatan unsurlar arasında yetkinlik eksikliği ilk sırada geliyor. McKinsey’in raporuna göre, 2030 yılına gelindiğinde mevcut mesleklerin yalnızca 2’sinin ortadan kalkarken, geriye kalan mesleklerin 30’u otomasyonla değişime uğrayacak. En büyük değişim ise 63 oranıyla teknoloji yetkinliklerinde gerçekleşecek. SAP’nin gençleri geleceğin mesleklerine hazırlamak, onlara dijital beceriler kazandırmak, teknoloji alanındaki yetkinliklerini artırmak ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu teknik işgücünü yetiştirmek amacıyla hayata geçirdiği SAP Akademi Programı (SAP Academy), yetişen mezunları ile global ölçekte katma değer yaratıyor.

SAP Akademi Programı, SAP’nin “Dünyayı daha yaşanılır bir yer haline getirmek ve insan hayatını iyileştirmek” vizyonu doğrultusunda 2013 yılında kuruldu. Program, SAP çalışanlarının işe başladıkları ilk günden itibaren çalışma hayatına hazır olmalarına, teknik alanlarda uzmanlaşarak şirketlerine yepyeni bakış açıları kazandıran bireylere dönüşmelerine destek oluyor. Programdan bugüne dek 2212 genç mezun oldu. 

 

12 aylık kapsayıcı ve çok yönlü bir program

Akademi, çok boyutlu, deneyime dayalı; 6 ayı SAP’nin ABD’nin kültürel ve ticari merkezlerinden San Francisco’daki merkezinde 6 ayı ise sahada olmak üzere toplamda 12 aylık bir öğrenme programı sunuyor. Kovid-19 pandemisi nedeniyle dersler yaklaşık bir yıldır online olarak veriliyor. Akademi öğrencileri, SAP’nin son teknolojileriyle çalışırken çok çeşitli iş, endüstri, çözüm ve satış becerileri edinmek için uygulamalı bir ortamda deneyimli uzmanlarla birlikte çalışma fırsatı kazanıyor. Akademi’den mezun olan gençler, yetenek ve isteklerine göre SAP bünyesinde istihdam ediliyorlar ve kısa sürede önemli görevler üstleniyorlar.

 

Dünyanın farklı yerlerinde önemli pozisyonlara atanıyorlar

SAP Akademi Programı, katılımcıların birlikte yaşama, çalışma ve öğrenme deneyimi kazanması açısından bir eğitim programı olmanın çok ötesine geçiyor. Bu programdan mezun olan SAP çalışanları kısa sürede önemli pozisyonlara geçiş yaparak kariyerlerinde hızla ilerliyor..SAP Kuzey Amerika bölgesinde görev yapan bir çalışan, SAP Akademi programını tamamladıktan 1 yıl sonra CEO ofiste Stratejik Müşteri Sorumlusu ardından da Satış Öncesi Organizasyonu Bölge Başkanlığı pozisyonuna terfi etti. SAP Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde görev yapan bir çalışan ise SAP Akademi Programını tamamladıktan 4 yıl sonra, önce COO pozisyonuna daha sonra ise CEO ofiste Latin Amerika ve Karayipler Stratejik Satış Ekibi Başkanlığı pozisyonuna atandı. Dünyanın farklı yerlerinde liderlik pozisyonlarına geçiş yapan mezunlar arasında Türkiye’den de Hür Bakan, Evrim Çolakoğlu gibi başarılı genç yetenekler bulunuyor.

 

 

Programla ilgili olarak SAP Türkiye Teknik Satış Direktörü Tuna Atmaca, “Akademi programı ile yeni mezun çalışanlarımızın çözüm ve müşteri yönetimi anlamında dünyadaki en iyi iş modellerini öğrenmelerini ve bu sayede SAP çözümleri ile Türkiye’deki müşterilerimizin süreçlerini en verimli yöntemlerle iyileştirmelerini sağlıyoruz.   Biz de Türkiye organizasyonu olarak her yeni mezunumuzdan yeni yaklaşımları öğrenme ve uygulama fırsatı elde ediyoruz. SAP Akademi Programı, kurulduğu 2013 yılından 2020 yılına dek toplam 2212 mezun verdi.  Hür Bakan, Evrim Çolakoğlu, Buse Canlı, Nazlı Savaşcı ve Elif İsmailoğlu Türkiye’den Akademi’ye katılarak Teknik Satış alanında başarıyla mezun olan çalışanlarımız arasında yer alıyor. Akademiden mezun olan çalışanlarımızın bugün geldikleri pozisyonlar ve elde ettikleri başarılar, yenilikçilik tutkusu ile kalıpları yıkan düşünme biçimlerini gösterme ve basit ancak dönüştürücü yollardan müşterilerimize sağladığımız çözümleri iyileştirme hedefimize ulaştığımızın en güzel kanıtı” dedi.

 

“Yeni mezunlara yapılan en büyük eğitim yatırımı”

SAP Akademi Programı mezunlarından Hür Bakan, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra katıldığı Akademi ile ilgili olarak şunları söyledi: “SAP Akademi Programı’na Türkiye’den katıldım. 25 farklı ülkeden 35 kişi ABD’de SAP ürün ve çözümlerinden sunum ve iletişim becerilerine, hem teorik hem de pratik kapsamlı eğitimler aldık. Bir eğitim programıyla kıyasladığınızda 3-4 yıl içinde öğrenebileceğim her şeyi 6 ay gibi kısa bir sürede öğrendim. Ayrıca eğitim bu 6 ay ile de sınırlı değil. Sürekli eğitime devam ediyoruz. Şu an SAP Güney EMEA Bölgesi’nde teknik satış sorumlusu olarak görev yapıyorum ve Akademi’de aldığım eğitimin ve yaşadığım kültür çeşitliliğinin bana kattıkları sayesinde tüm dünyadan müşterilerimle rahatlıkla iletişim kurabiliyorum. Sadece eğitim anlamında değil, dünyaya da farklı gözlerle bakmamı sağlayan bir programdı. SAP Akademi Programı’nın yeni mezunlara yapılabilecek en büyük eğitim yatırımı olduğunu düşünüyorum”.

 

“SAP Akademi Programı kariyerimde daha hızlı ilerlememi sağladı”

SAP Akademi Programı’nın mezunlarından Evrim Çolakoğlu ise programa Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra katıldı.. Çolakoğlu,  SAP Akademi Programı’nın diğer programlardan ayrıştığını söyleyerek,  “Benim öncelikli hedeflerimden biri teknoloji endüstrisinde çalışmaktı. Bu programın en etkileyici kısmı, SAP’nin bu alanda çok güçlü bir şirket olması ve global bir tecrübe fırsatı sunmasıydı. Benim katıldığım dönemde, 25 farklı ülkeden 27 kişiydik. 6 ay boyunca birlikte öğrendik, projeler yaptık ve iş hayatına dair çok değerli deneyimler edindik. SAP’nin üst düzey yöneticileriyle tanışma ve geri bildirim alma fırsatı kazandık. 6 yıllık SAP yolculuğumda, Türkiye’de ve bölge organizasyonunda farklı sorumluluklar aldım. Geri dönüp baktığımda, SAP Akademi Programı’nın tüm bu sorumlulukları alırken daha kolay adapte olmamda, esnek bir şekilde hareket etmemde ve kariyerimde daha hızlı ilerlememde önemli rol oynadığını görüyorum. Böylesine güçlü bir global teknoloji şirketinde, global bir vizyonu olan bir programla iş hayatına başlamak dönüştürücü bir deneyimdi.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: Kocaeli anahtar teslim tadilat - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - akor - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat