Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Savunma sanayi yerli yazılımlarla 10 milyar dolarlık ihracat hedefine koşuyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Savunma sanayi yerli yazılımlarla 10 milyar dolarlık ihracat hedefine koşuyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yerlilik oranını 80e ulaştırarak Türkiyenin dışa bağımlılığını azaltan savunma sanayi, yerli yazılımlardan aldığı güçle dijital dönüşümünü hızlandırdı. Sektörün değişen dinamiklerine uygun geliştirilen ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümleri, üretimden ihracata uzanan tüm süreçlerin bütünleşik olarak yönetilmesini sağlıyor. Yerli yazılımlar işletmelere esneklik ve verimlilik kazandırırken siber güvenlik ve verilerin gizliği açısından koruyucu bir kalkan oluşturuyor.

 

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleriyle yerlilik oranını 80 seviyesine çıkaran Türk savunma ve havacılık sanayi, ihracat faaliyetlerini giderek genişletiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, sektör 2021'de 41,5 artışla 3 milyar 224 milyon 786 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. İşletmelere Ar-Ge ve inovasyon gücü kazandıran yerli yazılımların 2023’te ihracatta 10 milyar doları aşmayı hedefleyen savunma sanayinin bel kemiğini oluşturduğunu belirten Bilişim A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Erdağ, “Türk savunma sanayi, yerli yazılımların sunduğu çözümlerle Türkiye’ye dünyanın dev endüstrileri arasında temsil gücü kazandırıyor. Yerli yazılımlar savunma sanayine, dolayısıyla Türkiye ekonomisine nitelikli bir değer katmakla kalmıyor, siber güvenlik ve verilerin gizliği açısından da savunma sanayinin üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturuyor. İşletmelerin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen yerli yazılımlar, kurumların üretimden ihracata uzanan tüm süreçlerine esneklik ve verimlilik getiriyor. Bilişim AŞ olarak 1985 yılından bu yana yenilikçi endüstriyel yazılım çözümlerimiz ve projelerimizle yerli yazılımların yaygınlaşması sürecinde etkin bir rol oynuyoruz.” dedi.

 

Dijital dönüşümü merkeze alan işletmeler gelirlerini artırabiliyor

Küresel ölçekte yapılan araştırmalar, savunma sanayide faaliyet gösteren işletmelerin kapsamlı bir dijital dönüşüm stratejisi izleyerek rekabet gücü elde edebileceğini gösteriyor. Dijitalleşme sürecini tamamlayan işletmeler, işlerinin 50’sinden fazlasını ölçeklendirebiliyor. Dijitalleşmeyi merkeze alan işletmeler ise yatırımlarının katma değerini ve gelirlerini artırabilirken, diğer sektörlere oranla 4 kat büyüme elde edebiliyor. 

 

ERP çözümleri savunma sanayide dönüşümün merkezinde 

Hemen her sektörü etkisi altına alan dijitalleşmenin savunma sanayinde uçtan uca dijital çözümler sunan yazılımlara duyulan ihtiyacı artırdığına dikkat çeken Hüseyin Erdağ, “Savunma sanayinin dönüşümünün merkezinde, kurumların ihtiyaçlarına göre geliştirilen ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümleri yer alıyor. İleri teknolojiler kullanarak geliştirdiğimiz ERP çözümlerimizle savunma sanayinin değişen dinamiklerine cevap veriyoruz. Üretimde ihtiyaç duyulan tüm aşamaların tek bir kaynağa entegrasyonunu sağlayan yeni nesil ERP çözümlerimizle savunma ve havacılık sanayinin dijital dönüşümüne kılavuzluk ediyoruz” diye ifade etti.  

 

Esnek ve özelleştirilebilen çözümler

İşletmelerin ihtiyaçlarından yola çıkarak geliştirilen ERP çözümlerin savunma sanayinin geleceğini şekillendirdiğini kaydeden Bilişim A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Erdağ, “Stok, satış, satın alma, üretim, kalite, İK, finans, maliyet bakım ve onarım yönetimini tek kaynakta buluşturarak işletmelere maliyet ve zaman tasarrufu getiriyoruz. Karar alma süreçlerinde işletmelerin ihtiyacı olan tüm bilgilere anında ulaşmalarını sağlıyor, üretim planlama, stok ve hammadde yönetimi gibi stratejik süreçleri hızlandırarak işletmelere çeviklik getiriyoruz. üretimden satışa uzanan tüm süreçlerin bütünleşik olarak tek bir platformdan yönetilmesini sağlayarak işletmelerin karlılığını artırıyoruz.” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Savunma sanayi yerli yazılımlarla 10 milyar dolarlık ihracat hedefine koşuyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Kayseri Büyükşehir’den Miniklere “Konser”- Güncel Haberler Yepyeni 3 çalma listesi: Gökkuşağı Şarkıları 2021, Parkta Parti ve Yaz Tatili 2021’in tadını çıkarın!- Güncel Haberler Leyla’nın Büyük Acısı ve İntikam Kararı- Güncel Haberler Meta dijital sanat ve gastronomi deneyimi yaşattı- Güncel Haberler Rolls-Royce, mtu jeneratörleri ile “net sıfır” hedefine doğru ilerliyor- Güncel Haberler Gaziemir Belediyesi sağlık hizmetleriyle şifa oluyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat