Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Şehir Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Şehir Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Şehir Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”- Güncel Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin uyarladığı, Yelda Baskın’ın yönettiği Fosforlu Cevriye adlı müzikali seyirciyle buluşturuyor. 2022-2023 sezonunun yeni müzikali Fosforlu Cevriye, 2 Kasım 2022 Çarşamba günü 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor.

İstanbul Sokaklarının Ta Kendisi “Fosforlu Cevriye”
Anne babasını tanımadığı için gökteki yıldızlardan doğduğuna inanan, denizin kucağında bir sokak çocuğu olarak büyüyen, Galata mevkiinde karnını doyurabilmek için “icra-i sanat” eyleyen Cevriye, sıradan bir sokak kızı değil aslında İstanbul sokaklarının ta kendisidir. Hastalık ve soğuktan ölüme yaklaştığı o gece, karşısına çıkan esrarengiz bir Adam sayesinde hayata ve kara sevdaya tutunur. Cevriye’nin daha önce tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen ve ona “siz” diye hitap eden bu Adam aslında gizli yaşayan bir idam mahkûmudur. Cevriye onu tanıdığı günden sonra artık bambaşka bir “insan” olmuştur. Hapis, sürgün, aradan geçen zaman ve türlü belalara rağmen bu aşktan vazgeçmeyen Cevriye, sevdiği için her şeyi göze alacaktır.
Oyunda 1930-40’lı yılların İstanbul’u zengin tasvirleriyle sunuluyor. Mahallelerin arka sokaklarında, hapishanelerinde, batakhanelerinde hayata tutunmaya çalışan kadınların, annelerin, çocukların ve afili delikanlıların otoriteyle olan ilişkisi çarpıcı öykülerle aktarılıyor.

Oyunun Yönetmeni Yelda Baskın, Cevriye’yi Anlatıyor
“Cevriye’nin sevdası bir var oluş meselesidir. Seçtiği erkekten de bağımsız kendi iradesidir. Sokakta var olmanın sertliğine rağmen, hiç kimsenin tahakkümü altına girmeyen Cevriye en dar zamanlarda bile başımızı kaldırıp bize yıldızları izletir. Başka dünyalara, olasılıklara, hayallere doğru…”

Suat Derviş ve Gülriz Sururi’nin Büyük Hayali Gerçekleşiyor

Suat Derviş, 60’lı yılların başında Türkiye’ye döndüğünde siyasi-mesleki ve maddi anlamda zorlu bir dönemden geçiyordu. “Fosforlu Cevriye” romanını yayınevlerine teklif ediyor fakat ne yazık her seferinde reddediliyordu. Suat Hanım’ın büyük arzusu, bu eserin yayınlanmasından öte, bir “müzikal” olarak oyunlaştırıldığını görmekti… Bunun için ilk görüştüğü kişi genç aktris Gülriz Sururi idi… Gülriz Hanım’ın da arzusu oyunu Şehir Tiyatroları’nda sahnelemekti…

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, müzik ve bestesini Oğuzhan Balcı’nın, dekor tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Tomris Kuzu’nun, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımını Yunus Nalcı’nın, koreografisini Maral Ceranoğlu’nun yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ayşe Günyüz Demirci, Berk Samur, Besim Demirkıran, Binnur Şerbetçioğlu, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Elif Verit, Emre Yılmaz, Hakan Örge, Irmak Örnek, Nur Saçbüker Otan, Samet Silme, Tuğrul Arsever, Yağmur Damcıoğlu Namak, Yunus Erman Çağlar, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor.

Oyun, 2-5 Kasım, 9-12 Kasım 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 30 Kasım – 3 Aralık 2022 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Şehir Tiyatroları’ndan Yılın Müzikali “Fosforlu Cevriye”- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

En Net Görüntüyü Dahua Gerçek 5MP Kameralar Sunuyor- Güncel Haberler İzmir’de Sağlık Personeli Kartı uygulaması başladı- Güncel Haberler Özgün Fikirleri Olan Genç Kültür Kart Üyesi Gençler Bir Araya Geldi- Güncel Haberler Ege Tıp’ta Hemşirelik Haftası programı- Güncel Haberler Türkiye’nin En Büyük Online Sağlık ve Teknoloji Zirvesi Medcon Başladı- Güncel Haberler Cittaslow Metropol kriterleri İzmir’den dünyaya taşınıyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu! 22 Mayıs Pazartesi Reyting sonuçları Açıklandı mı?

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat