ŞEKİL (a)’DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ

05.11.2019

0 Yorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim 2019 tarihinde Üsküdar’da yapılan etkinliklerden dönen bir grubun İstanbul Metrosundaki sarık ve cübbeli genci görünce çıkardıkları arbede, birçok insanımızı toplumsal barış adına korkuttu.

ŞEKİL (a)’DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim 2019 tarihinde Üsküdar’da yapılan etkinliklerden dönen bir grubun İstanbul Metrosundaki sarık ve cübbeli genci görünce çıkardıkları arbede, birçok insanımızı toplumsal barış adına korkuttu.

Genç delikanlıya sırf giyimi ve kuşamı için, dedesi ninesi yaşındaki insanlar tarafından toplumsal linçe uğratılmasını tasvip etmiyor ve kınıyorum. Bununla beraber provokatörlerin ekmeğine yağ sürmemek ve arzu ettikleri toplumsal gerginliğe zeminin oluşturmamak adına bütün herkesi aklıselim düşünceye davet ediyorum.

Toplumun büyük çoğunluğu herkesin fikrine, giyinişi ve kuşamına hoş görü ile yaklaşıyor. Ancak belli bir azınlık bu durumdan rahatsız oldukları için veya başka nedenlerle, kıvılcım gördükleri her yere ” Yangına körükle gitmek” için körüklerini ve savaş baltalarını yanlarında taşıyorlar. En küçük fırsatını buldukları zamanda, küçücük fırsatları ganimete çevirmek içinde hemen aktif hale geçiyorlar.

12 Eylül öncesinde binlerce gencimiz, sağ sol diye boş yere bir birlerini vurdular. Aradan yıllar geçtikten sonrada, o zaman birbirlerine tahammül edemeyen, silah çeken insanlar, yan yana siyaset yapar hale geldiler. Birçoğumuz o günleri unuttu gitti. Ama o günleri unutmaktan ziyade zaman zaman hatırlayıp, ders almakta fayda var.

Zaten başımızda yeterince bela var. Başta ABD başta olmak üzere bütün emperyalist ülkeler, kendi toplumlarınca da inandırıcı bulunmayan çeşitli düzmece senaryolar ile sınırlarımızda ucu ülkemizi de yakından ilgilendiren gizli hesaplar ve planlar içindeler.

Bu nedenle de sınırımızın ötesindeki olayların bir parçası olarak zaman zaman toplumsal dinamiklerin dengesini bozabilmek adına, Marmaray’daki görüntülerdeki olaylarda olduğu gibi köpürterek toplumun sinir uçlarına dokunmaya çalışıyorlar.

Bu tür küçük olayları bütünleştirerek Gezi olaylarında olduğu gibi, infial haline getirmenin gayreti içinde olduğu unutulmamalıdır.

Kökleri çok eskilere dayanan güçlü ve çok büyük bir ülkeyiz. Birlik olduğumuz zaman her türlü sorunun üstesinden gelebiliriz.

Bu nedenle inadına birlik inadına beraberlik…

Yazar: Hasan KAYA

Hasan KAYA1963 yılında Çanakkale-Biga- Karacaali Köyünde doğdu. İlçe Özel İdare ve Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra emekliye ayrılan yazar, siyasi ve güncel konuların taşradaki yansımaları ve etkileri ile ilgili gazete köşe yazıları yazıyor. Ayrıca, Öykü ve Roman çalışmalarına da devam ediyor...

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ