SİYASETTE AÇ TAVUK SENDROMU

21.07.2020

0 Yorum

CHP’de kurultay öncesi parti içi denge/hizip mücadelesi şiddetini artarak devam ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de vekiller, belediye başkanı, parti yönetimi başta olmak üzere il başkanlığı seçimi öncesi içten içe devam eden, il başkanlığı seçiminden sonra her kademedeki ortaya çıkan huzursuzluk gizlemeye gerek görülmeden kamuoyunun gözleri önünde yapılıyor, bunun sonucunda da yaşanan tartışmalar pehlivan […]

SİYASETTE AÇ TAVUK SENDROMU

CHP’de kurultay öncesi parti içi denge/hizip mücadelesi şiddetini artarak devam ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de vekiller, belediye başkanı, parti yönetimi başta olmak üzere il başkanlığı seçimi öncesi içten içe devam eden, il başkanlığı seçiminden sonra her kademedeki ortaya çıkan huzursuzluk gizlemeye gerek görülmeden kamuoyunun gözleri önünde yapılıyor, bunun sonucunda da yaşanan tartışmalar pehlivan tefrikası gibi basında yayınlanıyor.

CHP’li bir üyenin: “ İktidar ateşi ile içimizi ısıtmaya çalışırken, belediyelerin/il genel meclislerinin dumanında boğulduk…” diye yaptığı sitem CHP’deki mevcut durumun özeti gibi.

Son mahalli seçimlerde, halkın CHP’ye verdiği avansı iyi kullanamadı. AK Partide seçmeninden aldığı uyarı üzerine teşkilatlara çeki düzen vermeye başlaması ile gözle görünür toparlanma sürecine girdi. Bunun sonucu da CHP’de telaş ile birlikte “Aç Tavuk Sendromu” başladı.

Bildiğiniz gibi, İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığında kahraman ve geleceğin lideri ilan edildi. Yelkenleri öyle bir rüzgâr ile dolduruldu ki, sanki İBB Başkanı değil de, T.C Başkanı seçilmiş, CHP’de iktidar olmuş gibi bir hava verildi. İşin kötü tarafı İmamoğlu’ da bu rüzgâra kendisini kaptırması oldu ki işte CHP için hezimetin esas başlangıç noktası bu oldu.
Zabıta ile askeri nizamı çağrıştıran karşılama törenleri… Antrkot şovu, araç israfını göstermek adına hizmet araçlarının makam aracı
diye teşhir edilmesi. “ Tatil bana yakışıyor.” Açıklaması ile “Kayaklar girsin…” gafı… Eminönü balıkçılarının kaldırılması girişimi, sonrasında geri adım…”Temel atmama töreni…” seçim öncesi verdiği gözle görünür, elle tutulur hiçbir vaadini yerine getirememesi… Özetle kısa bir sürede bir siyasetçi için kırılması çok zor olan başarısızlıklar rekoru…

Şimdide gündemde ikinci Parsadan olayını hatırlatan, tablo meselesi olanların üzerine iyice tüy dikti… Param yok diye Başakşehir Şehir Hastahanesi yolunu yapamayacağını bildirmesine rağmen, sahte olduğu tartışılan tabloya avuç dolusu para vermesi büyük tepkilere neden oldu.

Ankara’da Mansur Yavaş’ın, Sinan Aygün ile yaşadığı 25.000.000- meselesi, Adana’da sahra hastahanesi, Yalova’da ki skandal… İzmir’de Tuncay Özkan’ın şoförünün ballı kadrodan devlet memuru sonrasında belediye başkan yardımcısı atanması olayları peşin sıra gelmesi halkın gözünden kaçmadı.

Aslında bu gelişmeler CHP tabanında bilindiği ve tedirginlik yaratmasına rağmen dükkân kar ettiği için kimse ses çıkartmıyordu; ancak İstanbul BBB Genel Sekreter ataması bardağı taşıran son damla oldu. Kurultay öncesi içten içe kaynayan CHP’de İmamoğlu açıktan ve şiddetli bir şekilde eleştirilmeye başlandı.

Peki, İmamoğlu’nun bileti kesildi mi? Hayır, % 25-30 bandında sol seçmen varlığı ile iktidara gelmesi hayal olan CHP’nin İmamoğlu’nun biletini kesmesi gibi bir lüksü şimdilik yok. Çünkü CHP’deki dengeler ve üst akıl şimdilik buna müsaade etmiyor. Her ne kadar İmamoğlu icraatları ile göz dolduramadığı için siyaseten bir gelecek vaat etmekten uzak görünse de, İmamoğlu’nu CHP’den aday gösteren üst akıl henüz İmamoğlu’ndan ümidini kesmiş ve vazgeçmiş değil…

Yalnız kurultay öncesinde tabanda, Kılıçdaroğlu ve buna bağlı olarak İmamoğlu’na dip dalga olarak tepkiler giderek artıyor. Senaryo gereği tartışmalar alevleniyormuş gibi bir görüntü verilmeye çalışılıyor ki, bu da tabanın gazının alınmasına yönelik olduğuna şüphe uyandırıyor. Bunun yanında İnce ve Cihaner grubu da fırsat bu fırsattır diye diğer hizip/muhalifler ile dirsek teması kurabilmek için gayret sarf ediyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun karşısına genel başkan adayı çıkarıp çıkaramayacaklarının hesabını yapıyor ve ortam yoklaması çekiyorlar. Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Kurultaya kadar Ankara’da rüzgâr tersine döner mi bilinmez; ama şimdiki manzara ile kurultayda seçim yarışının genel başkanlıktan ziyade parti yönetimini kademelerinde olacak gibi görünüyor. CHP yönetim kadrosu, şimdilik Kemalist ağırlıklı delegelerden oluşacağını gösteriyor. Bunun yanında Kılıçdaroğlu ile devam kararı çıkması kesin gibi duruyor.

CHP’ye 2023 ayarı kapsamında Millet İttifakı cephesindeki kartlar yeniden dağıtılıyor. Şu andaki oyun Jokeri İmamoğlu… Görünen veya görünmez yaşanan tartışmalar nedeni ile CHP’den kopmaların olmaması için sağ tandanslı CHP çatısı altında siyaset yapan isimlerden bazıları ayrılarak “Çapari tekniği” yeni partiler kurabilir diye düşünüyorum.

Gül’ün bu oluşumun içinde veya dirsek teması hali içinde olması ihtimalini dahi yakıştıramıyorum; ama oyun kuruculara ve takip edilen güzergâha bakıldığında maalesef Gül’ün de bu oyun masasının bir köşesinde olduğu intibaı veriyor ki, bu durumda işin en ilginç tarafı…

İnce eleyip, sık dokunan; HDP’yi ürkütmeden, CHP’deki Kemalist ve Kuvvacı radikallerin gazını alıp partiye küstürmeden, İYİ Partideki milliyetçileri kırmadan dökmeden, yeni kurulacak/kurdurulacak partileri çapari tekniği ile Millet İttifakı çatısı altında tutabilmenin hesapları ile yapılmaya çalışılan dizayn çalışmasındaki gelişmeleri ilerleyen günlerde şahit olacağız.

Bu nedenle yapılmaya çalışılan bu dizayn çalışmasının “ Aç Tavuk Sendromuna” kurban gitmemesi için de yelkenler itina ile şişiriliyor. Çünkü CHP tabanı iktidar olmayı öyle çok istiyor ki, İstanbul başta olmak üzere diğer belediyelerde altın yumurtlayan tavuğu ganimet niyetine kesmeleri handikabı yaşanıyor…

Yazar: Hasan KAYA

Hasan KAYA1963 yılında Çanakkale-Biga- Karacaali Köyünde doğdu. İlçe Özel İdare ve Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra emekliye ayrılan yazar, siyasi ve güncel konuların taşradaki yansımaları ve etkileri ile ilgili gazete köşe yazıları yazıyor. Ayrıca, Öykü ve Roman çalışmalarına da devam ediyor...

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ