Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

SKD Türkiye, İş Dünyasının İklim Kriziyle Mücadelesine Güç Katıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » SKD Türkiye, İş Dünyasının İklim Kriziyle Mücadelesine Güç Katıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İŞ DÜNYASI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA DERNEĞİ’NDEN (SKD TÜRKİYE) TÜRKİYE’NİN 2053 NET SIFIR EMİSYON VE YEŞİL KALKINMA HEDEFİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

 

Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma” hedefine katkı sağlamayı hedefleyen SKD Türkiye, “Hedef Net Sıfır Karbon Hareketi”ni başlattı.  SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, ‘Hedef Net Sıfır Karbon’ sloganıyla başta üyeleri olmak üzere, tüm iş dünyasını iklim liderliğinde bu harekete katılarak cesur bir adım atmaya davet etti.

 

23 farklı sektörden 90 üye ile Türkiye GSYH’nin 15’ten fazlasını temsil eden SKD Türkiye, Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon ve yeşil kalkınma” hedefine katkı sağlamak amacıyla ‘’Hedef Net Sıfır Karbon Hareketi’’ni başlattı. Çatı örgütü WBCSD tarafından şirketlere net sıfır karbon hedefini hayata geçirme aşamasında rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan “SOS 1.5 Net Sıfır Karbon İçin Yol Haritası” raporunu bu harekete yol gösterici olarak alan SKD Türkiye, başta üyeleri olmak üzere tüm iş dünyasını hareket katılmaya davet etti.

 

18 Şubat Cuma günü çevrim içi düzenlenen etkinlikte konuşan SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, “SKD Türkiye olarak “Hedef Net Sıfır Karbon” sloganıyla başta üyelerimiz olmak üzere, tüm şirketleri iklim liderliğinde cesur bir adım atmaya davet ediyoruz” dedi. Ebru Dildar Edin, şunları söyledi:

“İklim krizinde geldiğimiz noktada şirketler 2050 yılı ya da daha öncesi net sıfır karbon emisyonu hedefine ilişkin planlarını stratejileri ile uyumlu hale getirmenin, gelecekte var olabilmenin tek yolu olduğunun farkındalar. İklim krizinin etkileri her geçen gün artarken, işletmelerin net sıfır karbon ekonomisine geçişi hızlandırmaları, iklim risklerine ve dönüşümdeki zorluklara ilişkin güçlü yapılar oluşturmaları önem arz ediyor. Bunun ulaşılması kolay bir hedef olmadığının da farkındayız. Diğer yandan, şirketlerin stratejik odak noktalarını belirleyerek, güçlü ve zayıf yönlerini doğru tespit ederek ortaya koyacakları düşük karbon çözümleri ve yeşil dönüşüm iklim krizi ile mücadeleye katkı sağladığı gibi onlara iklim eyleminde rekabet üstünlüğü de katacaktır.”

 

Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur yaptığı açılış konuşmasında “Bilimsel veriler bize gösteriyor ki dünyamızın geleceği için herkesin özellikle de iş dünyasının sorumluluk alması ve hemen harekete geçmesi gerekiyor. Türkiye’nin 2053 hedeflerini ve AB Yeşil Mutabakatı ile ilgili gelişmeleri de göz önüne alacak olursak şirketlerin hızla sürdürülebilir iş modellerine geçiş yaparak ısınma artışını 1,5°C ile sınırlama konusunda bir sorumluluğu var. Bu anlamda tüm iş dünyasını harekete geçirmek ve rehberlik etmek amacıyla hazırlanan SOS 1.5 çalışmasını çok kıymetli buluyorum”” dedi.

 

Wood Başkanı Dr. Damon Hill ise “Dünyamızda karbondioksit konsantrasyonu en yüksek seviyede. Yani gezegenimiz giderek ısınıyor. Yakında gezegende 2 milyar kişi daha olacak. Bununla birlikte yaşam standartlarımız arttıkça enerji talebi de artıyor. Net sıfır karbona geçişte yenilenebilir enerjinin yanı sıra Yeşil Hidrojen teknolojisi de önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Hidrojen depolanabilir olması sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı olarak sürekli kullanım avantajı sağlıyor. Ancak Yeşil Hidrojen teknolojisi tatlı su kullanımını gerektirdiği için bu süreçte kurumların su kıtlığı tehlikesini de göz önünde bulundurarak planlama yapmaları gerekiyor. 1,5 derece çok zor bir hedef ama net olan şey ancak iş birliği gerçekleştirerek bu hedefe ulaşabileceğimiz’’ açıklamasında bulundu.

 

Hannah Loake, WBCSD İklim Aksiyonları Müdürü “Hepimiz önümüzdeki 10 yılın iklim eylemi için belirleyici olduğunu biliyoruz. İş yapış biçimlerimizi dönüştürmeli ve karbon salımını azaltmaya öncelik vermeliyiz. Bu dönüşüm gezegenimiz için tek doğru olmakla birlikte, işletmelerin de geleceği demek” dedi.

 

Sektörlerinde önemli iklim çalışmaları yürüten şirketlerin görüş ve önerileriyle geliştirilen, “SOS 1.5 Net Sıfır Karbon için Yol Haritası” raporu şirketlerin net sıfır karbon emisyonları hedefine ulaşma yolculuğuna başlamasına veya yolculuğunda ilerlemesine yardımcı olacak 5 ana adım ve 16 eylemden oluşan yol haritası sunuyor ve iyi uygulama örnekleri içeriyor. Şirketlerin net sıfır karbon hedefine ulaşmasında bir çerçeve ve planlama sunan raporun tüm detaylarına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

SKD Türkiye, İş Dünyasının İklim Kriziyle Mücadelesine Güç Katıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Psikolog Nedir? Ne İşe Yarar? Online Terapi Nedir Nasıl Yapılır? Metaverse kullanımı artıyor, VR gözlüklerine dikkat!- Güncel Haberler Sinematek Sinema Evi’nde Sessiz Perşembe- Güncel Haberler “En fena şey seni seven bir insana eziyet etmek”- Güncel Haberler Kaspersky ve ownCloud iş ortaklığıyla kurumlara özgü dosya iş birliği platformu korumaya alınıyor- Güncel Haberler Bebeğinizi Hamile Kalsanız da Emzirebilirsiniz- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat