Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Son Seferine Çıktığını Düşünürken Yeniden Hayata Bağlandı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Son Seferine Çıktığını Düşünürken Yeniden Hayata Bağlandı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

66 yaşında balıkçılık yapan Ordulu Alaattin Öztürk Ağustos ayında seferdeyken ani bir karın ağrısı hissetti. Kaldırıldığı hastanede yapılan tetkikler sonucunda damar tıkanıklığına bağlı bağırsak kangreni olduğu anlaşıldı ve ameliyat edildi. Bağırsağının yüzde 90’ı alınan Öztürk, 2022 yılının Mayıs ayına kadar sadece damardan beslenebildi. Aşırı kilo kaybeden ve yaşamını idame ettirmesi zor hale gelen Öztürk, Ordu’dan gelerek Memorial Sağlık Grubu Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Gömceli’ye başvurdu. Bağırsak uzatma ameliyatı ile yeniden beslenmeye başlayan Öztürk, kısa sürede sağlığına kavuşarak memleketine geri döndü. 

 

Bağırsağının yüzde 90’ı alındı

Ordu’da yaşayan 66 yaşındaki Alaattin Öztürk balıkçı gemilerinde balıkçılık yapmak için İstanbul’da seferdeydi. Bir anda karnında dayanılmaz bir ağrı hissetti. Acile kaldırılan Öztürk’e yapılan tetkiklerde damar tıkanıklığına bağlı bağırsak kangreni olduğu anlaşıldı ve derhal ameliyata alındı. Öztürk’ün ameliyatta bağırsağının yüzde 90’ı çıkarıldı ve geriye 20 cm’lik bir ince bağırsak kaldı. Ancak yemek yerse yediği yemekler bağırsaktan dışarı çıkacaktı. Hayatta kalması için damardan beslenmesi gerekti. Uzun aylarca damardan beslenen Öztürk gün geçtikçe kilo kaybetti ve halsizleşmeye başladı. 

 

Bağırsak nakli için bir sene beklemeleri gerekecekti

İstanbul’da 3 ay yatarak tedavi gören Öztürk’e bağırsak nakli olması gerektiği, başka türlü yaşama şansı olmadığı söylenerek memleketi Ordu’ya gönderildi. Ancak memleketinde gereken palyatif bakım Öztürk’e sağlanamadı. Çaresiz kalan Öztürk ailesi bağırsak nakli için başvurdu ancak bir sene süreceği iletildi. Babasının tüm sürecinde yanında olan 33 yaşındaki oğlu Ahmet Öztürk babası için başka çözümler aramaya başladı. Yaptığı araştırmalar sonucu Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Gömceli’nin bağırsak uzatma ameliyatı yaptığını öğrenen Ahmet Öztürk hemen Prof. Gömceli ile iletişime geçti. 

 

Ameliyattan hemen sonra beslenmeye başladı

Zaman kaybetmeden Antalya’ya gelen Alaattin Öztürk Prof. Dr. İsmail Gömceli’nin gerçekleştirdiği bağırsak uzatma ameliyatına alındı. Ortalama 20 cm kalan ince bağırsağı ameliyatta 3-4 kat uzatıldı. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra normal beslenmeye başlayabildi.   Babasının tedavisinde yanında olan Ahmet Öztürk şunları dile getirdi; “Babam beslenemediği için aylar içinde gözümüzün önünde eridi. Buraya geldiğinde 61 kiloydu. Bağırsak uzatma ameliyatından hemen sonra yavaş yavaş gıdaya geçildi ve babam gün geçtikçe kendini toparlamaya, sağlığına kavuşmaya başladı. Onu yeniden böyle gördüğüm için çok mutluyum.”

 

“Yeniden bir şeyler yiyebileceğimi hiç düşünmüyordum”

Başarılı bir ameliyat geçiren Alaattin Öztürk hiç kolay bir süreç yaşamadığını söylerken sözlerine şunları da ekledi; “9 aydır beslenemez bir haldeydim. İstanbul’da başıma gelen olaydan sonra ağzıma tek lokma girmedi. Sadece damardan besleniyordum. Gün geçtikçe halsizleştim, hareket edemez hale geldim. Yeniden bir şeyler yiyebileceğimi, sağlığıma kavuşabileceğimi hiç düşünmüyordum. Ameliyattan sonra çayla ilk kahvaltı yaptığımda yeniden insan olduğumu anladım. Hocama bu yüzden çok minnettarım.” 

 

Bağırsağı 4 kat uzatıldı

Ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Prof. Dr. İsmail Gömceli Öztürk’ün durumu ile ilgili şunları söyledi; “Hastamızın ortalama 20 cm ince bağırsağı vardı, kalın bağırsağın da yarısı yoktu. Gelir gelmez hastaya destek tedavisine başladık. 10 gün kadar hastanın genel durumunu toparladık. Bağışıklık sistemi güçlendikten sonra ameliyata aldık. 20 cm’den yaklaşık 80 cm’ye kadar uzattık. Daha önceki ameliyatında hem ince hem de kalın bağırsak dışarıya bağlanmıştı. Yediği bütün yemekler bağırsaklarından dışarıya çıkıyordu. Bir de bu iki bağırsağı birbirine bağladık. Yemek yiyebilir hale geldi. Şimdi az az sık sık beslenerek yaşamına devam edebilir.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Son Seferine Çıktığını Düşünürken Yeniden Hayata Bağlandı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

 • RASTGELE İÇERİKLER

  Acer Predator Triton 300 SE ile oyun sizinle istediğiniz yere geliyor- Güncel Haberler Didim Ceylan Ertem İle Coştu- Güncel Haberler Online Alışverişlerde Sanal Asistan Kullanımında 2 Yılda 210 Artış!- Güncel Haberler SGK Sahte Sigortalılığa Göz Yummayacak- Güncel Haberler KO-MEK, Yaşlılar Haftasını unutmadı- Güncel Haberler Bilkent Sahne Ast, Kasım Ayında da Tiyatro Severleri Ağırlamaya Devam Ediyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat