Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sur Kültür Yolu Festivali’nde Büyük Coşku Devam Ediyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Sur Kültür Yolu Festivali’nde Büyük Coşku Devam Ediyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Üçüncü gününü geride bırakan Sur Kültür Yolu Festivali’nde konserden tiyatroya çocuk atölyelerinden tarih ve edebiyat söyleşilerine kadar gerçekleştirilen tüm etkinliklere yine binlerce kişi katıldı. Halk müziğinin sevilen sesi Zara’nın Dağ Kapı Meydanı’ndaki konserini 25.000’in üzerinde kişi izledi. Festivalde özellikle çocuk etkinlik alanlarında gerçekleşen aktiviteler yoğun ilgi görürken, gün boyu 9.000 kişi festival bünyesindeki çocuk etkinliklerine katıldı.

 

Diyarbakır’ın tarihi dokusunu kültür ve sanatla harmanlayan Sur Kültür Yolu Festivali’nin üçüncü günü birbirinden farklı etkinliklerle ve büyük bir coşkuyla tamamlandı. 25.000 kişinin katıldığı Zara konserinden, Musa Göçmen şefliğinde gerçekleşen ve büyük bir coşkuya tanık olan Senforock konserine, ünlü fotoğrafçı Coşkun Aral söyleşisinin yer aldığı Heritage Talks’tan Yenikapı Caddesindeki gastronomi etkinliklerine kadar pek çok etkinlik yine Sur Kültür Yolu Festivali’nde sahne aldı.

 

Sur Kültür Yolu Festivali’nde Kurşunlu Camii meydan sahnesindeki etkinliklere yaklaşık 4.000 kişi katılırken aynı alanda başka bir noktada düzenlenen çocuk etkinlik alanı yine yaklaşık 9.000 kişiyi ağırladı. Ayrıca Yenikapı Caddesi’ndeki gastronomi ve sokak etkinlikleri, sergiler, Keçi Burcu etkinlikleri, Devrim Erbil sergisi, gökyüzü gözlem etkinliği, açık hava sineması ve İç Kale’deki sergi ve etkinliklerde ise binlerce kişi festival keyfini yaşadı. Bu arada Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Musa Göçmen şefliğindeki Senforock konserinin yanı sıra tiyatro, sinema gösterileri, söyleşi ve panelleri de toplam 3.000 kişi izledi. 

 

Diyarbakır’da Zara rüzgarı

Türk Halk müziğinin sevilen seslerinden Zara, Sur Kültür Festivali’nin üçüncü gününde (10 Ekim) Dağ Kapı Meydanı’nda konser verdi. 25.000’nin üzerinde kişinin büyük bir coşkuyla takip ettiği konserde en güzel şarkılarını Diyarbakırlılar için söyleyen Zara’nın şarkılarında herkes tek yürek oldu. Konser kapanışını “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkısı ile yapan Zara’ya binlerce kişi eşlik etti. Zara’dan önce Dağ Kapı Meydanı’nda müzik severlerle buluşan isim Diyarbakırlı Türk Halk Müziği sanatçısı Ufuk Özel de meydanı dolduran izleyicilerden büyük ilgi gördü.

 

Senforock Diyarbakır’ı coşturdu

Rock şarkılarını senfoni orkestrasıyla yeniden yorumlayan Senforock Orkestrası’nın Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserine de binlerce kişi katıldı. Grup, söylediği yerli ve yabancı rock şarkılarıyla salonu tıka basa dolduran Diyarbakırlılara benzersiz ve keyifli bir konser yaşattı.

 

Coşkun Aral ile Miras Sohbetleri İç Kale’deydi..

10 Ekim’de Heritage Talks’un ağırladığı isim ünlü fotoğraf sanatçısı ve muhabir Coşkun Aral oldu. Coşkun Aral meslek hayatı boyunca yaşadığı tecrübeleri paylaştığı söyleşide en unutulmaz anılarını dinleyicilere aktardı. Arkeoloji ve tarihi konuları odağına alan Diyarbakır Miras Buluşmaları 16 Ekim’e kadar devam edecek.

 

Kanlı Nigar tiyatro oyununa kültür sanatseverlerden tam not

Geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli figürlerinden olan Kanlı Nigar, bu sefer Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun yorumuyla Diyarbakır’daydı. Oyun seyirci tarafından dakikalarca alkışlandı. Seyirlik oyun teknikleriyle dolu pek çok unsuru içerisinde barındıran Kanlı Nigar oyunu, tiyatromuzun eski ustalarına da bir selam gönderiyor.

 

Mezopotamya gastronomi etkinlikleri Yenikapı Caddesi’nde 

Gastronomi etkinliklerinde ise Mezopotamya lezzetleri Şanlıurfa mutfağını Şef Ebru Barbara Demir ile tanıttı.  Mezapotamya kültürü ile Şanlıurfa mutfağının bir araya geldiği etkinlik Yenikapı Caddesi’nde gerçekleşti.

 

Minikler festivalin keyfini doyasıya çıkarıyor

Kurşunlu Camii Meydanı ve çevresinde gerçekleşen çocuk etkinleri konserlerden sonra en çok ilgi gören ve katılım alan etkinliklerden biri olma özelliği taşıyor. En sevilen çizgi film karakterleri arasında yer alan Kral Şakir, Kurşunlu Camii Meydanı Çocuk Sahnesinde gerçekleşen etkinlikte temsil edildi. Ahmed Arif Müze Kütüphanesinde gerçekleştirilen çocuk atölyesi Elif Gül Aydın ile Mint ve Spagetti Kitap Okuması ve Kolaj Tekniği ile Kedi Çalışması dün son kez sahnelendi. Gün boyu gerçekleşen etkinlikler akşam geç saatlere kadar sürerken, binlerce çocuk aileleri ile keyifli vakit geçirdi.

 

Festivalin üçüncü gününde başka neler vardı?

Big Bando konseri, Dengbej Divanları, Keçe Atölyesi, Yöreden Yüreğe Sıla Türküleri, Türk Tarih Konuşmaları ve Tirio konseri de Diyarbakır’ın farklı kültür rotalarında dün (10 Ekim) gerçekleşen ve yoğun ilgi gören diğer etkinlikler oldu. 

 

Sur Kültür Yolu Festivali’nde 11 Ekim’de neler var ?

 

 • Dağ Kapı Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde Murat Dalkılıç konseri,
 • Sezai Karakoç Kongre Merkezi’nde Kuşların Talebesi Feqiyè Teyran müzikali,
 • Ulu Camii’de Nihat Hatipoğlu ile Hz.Muhammed’in İzinde söyleşisi ve ilahi dinletisi,
 • Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Kültür Sanat Tarihi Konuşmaları ve Edebiyat Sohbetleri Başak Sayan ile Romanda Karakterler,
 • Cemil Paşa Konağı’nda Gastronomi Buluşmaları, 
 • Yenikapı caddesinde Ladies Quartet konseri ve Mezapotamya Lezzetleri Gaziantep/Klis Mutfağı, 
 • Büyükkervansaray’da Zeliha Ortak konseri,
 • Kurşunlu Meydan Parkı’nda çocuk gösterimi Z-Takımı,
 • Kurşunlu Camii’de Diyar-ı Nebi Bir Güneş Doğuyor Eşref Ziya konseri ve Serdar Tuncer söyleşisi,
 • Cegerxwîn Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi’nde Ben û Sen (Diyarbakır Surlarının Efsanesi) tiyatro etkinliği gibi onlarca etkinlik yer alacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sur Kültür Yolu Festivali’nde Büyük Coşku Devam Ediyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Şişecam Çevre Dostu “Sırma Su Şişesi” Tasarımıyla Ödül Aldı- Güncel Haberler Akbank Sanat Çocuk Etkinlikleri Aralık ayında da evinizde- Güncel Haberler İş Sanat’ta 22. Sezon Çellist István Várdai ve İstanbul Ensemble ile Başlıyor- Güncel Haberler ÜNLÜ & Co’ya İkinci Kez “Best Investment Research Team” Ödülü- Güncel Haberler Samsung Electronics Türkiye’de Mobil İş Birimi Pazarlama Yönetimi Grup Müdürlüğü’ne Gökhan Alacahanlı getirildi- Güncel Haberler 12 Temmuz Pazartesi Reyting Sonuçları

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat