Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tatile çıkmadan önce cihazlarınızın fişini çekmeyi unutmayın!- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Tatile çıkmadan önce cihazlarınızın fişini çekmeyi unutmayın!- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yılbaşı tatili için ofisten ayrılırken, bekleme konumunda olan cihazları da kapatmayı unutmayın. Bu sayede hem tasarruf eder hem de doğaya katkıda bulunursunuz. Siber güvenlik şirketi ESET, herkesin çevreye duyarlı olması gerektiğini hatırlatarak önerilerde bulundu. 

 

Ofisten veya evden çalıştığımız bugünlerde, birçoğumuz dizüstü bilgisayarlarımızı veya diğer cihazlarımızı genelde uyku moduna alıyoruz. İşe devam edeceğimiz zaman işletim sistemini tekrar başlatmaya gerek kalmadan cihazı hemen yeniden açabilmek için bunu yapıyoruz. Uyku moduna aldığımız dizüstü bilgisayarı çalışma istasyonundan çıkararak veya monitör kablosunu çekerek eve götürmek üzere çantasına yerleştiriyoruz ya da evden çalışıyorsak yan odaya taşıyoruz. Monitör olduğu halde kalıyor ve genellikle kendini uyku moduna almak üzere bırakılıyor; bilgisayara iyi geceler bile demeden öylece uzaklaşıyoruz.

 

ESET uzmanlarının yaptığı hesaplamalara göre monitör bekleme moduna geçtiğinde ortalama 0,5 W güç harcıyor ve bu da yılda 4 kWs yapıyor. Tabii bu rakam cihazın türüne, üreticisine, yaşına ve diğer değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Daha eski cihazlar daha fazla güç tüketiyor olabilirler. Evden çalışan bir kişinin ekipmanlarını örnek olarak alalım. Bir yazıcı, monitör, dizüstü bilgisayar, telefon şarjı, mini bir merkezi uydu alıcısı ve çalıştığında ışığı yanan, akım korumalı bir uzatma kablosu olsun. Teoride, gün sonunda çalışma yerinden ayrıldığınızda tüm cihazlar fişten çekilebilirsiniz. Bu evde bir kişinin daha uzaktan çalıştığını düşünelim. Dolayısıyla monitör, dizüstü bilgisayar, telefon şarjı sayısını ikiye katlayabiliriz.  Cihazlarımızın sayısı, evden veya ofisten çalışan büyük bir çoğunluğun çalışma alanlarındaki yapılandırmalarla aynıdır. Her çalışma alanında dört cihazın bekleme modunda fişte takılı kaldığını varsayalım. Hem boşa harcanan enerji hem de boşa harcanan para. 

 

Konu yalnızca para değil!

Gerçek zarar, gereksiz enerji kullanımıyla bıraktığımız karbon ayak izidir. Nüfusun yüzde 30’unun evde ya da ofiste bir çalışma alanına sahip olduğunu ve tüm cihazlarını bekleme modunda bıraktığını varsaydığımızda, dört cihazın 4 kWs harcadığı hesaba göre toplam 38,4 milyon kWs amaçsızca kullanılıyor. Bu durum, genel enerji tüketimiyle birlikte yılda 15 tonluk CO2 emisyonuna sahip karbon ayak izi oluşturuyor. Ülke genelini, tüm kıtayı ve hatta dünyayı ele aldığımızda çıkaracağımız sonuçları hesaplamalıyız. Bu çok önemli bir tüketimdir. Dolayısıyla evdeki veya ofisteki çalışma alanınızdan yılbaşından sonra dönmek üzere ayrılırken cihazlarınızı fişten çekin. Bu sayede hem tasarruf eder hem de doğaya katkıda bulunursunuz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tatile çıkmadan önce cihazlarınızın fişini çekmeyi unutmayın!- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Sağlıklı ve Mutlu Yaş Almak İçin Bu Önerilere Kulak Verin- Güncel Haberler Tarihi Kentler Birliği Süreklilik Ödülü Mudanya’nın- Güncel Haberler Sıfır Enerji Binalar Zirvesi İstanbul’da yapılacak- Güncel Haberler Türk Telekom’dan gençlere Selfy ile bol internet- Güncel Haberler Ödemiş Kent Konseyi Siyasi Partileri Ziyaret Edecek- Güncel Haberler Zamanı Kovalayanlar’ın Üçüncü Konuğu Satranç Ustası Kübra Öztürk Örenli Oldu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat