Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile dünyada bir ilk- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile dünyada bir ilk- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Bitki hastalıkları henüz tarladayken saptanacak

 

 

Türkiye’nin tarımda öncü firmalarından olan Tekfen Tarım, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) iş birliği ile teknoloji ve inovasyon çalışmaları sonucu bitki hastalıklarının sahada hızlı tanısı için, dünyada bir ilke imza attı. Sabancı Üniversitesi SUNUM ve Tekfen Tarım tarafından geliştirilen prototip henüz tarladayken üründeki hastalığı bulabiliyor. SUNUM tam zamanlı araştırmacılarından Stuart Lucas, SUNUM yarı zamanlı araştırmacılarından Meltem Elitaş ve Ali Fuat Ergenç'in birlikte geliştirdiği prototip, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, laboratuvara numune göndermeden tarladayken hastalığı saptayabiliyor.

 

Toros Tarım Genel Müdürü ve Tarımsal Sanayi Grubundan sorumlu Tekfen Holding Başkan Yardımcısı Hakan Göral bu yeni cihazın Türkiye’de daha verimli bir tarımsal üretim için çok önemli bir başarı olduğunu kaydetti. Göral böylesi önemli bir konuda  ilke imza atmaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, “Yaptığımız tüm çalışmaları  Türk çiftçisinin işini kolaylaşmak ve onların maliyet kalemlerini azaltmanın yanında ekonomik olarak ülkemizi kalkındıracak adımlar atmayı hedefleyerek gerçekleştiriyoruz. Bu cihaz sayesinde henüz tarladayken hastalığı belirlenen bitkilerle ülkemizde daha nitelikli bir tarım yapılmasına katkı sunmuş olduk. Tarımda verim ve kalite kaybının önüne geçebilmek için ciddi çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan ise; “Türkiye’de tarımın öncülerinden olan Tekfen Tarım’ın SUNUM’un altyapı ve insan gücüne olan güveni bizlere gurur verdi. Yaptığımız iş birliği sayesinde tarımsal ürünlerde hastalıkların  hızlı, sahada erken tespiti ile  hastalık kaynaklı sorunların önüne geçilebilecek. Dünyada bir ilke imza atarak özgün ve tarımda kalite artışına hizmet edecek bir adım atmış olduk” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Tekfen Tarım ve Sabancı Üniversitesi iş birliği ile dünyada bir ilk- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Torbalı Belediyesi ‘Börülce’yi festivalle tanıttı- Güncel Haberler Spotify Dünya Kadınlar Günü’nü yeni adımlarla kutluyor – Güncel Haberler Jennifer Lopez, Demi Moore ve Benicio Del Toro, FilmBox Extra’da! Haziran Ayında, Gerilim Filmleri ve Sürükleyici Polisiyelere Doyacaksınız!- Güncel Haberler 27 Ağustos Cumartesi Reyting sonuçları Büyükşehir 3 yılda 50.576 sokak hayvanını misafir etti- Güncel Haberler Simge Fıstıkoğlu; “Pişman olmayan insan nasıl olgunlaşır”- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat