Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Beykoz’da Anıldı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Beykoz’da Anıldı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Beykoz’da Anıldı- Güncel Haberler

Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Kanık 71. vefat yıldönümünde, doğduğu semt olan Beykoz’da edebiyat dünyasına kazandırdığı unutulmaz şiirleri ve edebiyat dostlarıyla anıldı. 

Beykoz Belediyesi tarafından, ilçenin kültür-sanat belleğinde önemli yeri olan şairi yeni nesillere tanıtmak   ve anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen anma programında, Araştırmacı-Yazar Haluk Oral ve  Şair-Yazar Adnan Özer Orhan Veli’yi anlattı, şairin akıllarda en çok yer bulan şiirleri okundu. 

Beykoz Vakfı’nda düzenlenen program öncesinde şiir dostları, akademisyenler ve edebiyat öğrencileriyle birlikte, şairin hayata gözlerini açtığı, Beykoz Yalıköy Mahallesi İshakağa Yokuşu'ndaki 9 Numaralı ev ziyaret edildi. 

Ardından “Beykozlu Orhan Veli” başlıklı söyleşide, Araştırmacı-Yazar Haluk Oral ile Şair ve Yazar Adnan Özer, şairin edebiyatımıza getirdiği yenilik, kendine özgü tarzı, şiir ve sanat anlayışı hakkında bilgiler verdi. 

Araştırmacı Haluk Oral: “Orhan Veli Unutulacak Bir Şair Değil” 

Edebiyatseverlerin ilgiyle izlediği söyleşide Orhan Veli’nin küçük yaşlardan itibaren kendisini etkilediğini söyleyen Araştırmacı Haluk Oral:  “Orhan Veli her yaşta lisede yıllarımda, üniversitede, edebiyat araştırmaları yaptığım yıllarda bana bambaşka şeyler söyledi. Orhan Veli unutulacak bir şair değil. Oktay Rıfat O’nun, Fransız Şiiri’nin yüzlerce yılda yaptığı aşamayı  bir ömür içinde yaptığını söyler. 36 yaşında öldü. Şiir konusunda çok yazdı, çok düşündü. Ben onun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu düz yazılarını okuduğumda, şiir ve sanat üzerine fikirlerini söylediği zaman anladım. Size de Orhan Veli’nin düz yazılarını okumanızı tavsiye ederim.” dedi. 

Haluk Oral: “Garip Akımı Edebiyatta Yangın Çıkardı”

Orhan Veli’nin yeni şiirin yolunu eski şiiri çok iyi bilerek açtığını özellikle vurgulayan Haluk Oral: “Ziya Gökalp Abdullah Cevdet için ‘Bir mahalle yangını gibidir’ der. Ben de bunu Orhan Veli İçin söylüyorum. Eski bir mahalle vardı, gayet güzel işleyen tarafları vardı. Ama eski bir mahalleydi. Garip Şiiri Akımı orada bir yangın gibi kül etti mahalleyi. Ondan sonra tekrar o mahallenin yapılanması için Garip Şiiri’ni kuran üç şairin üçü de çalıştı.” diyerek şairin edebiyattaki yerini aktardı.

Şair Adnan Özer: “Orhan Veli Uzaya Giden İlk Türk Olmuştur” 

Orhan Veli’nin milletin belleğinde bir şair olduğunu ifade eden Şair ve Yazar Adnan Özer ise : “Malum epeydir pandemi koşularındayız. Ellerimizi yıkamak konusunda öğütlendik.  Orhan Veli aklıma düştükçe hep düşünürüm. Aklın hijyeni de gerekiyor. Bu neyle olacak. Şiir ve mizahla. Avrupalı filozoflar da akıl temizliğine önem veriyor. Orhan Veli’nin kişiliği ve şiir anlayışı bu iş için çok uygun. Aklın temizliği için şiir ve mizah gerekiyor. İnce bir espri, “umor”,  hayatı tekrar anlamlandırmaya yarayan bir anlamı var. Edebiyat bizatihi umordur. Umor olmadan edebiyat yapılmaz. Bir anlamda edebiyat resmi ciddiyetin karşısındadır. Orhan Veli bütün bunları çok erken yaşta keşfetmiş ortaya koymuş, yazmış ve uzaya giden ilk Türk olmuştur.” şeklinde konuştu.  

Adnan Özer konuşmasında Orhan Veli’nin milletin şairi olma yolunu seçtiğini, kimseden etkilenmediğini ve saf sözü aradığını da belirtti. 

Programda Oyuncu Şahin Sancak ise Orhan Veli’nin en çok sevilen şiirlerini okudu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türk Şiiri’nin “Garip” Şairi Orhan Veli Beykoz’da Anıldı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kemer’de Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Etkinliği- Güncel Haberler Kemer Belediyesi İlçe Genelindeki Yollarda Bakım Çalışması Yapıyor- Güncel Haberler Gıda ve perakendede büyümeyi odağına alan Yıldız Holding yeni yatırımlarda hız kesmeyecek- Güncel Haberler Ünlü İsimlerin Güzellik Uzmanı Şerife Kaya Ödül Aldı!- Güncel Haberler Tüm dünyadaki Amazon Prime üyeleri, Prime Day boyunca 250 milyonu aşkın ürün satın aldı- Güncel Haberler HUAWEI, Okula Dönüş Kampanyası’na özel MateBook ürünlerinde indirim fırsatları devam ediyor- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat