Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzaktan çalışmada veri güvenliğinin 10 altın kuralı!- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Uzaktan çalışmada veri güvenliğinin 10 altın kuralı!- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Her geçen gün artan siber saldırılar iş dünyasına her yıl 6 trilyon dolarlık zarar veriyor. Pandemi sürecinde uzaktan çalışma düzeni ise veri güvenliğini çok daha önemli hale getiriyor. Veri güvenliğinin yanında Türkiye’deki şirketlerin teknolojiye açılan penceresi olan ITserv, siber saldırılardan korunmanın yollarını açıklıyor

 

 

Her geçen gün sıklığı artan siber saldırılar iş dünyasına büyük zararlar vermeye devam ediyor. Gelecek yıl küresel ölçekte şirketlere 6 trilyon dolarlık fatura çıkaracak siber saldırılardan korunmak ise pandemi sürecinde çok daha önemli hale geliyor. 

 

Pandemi süreci kamu veya özel kuruluşların mekan bağımsız çalışabilme imkanlarını sorgulamasına da vesile oldu. Pandeminin başında bir çok firmanın bu duruma hazır olmadığı, hazırlık sürecinde de ciddi iş kayıpları veya çalışanların can güvenliklerini tehlikeye attıkları görülürken,  hazırlık yapmış olan kurumların faaliyetlerinin asgari seviyede aksadığı, çok daha az zararla süreci yönettikleri görüldü. 

 

Türkiye’de şirketlerin teknolojiye açılan penceresi olan ITserv, uzaktan veya mekan bağımsız çalışanların karşı karşıya kalacağı riskleri azaltabilmesi için önemli ipuçları veriyor.

 

ITserv, hem kurumu hem de çalışanların alabileceği önlemleri şöyle sıralıyor: 

 

Kim nereye ulaşacak belirlenmeli:

 

Kurumlar hangi kullanıcıların hangi kaynaklara erişebileceği, bağlantı kuracak cihazların türleri ve haklarını net bir şekilde belirlemeli. Örneğin, kurum tarafından kullanıcıya verilmiş bir bilgisayara bir çok hak verilmişken, kullanıcının kendisine ait şahsi  bilgisayarı üzerinden şirket kaynaklarına erişmek istemesi halinde kontrol yapılmalı.

 

Uzaktan çalışanın güvenliği sağlanmalı:

 

Uzaktan, güvenli erişim sağlayan sistemlerin kurum güvenlik politikalarını uygulayacak şekilde güvenli yapılandırıldığından emin olunması gerekir. Erişimin uçtan uca şifrelenerek sağlandığı bu yöntemde özellikle uzaktan erişim için kullanılan sistemlerin iyi kurgulanmış olması şart. 

 

Şifreleme önemli:

 

Kurumlarda güvenlik güncellemelerinin sürekli takip edilip, uygulanmış olması önem arzediyor. Güncel bağlantı şifreleme politikalarının kullanılmış olması gerekiyor.

 

Uzaktan çalışmanın güvenlik riskleri:

 

Uzaktan çalışmada riskler, kurum içinde barınan sistemler ve kurum içi çalışanlara kıyasla daha yüksektir. Kuruma uzaktan bağlanmak için sunulan bilgisayarın çalınması verileri riske atar. Uzaktan çalışmada kurum ağına bağlanırken anonim bir ağ kullanılması da tehlike yaratır. 

 

Yol haritası belirlenmeli:

 

Uzaktan çalısma için kurumsal seviyede bir yol haritasının oluşturulması ve takip edilmesi gerekir. Bunun için ağa bağlanacak cihazların belirlenip erişim alanları tespit edilmeli. 

 

Çok faktörlü kimlik doğrulama yapılmalı:

 

Kullanıcı adı ve şifreler çalınabilir, sızdırılabilir veya oltalama ile elde edilebilir. İnternete açık olan sistemler için tehdit unsuru oluşturan saldırılara karşı koyabilmek adına çok faktörlü doğrulama (MFA) erişim yöntemlerini kullanmak riski azaltır. En sık kullanılan MFA yöntemlerinden biri, telefona SMS göndermektir.

 

Gölge teknoloji tehdidi:

 

IT departmanının onayı ve desteği olmadan geliştirilip kullanılan teknoloji çözümlerine gölge bilişim teknolojileri deniyor. Bunlara örnek olarak; bulut (cloud) uygulamaları, kişisel cihazlar, excel makroları ve benzeri araçlar verilebilir. Bu teknolojilerin kurumun kendisi, kurumun verileri ve kullanıcı için ayrı bir zafiyet oluşturup oluşturmadığı kontrol edilmelidir.

 

Çalışanlarda farkındalık yaratılmalı:

 

Alınmış önlemlerle kuruluşun en zayıf halkası kadar güçlü olunabilir. Bu sebeple teknik önlemlerin yanında son kullanıcı için farkındalık yaratmak, alınabilecek en kritik tedbirler arasında. Evden çalışma sırasında yaşanacak riskler hakkında sıklıkla bilgilendirme yapılmalı.

 

Güvenlik testleri şart: 

 

Pandemi gibi zorlu zamanlarda güvenlikten sorumlu personel kurumun farklı ihtiyaçlarına odaklandığından rutin yapılması gereken zafiyet yönetimi gibi işler aksayabilir. Bu gibi durumlarda var olan güvenlik seviyesini korumak da kritik hususlardan biridir.

 

Alarmlar takip edilmeli:

 

Yapıda gerçekleşen olayları izleme, araştırma ve beklenmedik olaylar sonrası olay araştırması yürütülebilecek bir şekilde loglar alınmalıdır. Bu sayede olası bir ihlal sırasında neler olduğunu anlamak kolaylaşacak ve olaya müdahale süreçleri iyileştirilmiş olacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Uzaktan çalışmada veri güvenliğinin 10 altın kuralı!- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Opera Dünyasının Güçlü Sesi Mario Frangoulis, MAG’a Konuştu- Güncel Haberler Felsefe ve Hayattaki 3 Dönem Galeri Diani Şubat Sergisi; “Kuyu” İmgelemi İle Yeniden Doğuş’a Işık Tutan Hasan Çevik Galeri Diani’de- Güncel Haberler Yoğun İlgi Gören TEKNOFEST 2021 Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi  Başvuruları 18 Temmuz 2021 Tarihine Uzatıldı! – Güncel Haberler Burhaniye Ramazana Hazır- Güncel Haberler Mahmut Görgen’den NUTUK projesi!- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat