Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yabancı çevre aktivistleri, Sıfır Atık Festivali’nde buluştu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Yabancı çevre aktivistleri, Sıfır Atık Festivali’nde buluştu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Uluslararası arenada fikirleriyle çevre bilincine öncülük eden yabancı aktivistler, Sıfır Atık Festivali’nden dünyaya seslendi

 

Hızla kirlenen dünyaya dikkat çekmek amacıyla ‘Daha azıyla daha çok dünya’  temasıyla Sıfır Atık Festivali gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dünyanın en önemli çevre aktivistlerine ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonu’nda düzenlenen özel oturumda konuşan ABD’nin önemli iklim aktivistlerinden Greenfaith İklim Elçisi Nana Firman, dünyada genç kuşağın iklim değişikliği konusundaki yaklaşımını aktarırken önemli açıklamalarda bulundu.

 

NANA FİRMAN’DAN Z KUŞAĞI TESPİTİ

Dünyaca ünlü çevre gönüllüsü Nana Firman yaptığı konuşmada, “Öncelikle beni böyle bir festivale davet ettiği için Kocaeli Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Yeni nesil ciddi nüfus yaratıyor. Z kuşağı dünya nüfusunun yüzde 54’ünü  oluşturuyor. Yetişkin olduklarında tüketici harcamalarının yüzde 64’ini oluşturacak. Gençler tüm dünyada kendi tükettikleri gıdaları sürdürülebilir anlamında geliştirmek istiyorlar. Çevresel sebeplerden bunu yapmaya başladılar. Örneğin gençler akıllı ve teknoloji araçlar kullanmak istiyor. Bu kararlılığı kendi kendine alıyorlar. Bu güzel bir şey. 2050’de net sıfıra ulaşılması için eliminasyonların sıfıra indirilmesi gerek. Genç nesiller bunun önceliğini yapıyor” dedi.

 

“YAŞAM BİÇİMLERİMİZİ TEKRAR OLUŞTURMALIYIZ”

Net sıfıra ulaşması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydeden Nana Firman, “Net sıfıra ulaşmak için buna yüzde yüz bağlı olmalıyız. Bu yol üzerinde tüm insanlık olarak hep beraber ilerlememiz gerekiyor. Daha temiz bir dünyada yaşayacağımıza inanıyorum. Yaşam biçimlerimizi tekrar oluşturmamız gerektiğinin kanısındayım. Türkiye’de de bunun olmasını umut ediyorum” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN ROL MODEL OLDUĞU ÇOK ŞEYLER VAR”

Firman’ın konuşmasının ardından “Dinin ne kadar yeşil” kitabının yazarı İbrahim Abdul-Matin, Çevrecilik ve Dindarlık arasındaki ilişkiyi konu aldı. “Burada bulunmak gerçekten benim için lütuf. Herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başlayan Matin, “İnsanlar çatışma içerisinde ama bunları dönüştürmek bizim sorumluluğumuzda. En zehirlenmiş ülkeleri düşündüğümüzde hep Müslüman ülkeler geliyor. Türkiye var oldukça bıçak sırtında yaşantılar güzel olacak. Türkiye’nin rol model olduğu çok şeyler var. Sıfır atık hedefi varsa Türkiye’nin en başarılı olacağı konu bu olmalı” dedi.

 

“ANA HEDEFİMİZ YOKSULLUKLA MÜCADELE”

Yoksulların bankası olarak bilinen Grameen Bank Yönetim Kurulu Başkanı Dr. AKM Saiful Majid ise Selim Sırrı Paşa Salonu’ndaki özel oturumunda Gramenn Bankasını anlattı.  Sözlerine Sıfır Atık Festivali düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek başlayan Majid,”Gramenn, Bangladeş’te ‘köy’ anlamına geliyor. 80 bin kadar köyümüz var. Bankamız, yoksul kişilere tanıdığımız imkân ve desteklerden dolayı 2006 yılında Nobel Barış ödülü alan bir banka. 10.3 milyon kredi kullanan üyesi var. 20 farklı ülkede faaliyetleri bulunuyor. Grameen Bankası şuana kadar yoksul ve dezavantajlı kişilere 35 milyon dolar kredi imkânı sunmuş. Üyelerimizin 3/2’si de kendini yoksulluktan kurtarabilmiş. Son derece verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdüren bir bankayız. Kuruluşumuzdaki ana hedef yoksullukla mücadele. Grameen bankası olarak ihtiyaç sahibi olan hanelere ulaşıyor ve onları destekliyoruz” dedi.

 

“ERDOĞAN’IN DESTEĞİNİ ALIYORUZ”

Konuşmasının son bölümünde Türkiye ile Bangladeş arasındaki dostluğa ve kardeşliğe değinen Grameen Bank Yönetim Kurulu Başkanı Dr. AKM Saiful Majid, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bangladeş’i ziyaret ettiğinde hep sevinçle karşılanmıştır. Bangladeş olarak Sayın Erdoğan’ın desteğini her zaman alıyoruz. Ona müteşekkiriz” dedi. Oturumun ardından konuşmacılara günün anısına hediye verildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yabancı çevre aktivistleri, Sıfır Atık Festivali’nde buluştu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Özgür Can Çoban’dan “Karaları Bağladım” İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 ilçede kar ve buzlanmayla mücadele ediyor- Güncel Haberler Wın Eurasia Fuarına Yurt Dışından Büyük İlği!- Güncel Haberler Logitech G İlk Resmi Lisanslı League Of Legends Oyun Portföyü, K / DA Koleksiyonunu Duyurdu! Türk Eğitim Vakfı Zeki Müren’i ‘Alkışlarla’ Anıyor- Güncel Haberler Rektör Budak, “Teknolojiyi yalnızca kullanan değil aynı zamanda üreten olmayı hedefliyoruz”- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat