Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Veri analizi yazılımları yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileriyle geleceğe yönelik rasyonel tahminler gerçekleştirmeye başladı. İleri analitik programlarından biri olan ve verileri işleyerek öğrenen DataRobot, Dünya çapında 1000’den fazla şirket tarafından kullanılıyor. Geleceği öngörebilen yazılım, sağlık alanında da hayati tahminlerde bulunuyor. DataRobot sayesinde COVID 19 vakalarındaki artış dönemleri, hastanelerin ihtiyaçları, tıbbi cihazların ömürleri gibi pek çok önemli konuda doğru veri ortaya konulabiliyor.

 

Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri hayatımızı değiştiriyor. İnsan beyninin işleyemeyeceği boyutta verileri arşivleyen, işleyen ve öğrenen ileri analitik yazılımları halihazırda şirketler tarafından kullanılmaya başlandı.

Makine öğrenmesi alanında dünyanın önde gelen programlarından biri olarak gösterilen DataRobot, yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinin günlük hayatımızı etkileyen alanlarda da etkinliğini ortaya koydu. Dünya çapında 1000’den fazla şirkette karlılık artırmak, riskleri öngörmek, üretimde ortaya çıkacak sorunların öngörülmesini sağlamak gibi nedenlerle kullanılan DataRobot, sağlık ve eğitimde de faaliyet gösteriyor.

“İNSANLARIN ARŞİVLEYEMEYECEĞİ BOYUTTA VERİYİ ÇOK DAHA HIZLI İŞLİYOR” 

DataRobot uygulamasının Türkiye’deki tek temsilcisi olan yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi firması Ereteam CEO’su Kutlay Şimşek, yapay zeka teknolojilerinin veri analizinde kullanılmasını, “Yapay zeka ile gelişen makine öğrenmesi biz insanların işleyemeyeceği kadar çok ve boyutu yüksek veriyi arşivleyerek, işleyebiliyor. Bir bankanın tüm yıl içerisinde gerçekleştirdiği tüm işlemleri takip eden, arşivleyen ve öğrenerek tüm o verilerden mantıklı bir çıkarım yapan DataRobot gibi uygulamalar, giderek daha fazla hızlanıyor ve yaygınlaşıyor” ifadeleriyle anlattı. 

HASTANELERİN HAZIRLIKLI OLMASI İÇİN ÖNGÖRÜLERDE BULUNUYOR

COVID 19 pandemisi nedeniyle hazırlıksız yakalanan hastanelerin verilerini analiz eden DataRobot uygulaması, bir yıllık veri takibi sonucunda, hastaların bireysel yatkınlıklarını ve tıbbi geçmişlerini de hesaba katarak, gelecek dönemlerde COVID 19 vakalarının artış göstereceği dönemler hakkında çıkarımlarda bulundu. Hangi geçmişe sahip hastaların COVID 19’a daha yatkın olduğunu öngördü ve karar alıcılara hayati öneme sahip bilgiler sundu. 

TIBBİ CİHAZLARIN ÖMRÜNÜ TAHMİN ETTİ 

Yoğun bakımda kullanılan tıbbi cihazlar hayati önem taşır. Bu cihazların ne zaman bozulacağını, ne zaman bakım isteyeceğini ve hangi aralıklarla değişmesi gerektiğini listelemek ve takip etmek önemlidir. DataRobot, tıbbi cihazların kullanım sürelerini, üretici firmanın verdiği dayanıklılık verilerini ve tüm diğer verileri işleyerek, yetkililere cihazların bakım ve değişim zamanlarını kesinliğe yakın öngörüyle iletebiliyor. 

NEHİRLERİN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN GÜVENLİĞİ YAPAY ZEKAYA EMANET 

ABD’de nehirlerin temizliği ve insan sağlığı için güvenliği üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu Anacostia Riverkeeper ile çalışan DataRobot, nehirlerdeki insan sağlığı için tehlikeli koli basili bakterisinin tespitinde yardımcı oldu. Nehrin debisini, yağışı ve nehirdeki zararlı mikroorganizmaları ölçen sensörlerden gelen verileri işleyen DataRobot, hangi koşullar altında koli basili bakterisinin arttığını tahmin edebildi ve bilim insanlarına yararlı çıkarımlar sundu. 

“Şirketlerin karlılık amaçlı kullandığı yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri geliştikçe hayatımızı doğrudan etkileyecek pek çok alanda kullanılacak” diyen Kutlay Şimşek, “Bugün ilk örneklerini gördüğümüz kullanım alanlarının, teknoloji ulaşılabilir hale geldikçe daha da yaygınlaşacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Psikologsuz oyun firması olmamalı- Güncel Haberler İBB Şehir Tiyatroları’nda Bu Hafta (5-9 Ocak 2022)- Güncel Haberler CEPTETEB, görüntülü görüşme ile anında müşteri edinim sürecini devreye alıyor Balçova’da Şehit Yakınları Onuruna Yemek verildi- Güncel Haberler 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 1 Kasım’da başlıyor- Güncel Haberler İnşallah Borcu Sıfırlayacağız- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor! Rekabetin Zaferi: 23 Kasım 2023 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı, Zirvenin Sultanı ‘Hudutsuz Sevda’!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat