Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Blog
  • Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler
202 okunma

Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler

ABONE OL
24 Aralık 2021 12:30
Yapay Zeka Teknolojileri Sağlık Alanında Çığır Açıyor- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Veri analizi yazılımları yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileriyle geleceğe yönelik rasyonel tahminler gerçekleştirmeye başladı. İleri analitik programlarından biri olan ve verileri işleyerek öğrenen DataRobot, Dünya çapında 1000’den fazla şirket tarafından kullanılıyor. Geleceği öngörebilen yazılım, sağlık alanında da hayati tahminlerde bulunuyor. DataRobot sayesinde COVID 19 vakalarındaki artış dönemleri, hastanelerin ihtiyaçları, tıbbi cihazların ömürleri gibi pek çok önemli konuda doğru veri ortaya konulabiliyor.

 

Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri hayatımızı değiştiriyor. İnsan beyninin işleyemeyeceği boyutta verileri arşivleyen, işleyen ve öğrenen ileri analitik yazılımları halihazırda şirketler tarafından kullanılmaya başlandı.

Makine öğrenmesi alanında dünyanın önde gelen programlarından biri olarak gösterilen DataRobot, yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinin günlük hayatımızı etkileyen alanlarda da etkinliğini ortaya koydu. Dünya çapında 1000’den fazla şirkette karlılık artırmak, riskleri öngörmek, üretimde ortaya çıkacak sorunların öngörülmesini sağlamak gibi nedenlerle kullanılan DataRobot, sağlık ve eğitimde de faaliyet gösteriyor.

“İNSANLARIN ARŞİVLEYEMEYECEĞİ BOYUTTA VERİYİ ÇOK DAHA HIZLI İŞLİYOR” 

DataRobot uygulamasının Türkiye’deki tek temsilcisi olan yazılım hizmeti danışmanlığı ve veri analizi firması Ereteam CEO’su Kutlay Şimşek, yapay zeka teknolojilerinin veri analizinde kullanılmasını, “Yapay zeka ile gelişen makine öğrenmesi biz insanların işleyemeyeceği kadar çok ve boyutu yüksek veriyi arşivleyerek, işleyebiliyor. Bir bankanın tüm yıl içerisinde gerçekleştirdiği tüm işlemleri takip eden, arşivleyen ve öğrenerek tüm o verilerden mantıklı bir çıkarım yapan DataRobot gibi uygulamalar, giderek daha fazla hızlanıyor ve yaygınlaşıyor” ifadeleriyle anlattı. 

HASTANELERİN HAZIRLIKLI OLMASI İÇİN ÖNGÖRÜLERDE BULUNUYOR

COVID 19 pandemisi nedeniyle hazırlıksız yakalanan hastanelerin verilerini analiz eden DataRobot uygulaması, bir yıllık veri takibi sonucunda, hastaların bireysel yatkınlıklarını ve tıbbi geçmişlerini de hesaba katarak, gelecek dönemlerde COVID 19 vakalarının artış göstereceği dönemler hakkında çıkarımlarda bulundu. Hangi geçmişe sahip hastaların COVID 19’a daha yatkın olduğunu öngördü ve karar alıcılara hayati öneme sahip bilgiler sundu. 

TIBBİ CİHAZLARIN ÖMRÜNÜ TAHMİN ETTİ 

Yoğun bakımda kullanılan tıbbi cihazlar hayati önem taşır. Bu cihazların ne zaman bozulacağını, ne zaman bakım isteyeceğini ve hangi aralıklarla değişmesi gerektiğini listelemek ve takip etmek önemlidir. DataRobot, tıbbi cihazların kullanım sürelerini, üretici firmanın verdiği dayanıklılık verilerini ve tüm diğer verileri işleyerek, yetkililere cihazların bakım ve değişim zamanlarını kesinliğe yakın öngörüyle iletebiliyor. 

NEHİRLERİN İNSAN SAĞLIĞI İÇİN GÜVENLİĞİ YAPAY ZEKAYA EMANET 

ABD’de nehirlerin temizliği ve insan sağlığı için güvenliği üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu Anacostia Riverkeeper ile çalışan DataRobot, nehirlerdeki insan sağlığı için tehlikeli koli basili bakterisinin tespitinde yardımcı oldu. Nehrin debisini, yağışı ve nehirdeki zararlı mikroorganizmaları ölçen sensörlerden gelen verileri işleyen DataRobot, hangi koşullar altında koli basili bakterisinin arttığını tahmin edebildi ve bilim insanlarına yararlı çıkarımlar sundu. 

“Şirketlerin karlılık amaçlı kullandığı yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri geliştikçe hayatımızı doğrudan etkileyecek pek çok alanda kullanılacak” diyen Kutlay Şimşek, “Bugün ilk örneklerini gördüğümüz kullanım alanlarının, teknoloji ulaşılabilir hale geldikçe daha da yaygınlaşacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: Kocaeli anahtar teslim tadilat - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - akor - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat