Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Blog
  • Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler
338 okunma

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler

ABONE OL
8 Şubat 2022 12:10
Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Gümrüklere Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Desteği Geliyor

 

Gümrüklerde Yapay Zekâ Destekli Risk Tespiti

 

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak

 

 

7 Şubat 2022-Ankara :  Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument Pre-Accession Assistance/IPA II) fonu ile finanse edilen ve CEdetect şeklinde kısaltılan Gümrük Muhafazanın Tespit Kapasitesinin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi ile yapay zekâ ve büyük veri teknolojilerini kullanan bir veri yönetişim aracının geliştirilerek Ticaret Bakanlığı’nın gümrük gözetim ve kontrol fonksiyonunun artırılması hedefleniyor.  

 

“MUHAFIZ” adı verilen bu yazılım ile farklı veri kaynaklarından gelen büyük veri hem yığın hem de akan veri olarak işlenerek yapay zekâ algoritmaları ile analiz edilecek, elde edilen yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri, akan veri ile kullanılarak canlı ve gerçek zamanlıya yakın ya da ihtiyaca göre zaman performanslı çözümler sunabilecektir. Böylece insan gözüyle ortaya çıkarılamayacak sayı ve karmaşıklıktaki analizler ve risk ilişkileri, projede yapay zekâ teknolojileri ile tespit edilebilecektir.

 

Proje sayesinde gümrük kapılarında kaçakçılık ve usulsüzlüklerle mücadelede etkinliğin artırılmasının yanı sıra, karar verme ve gümrük kontrol süreçlerinin hızlanmasıyla dış ticaretin de hız kazanması amaçlanıyor.

 

Tamamen Yerli ve Milli İmkânlarla Geliştirildi

 

TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) liderliğinde, milli ve özgün bulut bilişim, büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak geliştirilen MUHAFIZ yazılımı, testlerde yüksek başarı oranı sergiledi. Sistemin proje tesliminden kısa bir süre sonra, Bakanlık saha personelinin kullanımına açılması bekleniyor. Proje kapsamında çoğunluğu mühendis olan 30’u aşkın kişi görev alıyor. Proje konsorsiyumunda HAVELSAN A.Ş. ve BYS Grup A.Ş. de yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: Kocaeli anahtar teslim tadilat - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - akor - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat