Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Blog » Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Gümrüklere Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi Desteği Geliyor

 

Gümrüklerde Yapay Zekâ Destekli Risk Tespiti

 

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak

 

 

7 Şubat 2022-Ankara :  Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument Pre-Accession Assistance/IPA II) fonu ile finanse edilen ve CEdetect şeklinde kısaltılan Gümrük Muhafazanın Tespit Kapasitesinin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi ile yapay zekâ ve büyük veri teknolojilerini kullanan bir veri yönetişim aracının geliştirilerek Ticaret Bakanlığı’nın gümrük gözetim ve kontrol fonksiyonunun artırılması hedefleniyor.  

 

“MUHAFIZ” adı verilen bu yazılım ile farklı veri kaynaklarından gelen büyük veri hem yığın hem de akan veri olarak işlenerek yapay zekâ algoritmaları ile analiz edilecek, elde edilen yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri, akan veri ile kullanılarak canlı ve gerçek zamanlıya yakın ya da ihtiyaca göre zaman performanslı çözümler sunabilecektir. Böylece insan gözüyle ortaya çıkarılamayacak sayı ve karmaşıklıktaki analizler ve risk ilişkileri, projede yapay zekâ teknolojileri ile tespit edilebilecektir.

 

Proje sayesinde gümrük kapılarında kaçakçılık ve usulsüzlüklerle mücadelede etkinliğin artırılmasının yanı sıra, karar verme ve gümrük kontrol süreçlerinin hızlanmasıyla dış ticaretin de hız kazanması amaçlanıyor.

 

Tamamen Yerli ve Milli İmkânlarla Geliştirildi

 

TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) liderliğinde, milli ve özgün bulut bilişim, büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak geliştirilen MUHAFIZ yazılımı, testlerde yüksek başarı oranı sergiledi. Sistemin proje tesliminden kısa bir süre sonra, Bakanlık saha personelinin kullanımına açılması bekleniyor. Proje kapsamında çoğunluğu mühendis olan 30’u aşkın kişi görev alıyor. Proje konsorsiyumunda HAVELSAN A.Ş. ve BYS Grup A.Ş. de yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yerli Yapay Zekâ Uygulaması “Muhafız”, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne Güç Katacak- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Deliler Evi Sahne İçin Gün Sayıyor- Güncel Haberler Rosatom, EXPO-2020’de Multimedya Enstalasyonunu Tanıttı- Güncel Haberler İzmir’in Deprem Gerçeği / Hazır Mıyız?- Güncel Haberler Can dostlar susuz kalmayacak- Güncel Haberler 25 Temmuz’da Reyting Yarışının Şampiyonu Belli Oldu: Dönence Dizisi Rekor Kırdı! Fetih İstanbul Sergisi’nde Tarihe Yön Veren Sultan: Fatih Konuşuldu- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Hudutsuz Sevda, Sakla Beni, Aldatmak! 7 Aralık Perşembe Reyting sonuçları şaşırtıyot! Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat