‘Plastik Aşklar’ 11 Kasım Perşembe Trump Sahne’de- Güncel Haberler

Sıradaki içerik:

‘Plastik Aşklar’ 11 Kasım Perşembe Trump Sahne’de- Güncel Haberler

e
sv

Yüz Tanıma Teknolojisi ve Çalışma Prensibine Bakış

10 Kasım 2021 12:05
yüz tanıma

Hızla gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün insan hayatı daha kolay bir hal almaya başlamıştır. Her bir bireyde insan yüzü, farklı bir karakteristik özelliğe sahiptir. Bu nedenle giriş güvenliğinin önemli olduğu alanlarda yüz tarama diğer adıyla yüz tanıma sistemleri tercih edilmektedir.

Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Yüz tanıma, insan yüzünü otomatik bir şekilde algılayarak analizini gerçekleştiren bilgisayar tabanlı bir güvenlik sistemidir. Bu sistem, en hızlı biyometrik ve en az düzeyde hata çıkaran bir yöntemdir. Yüz tanıma teknolojisi ile kart tanımlama, güvenlik ihlalleri ve şifre unutma gibi pek çok problem ortadan kalkmaktadır.

Yüz Tanıma Sisteminin Çalışma Mantığı

Geçiş güvenliğine önem veren bütün kamu ve özel kuruluşlarda yüz tanıma sistemleri kullanılması ile yalnızca sisteme tanımlanan ve giriş yapması istenen kişilerin geçişine izin verilmektedir.

İlk etapta tercih edilen cihazlar uygun alanlara yerleştirilmektedir. Kişilerde gözlük, saç ya da sakal olması geçiş kontrolünü engellememektedir. Tespit işlemi, güneş ışınları olduğu zamanlarda zorlaştığı için cihazın direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekmektedir.

Geçişine izin verilecek olan kişilerin ilgili personel tarafından resimleri sisteme 3 boyutlu olarak aktarılmaktadır. İzleme merkezinde yer alan çalışanlar tarafından, o kişiye ait tüm özlük bilgileri ve aktarılan resimler veritabanına kaydedilmektedir. Elde edilen bilgiler ile görüntü karşılaştırılarak sisteme yüklenmektedir. Yüz tanıma güvenlik sistemi personel takip sistemi ile kişilerin tanınması ve geçişlerine izin verilmesine olanak sağlanmaktadır.

Her bireyin kendisine özel bir yüz yapısı bulunmakla birlikte bir başkasının yüz şekli kullanılamaz ya da kopyalanamaz. Bu durum ise PDKS sistemleri ile sağlanan güvenliğin son derece yüksek olduğunun en önemli kanıtıdır. Yüz yapısı da aynı parmak izlerinde olduğu gibi herkeste farklıdır. Böylece Sensormatic yüz tarama teknolojisini kullanmaya başlayarak pek çok yönden avantaj sağlayabilirsiniz.

yüz tanıma

Yüz Tanıma Sistemi Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Yüz tanıma nasıl çalışır sorusu özetle şu şekilde cevaplanabilir: Sistemde yapılan yüz tarama işlemi sonrasında uyuşma var ise kişinin geçişine izin verilir. Uyuşma olmayan durumlarda ise geçişe asla izin verilmez. Çalışma alanlarının güvenliği bu şekilde sağlanmakla birlikte girmesi yasak olan kişilerin geçişleri de engellenebilmektedir.

Sensormatic yüz tarama teknolojisi ile personellerin fazla mesaileri, işle ilgili tüm bilgileri ve çalıştıkları süre otomatik olarak elde edilerek, personel devam sistemi ve maaş hesaplaması kolay bir şekilde yönetilebilir.

Yüz tanıma sistemi neredeyse tüm giriş çıkışların düzenli bir şekilde kayıt altına alınmasını sağlar. Bununla birlikte okul ya da dershanelerde öğrencilerin giriş çıkışları kontrol edilerek, ailelerine düzenli bilgi aktarımı sağlanabilir. Çeşitli kullanım alanı bulunan ve yüksek güvenlik sağlayan bu sistem için mutlaka Sensormatic güvenlik hizmetleri sayfasını ziyaret edin.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.