Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zatürreden korunmada immün sistemin güçlendirilmesi etkili oluyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » sağlik » Zatürreden korunmada immün sistemin güçlendirilmesi etkili oluyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Zatürreden korunmada immün sistemin güçlendirilmesi etkili oluyor- Güncel Haberler

Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.  Zatürreden korunmanın yollarının başında immün sisteminin kuvvetlendirilmiş olmasının geldiğini belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, bunun da iyi bir beslenme ve temizlik koşullarına dikkat edilmesi ile mümkün olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aytaç Atamer, zatürrenin önlenmesinde sigara içilmemesinin etkili olduğunu kaydetti.

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, 12 Kasım Dünya Zatürre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada zatürre, belirtileri, tedavi yöntemleri ve önlenmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Zatürrenin iki türü var

Zatürreyi “tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı” olarak tanımlayan Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Pnömoni toplumdan kazanılmış pnömoni ve hastanede servislerde, yoğun bakımda yatan hastalarda ortaya çıkan pnömoni olarak ikiye ayrılmaktadır.” dedi.

 

Ateş ve öksürüğe dikkat!

Zatürrenin belirtilerinden bahseden Prof. Dr. Aytaç Atamer, bu belirtileri ateş, öksürük, eklem ağrıları, balgam çıkarma (bazı zamanlarda kanlı balgam) olarak sıraladı.

 

Gerektiğinde radyolojik yöntemlerle teşhis edilebilir

Zatürre teşhisinin konulması için öncelikle hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Hasta ardından muayene edilmelidir. Daha sonra uygun görülürse uzman kişi, radyolojik yöntemler kullanarak akciğer filmi, ilaçsız tomografi çekimi isteyebilir.” dedi.

 

5-7 gün içerisinde tedavi edilebilir

Zatürrenin genel olarak 5-7 gün içerisinde geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Zatürrede toplumdan kazanılan veya yatan hastalarda oluşan tiplerinin iyileşme süreleri farklıdır. İmmün sistemi zayıf olan kişilerde veya kanser tedavisi gören hastalarda zatürre daha ağır seyretmektedir. Genellikle ayaktan verilen tedavi ile geçmektedir.” dedi.

 

Bağışıklık güçlendirilmeli, hijyene dikkat edilmeli

Zatürreden korunmanın yollarının başında immün sisteminin kuvvetlendirilmiş olması gerekmektedir” diyen Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Bu da iyi bir beslenme ve bunun yanında temizlik koşullarına dikkat edilmesi ile mümkündür.  Son zamanlarda görülen viral salgınlar özellikle Covid hastalığının da olması nedeniyle hijyen şartlarına dikkat edilmesi son derece önemlidir.” uyarısında bulundu. 

 

Sigara içilmemelidir

Zatürrenin iki türlü tedavi edildiğini kaydeden Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Bunlardan biri ayaktan tedavi diğeri ise hastanın yatırılarak tedavi edilmesidir. Temel olarak antibiyotik tedavisi mümkündür. Önemli olan zatürreye yakalanmamaktır. Bunun için de genel olarak hijyen koşullarına, beslenmeye ve en önemlisi sigara içmemeye dikkat etmek gerekir. Sigara içenler çok sıklıkla zatürreye yakalanmaktadır ve tedavisi zor olmaktadır.” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Zatürreden korunmada immün sistemin güçlendirilmesi etkili oluyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Online diyet nedir?

Online diyet nedir? 24 Mart 2023

Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı 21 Mart 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Borusan Sanat, bu hafta da hem fiziki hem de çevrimiçi konserlerine tüm hızıyla devam ediyor. – Güncel Haberler Meleklerin Payı ile Argos in Cappadocia’da Kışa Keyifli Bir Veda…- Güncel Haberler Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in 19 Mayıs Mesajı- Güncel Haberler Ideathon Fikir Yarışması’nın yeni dönemi için başvurular açıldı- Güncel Haberler Migren öncesi “aura” uyarıları dikkate alınmalı- Güncel Haberler Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’dan Üç Aylar Mesajı- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

29 Mayıs Pazartesi Reyting Sonuçları Açıklandı: Ömer Dizisi Reytinglerde Zirveye Oturdu! 28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat