Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Derviş Zaim Oldu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » 2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Derviş Zaim Oldu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Bu yıl 15-18 Aralık tarihleri arasında 2’nci kez sinemaseverlerle buluşacak olan Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın jüri başkanlığını yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim üstlenecek.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 15-18 Aralık tarihleri arasında 2’ncisi gerçekleştirilecek Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda yurt içi ve yurt dışından yarışmaya katılan seçkin filmler ile Türk sinemasının önemli isimleri sinemaseverlerle bir araya gelecek. Yarışmanın jüri başkanlığını ise Tabutta RövaşataCenneti Beklerken gibi başarılı filmlerin yönetmeni Derviş Zaimüstlenecek.

 

Kültürel Çalışmalar dalında yüksek lisans yapmasının ardından Sinema ve Sanatta Yeterlilik programını bitiren yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim, bugüne dek 10 film ve bir belgeselin yönetmenliğini yaptı. Derviş Zaim’in sırasıyla Tabutta RövaşataFiller ve ÇimenÇamurCenneti BeklerkenNoktaGölgeler ve SuretlerDevirBalıkRüyaFlaşbellekfilmleri ve 2003 yapımı Paralel Yolculuklar belgeseli ulusal ve uluslararası festivallerden çok sayıda ödülle döndü. Çamur filmiyle 60. Venedik Film Festivali UNESCO Ödülü’nü alan Zaim, sinemaya sunduğu katkıdan dolayı 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

Derviş Zaim, 1996 yılında seyircisiyle buluşan Tabutta Rövaşata isimli ilk filmiyle 33. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kurgu ve 16. Uluslararası İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü gibi başarılar kazandı. Zaim, 1997 yılında Selanik Film Festivali Jüri Özel ve aynı yıl San Francisco Film Festivali En İyi Film ödüllerini alarak, çok sayıda uluslararası festivalden ödülle ayrıldı.

 

Yönetmen Zaim’in geleneksel el sanatlarının çekim estetiği ile sinema estetiğini bir araya getirdiği üçlemenin ilk filmi olan 2006 yapımı Cenneti Beklerken, 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Efekt, 14. Adana Altın Koza Film Festivali Jüri Özel, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Düzenleme ödüllerini alırken; 2006 Kahire Film Festivali En İyi Sanatsal Katkı Ödülü’ne layık görüldü. Üçlemenin ikinci filmi olan 2008 yapımı Nokta45. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödüllerini ve 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali Eleştirmenler Ödülü, 2008 Kahire Uluslararası Film Festivali En İyi Dijital Film Ödülü’nü kazandı. Üçlemenin son filmi olan 2010 yapımı Gölgeler ve Suretler ise 22. Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini aldı.

 

Sinemanın yanı sıra yazarlık yönü de bulunan Zaim, 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Ares Harikalar Diyarındave 2019 yılında Rüyet romanlarını yayımladı. Filmlerinin çoğunun senaristliğini ve yapımcılığını da üstlenen Zaim, hâlen çeşitli üniversitelerde sinema üzerine dersler veriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

2. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın Jüri Başkanı Derviş Zaim Oldu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Berkay Anlamlı Sergi için Bağış Yaptı- Güncel Haberler Gemlik’te Cumhuriyet Coşkusu Alanlara Sığmadı- Güncel Haberler Kalp Atardamarının Yüzde 75’İ 2 Ameliyatta Değiştirildi!- Güncel Haberler Seren Serengil’in 2022 dileği sağlık- Güncel Haberler Günnercik Yayla Şenliği için hazırlıklar sürüyor- Güncel Haberler Kızılay’dan Dünya Kadınlar Gününe Özel Sergi- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat