Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

58. Kütüphane Haftası Karabağlar’da başladı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » 58. Kütüphane Haftası Karabağlar’da başladı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Karabağlar Belediyesi'nin Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğiyle düzenlediği “Hakikat ve Kütüphaneler” temalı 58. Kütüphane Haftası etkinlikleri törenle başladı.

Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası'ndaki Muzafffer İzgü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şamil Sinan An, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve siyasi parti temsilcileri, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şube Başkanı Mehmet Erken ve dernek üyeleri , meclis üyeleri, muhtarlar ve kitaba, okumaya gönül verenler katıldı.
Törende konuşan Başkan Selvitopu, insanlık ortaya çıktığından bu yana bilginin gelecek kuşaklara aktarılmasının yollarının arandığını söyledi. Yazının bulunmasıyla bilginin tabletlere işlendiğini ve  bunların mağaralarda saklandığını vurgulayan Başkan Selvitopu, “Anadolu'nun birçok kentinde de benzer arşivlemenin yapıldığını görüyoruz. Bu yönüyle bakıldığında kütüphanelerin ne kadar değerli olduğunu çok daha iyi anlıyoruz. O nedenle tarihte işgalci güçler ilk hedef olarak kütüphaneleri yakmış ve düşmanlarının bilgilenerek güçlenmelerini engellemeye çalışmıştır” dedi.

Teknolojiye rağmen…

Bugün içinde bulunduğumuz teknolojik olanaklara rağmen kütüphanelerin önemini koruduğunu ve oradaki kitapların insan yaşamlarına dokunmaya devam ettiğini belirten Başkan Selvitopu, “Gelecek kuşaklar açısından kütüphanelerimizi desteklemek, geliştirmek önemini koruyor. Karabağlar'da da yaşama geçirdiğimiz her kültür merkezinde kütüphane, olmazsa kitaplık kurmaya özen gösteriyoruz. Karabağlar Belediyesi Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı, çocuklarımızın yoğun ilgisini görüyor. Hizmete açtığımız Nasreddin Hoca Çocuk Kültür Bilim Merkezi'nde, Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu'nda kütüphaneler mevcut. Bunları geliştirmek için çalışıyoruz. Yine önümüzdeki günlerde hizmete açacağımız Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde de bir kütüphane olacak. Belediye olarak görevimiz bu konuda elimizden gelen desteği  ve Karabağlar'daki insanlarımızın buralardan yararlanmasını sağlamak. Ortak hedefimiz bilgili ve güçlü bir toplum yaratmak. Bu etkinliğin düzenlenmesine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Şamil Sinan An konuşmasında kitap okumanın önemine vurgu yaparken, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta'yla Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şube Başkanı Mehmet Erken de Türkiye'deki kütüphane sayıları ve çalışanlarıyla  ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Erken, kütüphaneciliğin geliştirilmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Karaçanta da Şakran Cezaevi'nde kütüphane kurulacağı ve yıkılan İzmir İl Halk Kütüphanesi'nin yapım ihalesine önümüzdeki günlerde çıkılacağı bilgisini verdi.

Karakuş ve Puğ söyleşisi…

Konuşmaların ardından Şair, Yazar ve Öğretmen Hidayet Karakuş'la, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Avukat Ulvi Puğ'un söyleşisi katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Daha sonra Karakuş ve Puğ'a teşekkür plaketi verildi. 58. Kütüphane Haftası'na katkısı nedeniyle Başkan Selvitopu'na da plaketini İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta takdim etti.
Tören kapsamında ayrıca 60 yaşından sonra okumayı öğrenen Karşıyaka Hoca Mithat İlçe Halk Kütüphanesi'nin “sıra dışı okuru” Sebahat Curaoğlu'na sertifikası verildi.
Açılış toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

58. Kütüphane Haftası Karabağlar’da başladı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Merve Gülsüm’den ikinci single ‘Bir Tarih Yazdım’- Güncel Haberler Kurnaz Tilki’nin Maceraları Kartepe’de- Güncel Haberler Hürriyet Bizimle izleyicilerini bu hafta Burak Akkul’un  hikayeleri ile ilginç bir yolculuğa çıkardı- Güncel Haberler Moliere’in 400. Doğum Yılında Hastalık Hastası Açık Hava Yaz Oyunları’nda- Güncel Haberler Evlerini sinema salonuna çevirmek isteyenlerin yeni gözdeleri Samsung Neo QLED 8K TV ve soundbar ses sistemi- Güncel Haberler Başkan Karayalı 14 Mart Tıp Bayramını Kutladı- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat