Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

6. Basmane Günleri yarın başlıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » 6. Basmane Günleri yarın başlıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Birbirinden renkli kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak Basmane Günleri yarın “Basmane’de Çok Renklilik” sergisinin açılışıyla başlıyor. Bir hafta sürecek "Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri" bölgenin kültür mirasının korunması ve tanıtılması amacıyla düzenleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir’i kültür ve sanat kenti halinde dönüştürme hedefi doğrultusunda bu yıl altıncısı düzenlenecek "Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri” yarın (18 Ekim) başlıyor. İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl kutlamaları temasıyla 24 Ekim’e kadar sürecek program kapsamında tarihi semt birbirinden renkli kültür ve sanat etkinliklerine sahne olacak. Renkli buluşmasın sloganı ise “Basmane’de çok renklilik” olarak belirlendi.

Bölgenin kültür mirasının korunması ve tanıtılmasını amaçlayan, Basmane Günleri'nin altıncısı Lale Fırını’nda 17.30’da “Basmane’de Çok Renklilik’ sergisinin açılışıyla başlayacak. Daha sonra "Basmane'de İz Bırakanlar" programı kapsamında Sümerbank'ın kurucusu eski bakan Nurullah Esat Sümer ve kardeşi ünlü ressam Ayetullah Sümer’in isimlerinin yer aldığı tabelalar, iki kardeşin adını baki kılmak amacıyla Anafartalar Caddesi'nde yaşadıkları sokağa asılacak. Buradan Bıçakçı Han’daki programa geçilecek. 18.00’deki açılış konuşmalarını “Fotoğrafçının Gözünden Basmane” ile Bedriye Gülay Beşikçi'nin resim sergilerinin kokteyli yapılacak. Sergiler 24 Ekim'e kadar gezilebilecek.

Konserler
20 Ekim Perşembe günü saat 12.00'da İzmir Müzisyenler Derneği sanatçıları Altınpark Çınaraltı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu saat 20.00’da Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde, 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 12.00’da Sokak Sanatçıları Derneği sanatçıları Pazaryeri Mahallesi Meydanı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadın Korosu saat 19.00’da Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde konser verecek.

Mozaik ve müzik aletleri yapım atölyesi
Bıçakçı Han'da 18-24 Ekim tarihleri arasında Gülbin Bircan’a ait mozaik, Feridun Emre’ye ait müzik aletleri yapım atölyesi, fotoğraf sanatçıları Yusuf Tuvi ile Birol Üzmez’in “Basmane”, Aydan Özlü’nün “Basmane’nin Renkleri” isimli slayt gösterileri olacak. “Basmane, İzmir’in Misafirhanesi” isimli belgesel film ise 18 ve 22 Ekim 2022 tarihlerinde saat 19.00’da Bıçakçı Han’da izlenebilecek.

Gönül Sineması
Gönül Sineması’nda 19 Ekim 2022 Çarşamba günü saat 19.30’da ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın İzmirli ünlü futbolcu Metin Oktay’ın hayat hikayesini anlattığı 1965 yapımı “Taçsız Kral”, 21 Ekim 2022 Cuma günü saat 19.30’da da ünlü yönetmen Osman Fahri Seden’in yönetip Necla Nazır ile Tarık Akan’ın oynadığı 1975 yapımı “Ateş Böceği” isimli ffilmle gösterilecek.

Masal ve şiir dinletisi
21 Ekim 2022 Cuma günü saat 12.00'da Ferhat Budak Şehit Fethi Bey Ortaokulu öğrencilerine masal anlatacak. 24 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 18.00’de Aziz Vukolos Kilisesi Kültür Merkezi’nde şair Cem Seyhun Ünbay’ın şiir dinletisi olacak.

Basmane'nin dünü, bugünü ve geleceği konuşulacak
Basmane’nin dünü, bugünü ve yarınının konuşulacağı paneller ise Bıçakçı Han’da yapılacak. 6.. Basmane Günleri’nin gezi programı ise 23 Ekim 2022 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. Katılımcılar profesyonel turist rehberleri eşliğinde Mezarlıkbaşı Katlı Otoparkı'nın önünden hareketle Agora, Basmane ve Kadifekale bölgelerini gezecek.

Basmane Günleri’ne pandemi döneminde ara verilmişti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

6. Basmane Günleri yarın başlıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  “Netflix” dizisi için 4 saatte “Ölü” oldu- Güncel Haberler Ankara Büyükşehir Yolları Haftanın İlk Gününe Hazır Hale Getirdi- Güncel Haberler Kaspersky diplomatlar ve teknoloji uzmanı olmayan siber uzmanlar için oyun eşliğinde simülasyon eğitimi başlattı- Güncel Haberler “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” Dijital Sergileri Fotoğrafseverler ile Buluşuyor- Güncel Haberler Van Büyükşehir Belediyesi’nden Kadınlara Farkındalık Semineri- Güncel Haberler Çukurova Kent Konseyi liselilere eğitim verdi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var? 2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat