Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ABD Büyükelçisi Jeff Flake AmCham Türkiye Genel Kurul’unda konuştu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » ABD Büyükelçisi Jeff Flake AmCham Türkiye Genel Kurul’unda konuştu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

‘Türkiye ile bağlarımızı güçlendirmeye devam ederek kazanacağımız çok şey var’

 

Türkiye’yi global pazarlara taşıma hedefiyle 110’dan fazla üyesiyle faaliyet gösteren AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği), 

18. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantıya ABD Büyükelçisi Jeff Flake ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu onur konuğu olarak katıldılar. 

Türkiye ekonomisine 50 milyar dolardan fazla ekonomik katkı sağlayan 110’dan fazla ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye’nin (Amerikan Şirketler Derneği) 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 3 Mart 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve üye temsilcilerinin katıldığı toplantıda ABD Büyükelçisi Jeff Flake ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da onur konuğu olarak yer aldı. Toplantıda, 2022 yılına ilişkin beklenti ve hedefler ele alındı.

 

Toplantıda konuşma yapan ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff FlakeABD ve Türkiye’nin uzun yıllara dayanan bir ticari ilişki içerisinde olduğunu belirterek “Ticari ve yatırım bağlarımızı güçlendirmeye devam ederek kazanacağımız çok şey olduğuna inanıyorum. ABD şirketleri yarattıkları binlerce kişilik istihdam ve neredeyse her sektörde hayata geçirdikleri en iyi uygulamalarla Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağladı. ABD hükümeti adına şirketlerimizin katkılarını takdir ederken, söz konusu Amerikan şirketleri için yürüttükleri çalışmalar nedeniyle AmCham Türkiye’ye teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

İkili ticaret hacmi 2021’de rekor seviyeye ulaştı 

 

AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, küresel ölçekte yaşanan tüm zorluklara karşın 2021 yılının Türkiye ve ABD arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerdeki potansiyeli gösterme açısından örnek bir yıl olduğunun altını çizdi. Turnaoğlu, “ABD ile Türkiye'nin ikili ticaret hacmi 2021'de bir önceki yıla göre yaklaşık 30 artarak 28 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşırken, ABD Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı olarak konumlandı. Aynı zamanda ABD, 14 milyar dolar yatırım ile Türkiye’ye en fazla doğrudan yabancı yatırım yapan ikinci ülke konumuna geldi. AmCham olarak Türkiye’de faaliyet gösteren, 50 milyar dolarlık ekonomik katkı ve 100 bin kişilik istihdam yaratan 110’dan fazla ABD’li şirketi temsil ediyoruz. İkili ekonomik ve ticari ilişkilerimizde hayata geçirebileceğimiz çok daha güçlü bir potansiyel görüyoruz. Hedefimiz iki ülke arasındaki yatırım ve ticareti artırarak Türkiye’yi küresel pazarlara taşıyan güç olmak. Bu doğrultuda çalışmayı ve Yönetim Kurulumuzun öncelikli olarak belirlediği alanlara odaklanmayı 2022 yılında da artırarak sürdüreceğiz.”

 

Türkiye’ye gelen yatırımda AmCham’ın katkısı var

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ise konuşmasında, ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin, yatırım ve ticaret boyutunda hızla geliştiğini söyleyerek, “ABD’den ülkemize gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarı 2021’de 1,2 milyar dolar oldu. 2003’ten bu yana ABD’den gelen toplam Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) ise 14,1 Milyar dolar” dedi. Bu tabloda, AmCham’ın rolü ve katkısı olduğuna dikkat çeken Dağlıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından duyurulan yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı yeni ekonomi modeli de UDY'nin önemine işaret etmektedir.  AmCham gibi önemli paydaşlarımızla iş birliği halinde ülkemizin UDY performansını ileriye taşımaya devam edeceğiz. Bu vesileyle AmCham Türkiye’nin 18. Genel Kurul Toplantısını tebrik ederim” diye konuştu.

 

Türkiye’yi küresel pazarlara taşıyan bir güç olmayı hedefleyen AmCham Türkiye, 2022 önceliklerini şu şekilde sıraladı:   

 • Türkiye’deki mevcut ABD yatırımları ve ticaretini korumak; yeni yatırım ve ticaret olanakları için aktif destek sağlamak, 
 • Türkiye’nin bölgesel merkez olmasını desteklemek, 
 • Üye şirketlerin birlikte çalıştığı Türk KOBİ’lerinin küresel değer zincirine daha fazla katılımını sağlamak,  
 • Dünya çapında yeteneklerin geliştirilmesi ve çeşitlilik ve kapsayıcılık unsurlarının gelişimine katkıda bulunmak, 
 • Türkiye’nin iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik programlarının entegrasyonunu aktif olarak desteklemek. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ABD Büyükelçisi Jeff Flake AmCham Türkiye Genel Kurul’unda konuştu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Çakal: “İmdat şarkısını 45 dakikada yazdım”- Güncel Haberler “Astrolojiden önce müşteri hizmetleri sorumlusuydum’’- Güncel Haberler Teşkilat Dizisi Serdar Öldü mü? Ünlü Oyuncu Çağlar Ertuğrul Diziden Ayrılıyor mu? Taşkınları önlemek için 612 milyon liralık yatırım- Güncel Haberler Yeni beIN ORIGINALS Dizisi “Hayaller ve Hayatlar” Yakında beIN CONNECT’te!- Güncel Haberler Egeli yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatçıları Cumhuriyetin 100. Yılında 1,5 milyar dolar ihracat hedefi koydular- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat