Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

AÇEV, Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » AÇEV, Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
AÇEV, Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor- Güncel Haberler

AÇEV’den ilgili ve sorumluluk üstlenen babalık için yeni kampanya

 

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor. “Anlayınca Baba Olursun” kampanyası, babaların çocuklarının bakımında ve gelişiminde sorumluluk üstlendiği, çocukları ile karşılıklı ve yakın ilişki kurduğu, birlikte zaman geçirdiği ilgili babalık modelinin toplum tarafından öneminin anlaşılmasını hedefliyor.

 

AÇEV, yıl boyunca yürüteceği kampanya kapsamında babaların çocukların bakım ve gelişiminde sorumluluk üstlenmeleri için gerekli bilgi ve becerileri edinmiş yetkin birer ebeveyn olmalarını desteklemek üzere tüm toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Ayrıca kampanya ile babalığın değişiminde ve dönüşümünde etkili olabilecek kamu kurumları, belediyeler, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları gibi kurumların da ilgili ve sorumluluk üstlenen babalığı destekleyecek şekilde harekete geçmeleri hedefleniyor. 

 

Çocuk bakımı ve eğitiminde ebeveynlerin eşit katılımını çok önemsediklerini belirten AÇEV Babalık Çalışmaları Direktörü Hasan Deniz şunları ifade etti:

 

“AÇEV olarak 2017 yılında yayımladığımız Babalık Araştırması babaların; yüzde 50’sinin çocuğunu tuvalete götürmediğini, yüzde 36’sının çocuğunun altını değiştirmediğini, yüzde 35’inin de tırnaklarını kesmediğini gösteriyor. Yine bu rapora göre biliyoruz ki, evde çocuklarıyla televizyon izleyerek vakit geçiren babaların oranı yüzde 78,5 iken, çocuğuyla birlikte kurmaca oyunlar oynayan babaların oranı ise yalnızca yüzde 43. Biz de AÇEV olarak bu durumu değiştirmeyi hedefliyor; çocuğuyla ilgili sorumluluk almak isteyen ama ne yapacağını bilemeyen babalara programlarımızla ve kampanyalarımızla destek olmayı hedefliyoruz. Bu yıl Babalar Günü’nde de hepimizin çok aşina olduğu ‘Baba olunca anlarsın’ cümlesini; ‘Anlayınca baba olursun’a çeviriyoruz. Çünkü baba ancak çocuğuyla ilgilendiği ve onu anladığı zaman baba oluyor.”

 

İlgili ve sorumluluk üstlenen babalığın güçlendirilmesi için herkesin desteği önemli

AÇEV kampanya kapsamında babaların, çocukların bakımında ve gelişiminde sorumluluk üstlenmelerini, çocukları ile demokratik ilişki kurmalarını, birlikte kaliteli zaman geçirmelerini desteklemek amacıyla yıl boyunca farklı kanallarda çalışmalar yürütecek. Hasan Deniz, toplumun babalığa atfettiği rolleri, babalara yapılan destek ve teşvikleri, babaların katılımı önündeki engelleri, erkeklik rolleri ile babalık arasındaki ilişkiyi tüm toplum ve ilgili aktörler nezdinde  tartışmaya açacaklarını belirterek “Gerekli farkındalığın yaratılması için herkesin katkısını ve desteğini bekliyoruz” dedi.

 

Bugüne kadar 60 binden fazla babaya ulaşıldı

AÇEV, 1996 yılından bu yana başta Baba Destek Programı olmak üzere uyguladığı programlarla 3-6 ve 7-11 yaş dönemi çocukları olan 60 binden fazla babaya ulaştı. Babaların aslında çocukların günlük bakımına daha fazla dahil olma konusunda hevesli olduklarını belirten Deniz, “Ancak iş hayatı, toplumsal ve kültürel kodlar birçok babanın çocuklarıyla daha az vakit geçirmesine ve çocuğun gelişimi ile eğitiminde yeterince sorumluluk alamamasına neden oluyor. Sorumluluk almak isteyen birçok baba ise ne yapacağını bilemiyor. Bütün dünyada, anneleri destekleyecek politikalar yaygın olarak uygulanıyor, eğitim programları ve etkinlikler düzenleniyor ancak babalar için bu tarz programlar oldukça az. Biz de AÇEV olarak bu eksiği kapatmak için babalara yönelik pek çok uygulama yürütüyoruz; programlarımız, kampanyalarımız ve savunuculuk faaliyetlerimizle toplumun tüm kesimlerinde farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

AÇEV, Babalar Günü’nde “Anlayınca Baba Olursun” kampanyasını başlatıyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Tuncel Kurtiz vefatının 8’inci yılında Edremit’te anıldı- Güncel Haberler Star’dan bir başyapıt daha! Gecenin Ucunda Star Tv’de başladı Ayvansaray Üniversitesi’nden öğrencilerine iş ve staj imkanı sunan iş birliği- Güncel Haberler Müzik ikonlarına adanmış belgeseller GAİN’de Buca’da coşkulu Balkan Festivali- Güncel Haberler Yeni Tehdit Pembe WhatsApp

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat