Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Anadolu Uygarlıklarından İzler İSTANBUL’da- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Anadolu Uygarlıklarından İzler İSTANBUL’da- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 1-30 Aralık arasında Atatürk Kültür Merkezi'nde resim, heykel ve seramik alanlarında çağdaş Türk sanatçılarının eserleriyle oluşturulan seçki projenin Koordinatörlüğünü Siret Uyanık üsleniyor. Galerim sanatın yürüttüğü "Anadolu Uygarlıklarından İzler İstanbul" projesi sanatseverlerle bir araya getirdi

Anadolu Uygarlık tarihinin; çağdaş sanatın usta temsilcileriyle yorumlandığı, disiplinler arası buluşmayla oluşturulan “Anadolu Uygarlıklarından İzler İstanbul” projesi ile alanında usta 65 sanatçının eserlerinin yer alacağı bir seçki sanatseverler ile buluştu. "Bellek Kültepe" sergisinin açılışıyla başlayan proje, 93 sanatçının Kültepe Tabletleri'ni konu alan eserlerinden oluşuyor.

Tarih, arkeoloji ve güzel sanatları aynı çatı altında

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent, açılışta yaptığı konuşmada, serginin tarih, arkeoloji ve güzel sanatları aynı çatı altında buluşturmasının yanı sıra, genç sanatçılar ile deneyimli sanatçıların bir arada bulunması dolayısıyla oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Taşkent "Serginin İstanbul AKM'de olması da bizim için çok önemli ve anlamlı çünkü AKM, İstanbulluların çok özlediği, açılışını beklediği ve 1 ay önce hayatımıza dönen bir mekân" ifadelerini kullandı. AKM'nin seçkinin sergilenmesi için ne kadar anlamlı ve elverişli bir lokasyon olduğundan bahseden Dr. Ziya Taşkent; opera salonu, tiyatro salonu, çok amaçlı salon, kütüphane, sergi mekanları ve sosyal donatılarıyla AKM’nin oldukça önemli bir kültür kompleksi olduğunu belirtti. 

Metin yazısını Sanat Tarihçi Prof.Dr. Kıymet Giray’ın hazırladığı, Kazı Başkanı Fikri Kulakoğlu’nun da danışmanlığını yaptığı sergide, resim, heykel ve seramik alanlarında 95 eser yer alıyor. 

Sergi açılışının ardından 5 Kıtada ve sayısız ülkede en önemli konser salonlarında performans sergileyen, New York Times eleştirmenlerinin “Sihirli Flüt” sıfatını yakıştırdığı, çok ender ve değerli bir kabiliyet olarak nitelendirdiği Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer, "Anadolu'nun Ruhu" adlı unutulmaz bir konser verdi. Konserde Kutluer'e European Baroque Ensemble eşlik etti. 

Beril Çavuşoğlu, Saffet Emre Tonguç, Serdar Büyükkoyuncu, Sinem Yıldırım gibi önemli isimlerin katıldığı davet büyük ilgi gördü.

Proje kapsamında, 3 Aralık’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde; Prof. Süleyman Saim Tekcan, Prof.Dr. Fikri Kulakoğlu, Prof.Dr. Adnan Tepecik, Doç.Dr. Mutlu Başkaya ve Ankara Resim Heykel Müzesi Müdürü Erdem Akkurt konuşmacı olduğu "Anadolu Uygarlıkları ve Sanat Üzerine" başlıklı panel katılımcıları bekliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Anadolu Uygarlıklarından İzler İSTANBUL’da- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

RASTGELE İÇERİKLER

Harbiye’de Sezen Hasreti Levent Yüksel İle Bitti- Güncel Haberler Okula Başlayacak Çocuğunuzun Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler- Güncel Haberler Aksigorta’dan Kadınlar Günü’ne Özel Hediye- Güncel Haberler 2,2 milyon TL ödül havuzlu 2022 PMPL Türkiye Bahar Sezonu başladı- Güncel Haberler D&R bir ilke daha imza atarak dünyaca ünlü yazar Sarah Jio’nun yeni romanının lansmanını yapıyor- Güncel Haberler İclal Aydın imza gününe 3 kuşak geldiler- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat