Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkan Soyer 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katıldı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Başkan Soyer 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katıldı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır’da düzenlenen 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'na katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standının da bulunduğu fuarda konuşan Başkan Soyer, gastronominin artık sadece lezzetten ibaret bir başlık olmadığını söyleyerek, “Gastronomi sağlıklı ve sürdürülebilir gıdayla, tarımla ve turizmle de ilgili. Bu nedenle içini daha fazla doldurmak gerekiyor. Bu fuarlar bu yüzden çok önemli” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Mezopotamya bölgesinin lezzetlerini dünyaya tanıtmak için bu yıl ilki düzenlenen 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'na katıldı. Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan fuar Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle düzenlendi.

“Gastronomi artık sadece lezzetten ibaret değil”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Münir Karaloğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin standını ziyaret etti. Gastronominin artık sadece lezzetten ibaret bir başlık olmadığını söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Gastronomi sağlıklı gıdayla, sürdürülebilir gıdayla ve tarımla, turizimle ilgili bir başlık. Bu nedenle içini çok fazla doldurmak gerekiyor. Gastronomi fuarlarının bu nedenle çok kıymetli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu fuarda yer almaya devam edeceğiz
Başkan Soyer, şunları söyledi: “Bu yıl fuarın ilki yapılıyor. Diliyorum Mezopotamya bölgesinde bu devam edecek. Biz de bu farın içinde yer alarak var olmaya devam edeceğiz. İzmir ve Diyarbakır kültürü burada harmanlanıyor. Çok iç içe geçen, çok ortak paydamız var. Bugün de o nedenle Diyarbakır'da olmaktan mutluyuz.”

Önemli bir coğrafya
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bölgenin, dünya kültürünün şekillendiği bir coğrafya olduğunu, bu nedenle “Mezopotamya” başlığı altında fuarın düzenlenmesinin önemli olduğunu belirtti.

“İnsanlar artık yemek yemek için farklı noktalara gidiyor”
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin standını ziyaret eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı kültürlerin iç içe olduğu, farklı kültürlerin bir arada yaşadığının en büyük işaretinin bu tür etkinlikler olduğunu belirterek, “Gastronomi de artık turizmin vazgeçilmezlerinden biri. İnsanlar artık yemek yemek için farklı noktalara, farklı yerlere gidiyor. Sadece Diyarbakır'ın değil bu bölgenin tarihinin tanıtılması açısından da çok önemli bir fuar” diye konuştu.

Başkan Soyer, fuarda yer alan diğer illerin stantlarını da ziyaret ederek katılımcılarla sohbet etti. Yurttaşlar, Soyer'e yoğun ilgi gösterdi.

İzmir standı büyük ilgi gördü
İzmir Büyükşehir Belediyesi standında Urla sakız enginarı, şevketi bostan, karakılçık bulguru, yarımada zeytinyağı ile hazırlanan salatalar katılımcıların beğenisine sunuldu. Bu yıl 2- 11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Terra Madre Anadolu İzmir 2022 Gastronomi Fuarı’nın tanıtımının yapıldığı stantta, Can Yücel Tohum Merkezi’nden getirilen tohumlar ve İzmir'e özgü ürünler ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin turizmde öne çıkan çalışmaları arasındaki Visit İzmir ve pandemi döneminde başlatılan Turuncu Çember uygulamaları da fuarda tanıtıldı.   

Fuar 27 Mart’a kadar sürecek
24 – 27 Mart tarihleri arasında düzenlenen fuarda 2 ülke ve 11 şehirden 121 katılımcı yer alıyor. Bölgede yer alan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak'ın “Mezopotamya” olarak tek bir isimle markalaştırması hedefleniyor. Bölgeyi önemli bir sürdürülebilir turizm destinasyonu yapmayı amaçlayan fuarın partner kenti ise Bursa. KKTC'nin de partner ülke olarak yer aldığı fuarda, Kuzey Irak’tan Erbil, Süleymaniye ve Duhok partner şehirleri de bulunuyor. Bölgede yer alan 9 ilin turistik değerlerinin yanı sıra bölgenin sahip olduğu kültürel, tarihi, inanç ve gastronomik varlıkları ve eşsiz turizm potansiyeli stant alanlarında gözler önüne seriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkan Soyer 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na katıldı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kocaeli Büyükşehir Zabıtası, zorda kalanın yanında – Güncel Haberler Philips Sonicare ile Dünya Ağız Sağlığı Günü’nde Sağlıklı Bir Gülümseme- Güncel Haberler Ukrayna’ya Kızılay’la Acil Müdahale Çantası Yardımı- Güncel Haberler Motorlu Kara Taşıtları, Aralık 2021- Güncel Haberler Deniz Seviyesinde Tiyatro Festivali’nin Açılış Oyunu “Şehirde Kimse Yokken”- Güncel Haberler 23 Haziran Perşembe reyting sonuçları açıklandı mı? Müge Anlı, Survivor, İçimizdeki Ateş reyting sıralaması

  REYTING SONUÇLARI

  27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor! Rekabetin Zaferi: 23 Kasım 2023 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı, Zirvenin Sultanı ‘Hudutsuz Sevda’!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat