Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkan Soyer İzmir’in EXPO 2026 hazırlıklarını Dubai’de anlattı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Başkan Soyer İzmir’in EXPO 2026 hazırlıklarını Dubai’de anlattı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Dubai’deki Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği konferansına katıldı. İzmir’in ev sahipliği yapacağı EXPO 2026 hazırlıklarıyla ilgili sunum yapan Başkan Soyer, "Benzeri olmayan bir EXPO alanı inşa edeceğiz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in 2026 yılında ev sahipliği yapacağı dünyanın en önemli uluslararası bahçe bitkileri EXPO’su kapsamındaki temaslar için Dubai’ye gitti. Başkan Soyer, iki yıllık pandemi döneminin ardından fiziksel olarak ilk kez 7-10 Mart tarihleri arasında yapılan Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) konferansında dünya Expo organizasyonları ve AIPH üyelerine İzmir’deki çalışmalarla ilgili sunum yaptı. Soyer konferans öncesinde Dubai’deki EXPO alanını ziyaret etti.

"Benzeri olmayan bir EXPO alanı inşa edeceğiz"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dubai’de yaptığı temaslarda şunları söyledi: “Çağlar boyu doğuyu ve batıyı birbirine bağlayan İzmir, bir kere daha dünya ülkelerinin buluşma noktası olmaya hazırlanıyor. Kuracağımız EXPO alanı, geleceğin şehirlerine ışık tutan evrensel bir ilham kaynağı olacak. Burada doğayla, birbirimizle, geçmişle ve değişimle uyum içinde yaşanan döngüsel şehirlerin önemli bir örneğini oluşturacağız. EXPO İzmir’in altı ayda 4,7 milyon ziyaretçiyle buluşmasını hedefliyoruz. Proje, İzmir için son dere önemli bir ekonomik kaldıraç olacak ve şehrimize yepyeni bir kentsel canlanma alanı kazandıracak. Hazırlıklarımıza şimdiden başladık ve çok sistemli bir çalışmayla benzeri olmayan bir EXPO alanı inşa edeceğiz."

4 milyon 700 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor
İzmir’in 2026 yılında Uluslararası Bahçe Bitkileri EXPO’suna (Botanik EXPO) ev sahipliği yapması, uzun süredir devam eden temaslar sonucunda AIPH Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edildi. 1 Mayıs-31 Ekim 2026 tarihleri arasında “Uyum İçinde Yaşamak” (Living in Harmony) ana temasıyla yapılacak Botanik EXPO’yu 4 milyon 700 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.

Tohumdan ağaca sektördeki tüm üreticiler için uluslararası ticaretin kapısını açacak EXPO 2026 İzmir’in kalkınmasına ve uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacak.

2030 EXPO vurgusu
EXPO 2026 İzmir, 2030 Dünya EXPO’suna giden yolda önemli bir kilometre taşı olarak da görülüyor. EXPO için kurulacak fuar alanı tematik sergilerin, dünya bahçelerinin, sanat, kültür, gıda ve diğer etkinliklerin yapılacağı alanların buluşma noktası olacak. Alan 6 aylık EXPO süresince bahçeleri ve etkinlikleriyle dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlarken, sonrasında yaşayan bir kent parkı olarak İzmir’e kazandırılacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başkan Soyer İzmir’in EXPO 2026 hazırlıklarını Dubai’de anlattı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  2. Uluslararası Rusça Konuşanlar Amatör Tiyatro Festivali başladı- Güncel Haberler 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali 01 Burda AVM’de- Güncel Haberler Kahramanmaraş Türkiye’ye Örnek Oldu- Güncel Haberler Konami, Next-Gen, oynaması ücretsiz futbol simülasyon denetimi eFootball’u sunar!- Güncel Haberler Kanunsuz Ada Yeni Sezonuyla National Geographic Ekranlarında Sincanlı Kadınlar Beypazarı’nda Gezdi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu! Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat