Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Benim Adım Gravür 11 Ülkenden 90 Sanatçının Eserlerini Küçükçekmece’de Buluşturdu- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Benim Adım Gravür 11 Ülkenden 90 Sanatçının Eserlerini Küçükçekmece’de Buluşturdu- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

DÜNYACA ÜNLÜ GRAVÜR SANATÇISI FATİH MİKA VE 90 ÖĞRENCİSİNİN ESERLERİ CKSM’DE…

Küçükçekmece Belediyesi, Dünyaca ünlü Gravür Sanatçısı Fatih Mika ve 11 ülkeden 90 öğrencisinin eserlerini ‘Benim Adım Gravür” Sergisi’nde bir araya getirdi. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliğindeki serginin açılışına Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Sanatçı Fatih Mika ve çok sayıda sanatsever katıldı.

 

Sanatçının doğup büyüdüğü kente özlem temalı çalışması da yer alıyor

Dünya sanatının en köklü üniversitelerinden olan Floransa Güzel Sanatlar Akademisi'nde,  "Gravür Teknikleri" dersi veren dünyaca ünlü sanatçı Fatih Mika, 11 ülkeden 90 öğrencisinin ve kendisinin en seçkin eserleriyle, doğup büyüdüğü Küçükçekmece’de sanatseverlerle bir araya geldi. Sergide, Fatih Mika’nın yurt dışındayken hatıralarından yola çıkarak hazırladığı ‘Küçükçekmece’ye Özlem’ isimli tarihi Mimar Sinan Köprüsü temalı gravür çalışması da yer alıyor.

 

Kemal Çebi: Kültürlerarası köprü olacak nitelikte bir sergi

Açılışta yaptığı konuşmada tüm sanatseverleri sergiye davet eden Belediye Başkanı Kemal Çebi, “İtalyan Büyükelçiliği ve İtalyan Konsolosluğu ile İtalyan Kültür Ofisi'nin desteklediği sergimiz, farklı kültürlerden sanatçıların İtalya gibi sanatta öncü bir ülkede günümüz sanatının nasıl biçimlendiğini de göstermesi açısından önemli bir yere sahip. İnanıyorum ki kültürlerarası bir köprü olacak. Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde görev yapan Prof. Fatih Mika ve öğrencilerinin eserlerini Küçükçekmece’de ağırlıyor olmaktan hem gurur hem de mutluluk duyuyorum. Dünyanın çeşitli yerlerinde 90 öğrenci Küçükçekmece'nin adını biliyor. Burada böyle bir serginin açıldığını biliyor. Bir ülkeyi ve dünyayı değiştirmek istiyorsanız önce insanı değiştirmelisiniz. İnsanı değiştirmenin belki de en etkili noktalarından biri sanat, sanat ve eğitim. Ben bu iki şeyi önemsiyorum” diye konuştu.  

 

Fatih Mika: Küçükçekmece Belediyesi 8 yıllık emeğime tanıklık ediyor

Yıllar sonra Küçükçekmece’de olmanın kendisini duygulandırdığını ifade eden gravür sanatçısı Fatih Mika , “Küçükçekmece benim için anne evi demek. Anne evindeyim. Bu sergi benim son 8 yıllık Fransa Güzel Sanatlar Akademisi'ndeki hocalarımın bir ürünü. 11 ülkeden 90 öğrencinin eserleri var. 2 tane de benim gravürüm var. Küçükçekmece Belediyesi, benim son sekiz emeğime tanıklık etti. Çok mutluyum. Böyle bir serginin burada gerçekleşmesi, burada yaşayan genç kuşaklara da bunun olabileceğini gösteriyor. Onlar da günün birinde bunu yapabilirler” diye konuştu.

 

20 Kasım’a dek izlenebilir

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, gravürlerden oluşan bu sergi için hazırladığı İtalyanca ve Türkçe bir kataloğu da sanat dünyasına ve sanatseverlere armağan etti. Sergi, 20 Kasım’a dek CKSM’de izlenebilir.

 

Fatih Mika hakkında

1956 yılında İstanbul’da doğdu. Küçükçekmece Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki eğitimini yarıda bırakarak Yugoslavya’ya gitti, Sarayevo Güzel Sanatlar Akademisi Grafik (Gravür) Bölümü’nden 1985 yılında mezun oldu. İhtisasını da aynı Akademi’de Dževad Hozo Atölyesi’nde tamamladı. 2008 – 2011 Yılları arasında Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde, 2012 – 2014 yılları arasında Foggia Güzel Sanatlar Akademisi’nde gravür teknikleri dersleri verdi.

 

Sanat çalışmalarını Roma’da sürdüren Fatih Mika Venedik Güzel Sanatlar Akademisi’nde “Gravür Teknikleri” dersleri vermektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Benim Adım Gravür 11 Ülkenden 90 Sanatçının Eserlerini Küçükçekmece’de Buluşturdu- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Zorlu Şartlarda Özverili Çalışma- Güncel Haberler Elif Dağdeviren’in “Metaverse; Sen mi Büyüksün Biz mi?!” isimli stand-up gösterisiyle 23 Kasım Çarşamba günü BKM Mutfak Uniq’te olacak- Güncel Haberler Pandeminin yarattığı duygu patlamaları sanata dönüştü- Güncel Haberler VakıfBank, blokzincir birikimiyle nakit yönetimi ve dış ticaret süreçlerini hızlandırıyor- Güncel Haberler Şehrin Caz Halinde Bu Hafta!- Güncel Haberler Esra Kazancıbaşı Öztekin Rasim Öztekin’e ithaf ettiği kitabını ilk kez D&R’da tanıttı- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var? 2 Aralık Cumartesi Reyting sonuçları Televizyon Ekranlarında Heyecanlı Mücadele: 1 Aralık Reyting Sonuçları Belli Oldu!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat