Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata ayakta alkışlandı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata ayakta alkışlandı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığının beş şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri La Traviata operası, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 130 kişilik kadrosuyla sanatseverlerle buluştu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik ettiği eser ayakta alkışlandı.

 

Operadan baleye, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun 1000’den fazla etkinlikle süren Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Giuseppe Verdi’nin, Alexandre Dumas’nın “Kamelyalı Kadın” adlı eserinden operaya uyarladığı La Traviata operası, AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda izleyicilerle buluştu. İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 130 kişilik bir kadroyla sahnelenen esere, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Şef Tulio Gagliardo yönetiminde ve Carlos Vilan rejisiyle sahnelenen eserde başrolleri Eylem Demirhan Duru, Levent Gündüz, Oğuz Çimen ve Cüneyt Ünsal paylaştı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan’ın yaptığı eserin dekoru Kaan Güreşçi’ye, kostümleri Gülay Korkut Dinç’e, ışık tasarımı ise Müfit Özbek’e ait. Temsilin konsermeister’ı ise Seda Subaşı Yalçın. Dünyanın dört bir yanındaki opera evlerinde en çok sahnelenen eserlerden birisi olmakla birlikte mutsuzlukla sonlanan bir aşk öyküsünün anlatıldığı eser, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Levantenler Konferansı başladı

Festival kapsamında iki gün boyunca sürecek Levantenler Konferansı da başladı. Konferansında ilk gününde Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin vazgeçilmez bir parçası olan Levantenlerin kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan gelecek nesillere aktardıkları miras tüm yönleriyle ele alındı. İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta, “Beyoğlu'nda Dün ve Bugün Levantenler”, “Sébah & Joaillier Merceğinden Siyah-Beyaz Osmanlı”, “Beyoğlu’ndan bir Mrs. Walker Geçti”, “19. Yüzyıl İstanbul’unun İtalyan Operası Naum Tiyatrosu” başlığıyla konuşmalar yapıldı. Gazeteci Nuri Çolakoğlu moderatörlüğünde gerçekleşen konferansa katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Levantenler’in liman kentlerde uluslararası ticarette söz sahibi olurken, kültürel zenginliklerini de toplumlara yaydıklarını belirterek, “Müteşekkiriz. İyi ki varsınız. Geçmişi anlayarak geleceğe yön veriyoruz” dedi.

 

Başak Sayan ile “Tasavvuf ve Kuantum” söyleşisi 

Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde ise “Beyoğlu Edebiyat Buluşmaları” kapsamında yazar Başak Sayan, “Tasavvuf ve Kuantum” konusunda ziyaretçilerle buluştu. Söyleşiyi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da izledi. Tasarımları zamansız, bedensiz, özgür kadınlar için tutkulu seçenekler sunan Çiğdem Akın da Grand Pera’da modada kariyerle ilgili ziyaretçilerle tecrübelerini paylaştı. AKM Müzik Platformu’nda Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Öğretim Görevlisi Şevket Akıncı, çağdaş müzik konusunda seminer verdi. Aynı zamanda Şevket Akıncı Modern Jazz Ensemble konseri de müzikseverlerle buluştu. AKM Müzik Platformu’nda ayrıca Dr. Murat Sayıcı moderatörlüğünde, “Türkiye’de Film Festivalleri ve Sektöre Yansımaları” konulu panel gerçekleştirildi. Çukurcuma Antika Festivali antika restorasyon gösterisine sahne oldu, hattat Fuar Başar mesleğinin inceliklerini ziyaretçilere anlattı.

 

Edebiyat müzeleri konuşuldu, sergi açılışı yapıldı

Festivalde, İstanbul’un edebiyat müzeleri de söyleşilere konu oldu. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Konferans Salonu’nda, Handan İnci moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Masumiyet Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi ve Aşiyan Müzesi detaylıca ele alındı. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlanan edebiyat arşiv ve müze malzemesiyle oluşturulan “Edebiyat Müzesine Önsöz” sergisinin açılışı da Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Farklı mekânlar, farklı tınılar

Taksim Camii Kültür Merkezi’nde İstanbul Sazendeleri Aşk-ı Muhabbet konseri, Galata Mevlevihanesi’nde Devran-ı Şerif ziyaretçilerle buluştu. AKM Tiyatro Salonu’nda Blue Red Green In İstanbul, Grand Pera Emek Sahnesi’nde Selim Tarım önderliğinde eski zamanların müzikleri ile modern tarzları bir araya getiren Modern Anadolu Senfonisi, AKM Türk Telekom Açık Hava Sahnesi’nde Ümit Besen & Pamela, Galataport İstanbul Saat Kulesi Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde Berkay, Şişhane Meydan Açıkhava Sahnesi’nde de Mehmet Erdem müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde La Traviata ayakta alkışlandı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  ”Burak Kibar”dan böl göndermeli şarkı!- Güncel Haberler Sıcak havalarda kalbi yorun 9 önemli hata- Güncel Haberler GENÇLİĞİM EYVAH 10. BÖLÜM Kukuli 23 Nisan’da İstanbul Cevahir’de. “Benim Gözümden Dünya” temasıyla düzenlenen 41. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda kazananlar belli oldu- Güncel Haberler Hidrolik Hortum

  REYTING SONUÇLARI

  Dizilerin Kıyasıya Yarıştığı Gecede Lider Kim? 28 Kasım Reyting Raporu 27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat