Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Buray: Amacımız insanları uyandırmak- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Magazin Haberleri » Buray: Amacımız insanları uyandırmak- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Sıfır Atık Festivali’nde konuşan sanatçı Buray, elini taşın altına koyma döneminin geçtiğini belirterek insanların uyanması gerektiğini vurguladı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Sıfır Atık Festivali’nde konuşan sanatçı ve çevre aktivisti Buray, insanların sıfır atık konusunu hayat misyonu olarak benimsemeleri gerektiğini söyledi.

 

“İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK GEREKİYOR”

Araştırmacı Ömür Akkor moderatörlüğünde düzenlenen NTV Yeşil Ekran-Yeşil Hayat Paneli’nde konuşan Buray, “Çevresini, doğasını, geleceğini seven binlerce insan olduğuna inanıyorum. Ama hayat kavgasından ne yapacağını bilemiyorlar. İş herkesin elini taşın altına koymasını sürecini geçti. Amacımız insanları bilinçlendirmek daha doğrusu uyandırmak” dedi.

 

AYAKKABI, MONT DEĞİŞİYORUZ

Bir diğer panelist, NTV ekran yüzlerinden Seda Öğretir ise tüketim konusunda son derece hassas olduğunu belirtti. Öğretir, “Çocuğumun ayağı büyüyor. Aynı ayakkabı ile seneyi tamamlıyor. Aynı numaradan farklı ayakkabı alacak olsam seneye kullanılmaz hale gelecek. Bunun yanında bir grubumuz var. Çocuklarımızın ayakkabı, mont gibi kıyafetlerini değiştiriyoruz. Ben de çocukluğumda bu şekilde yetiştirildim. Kıyafetler hem daha uzun kullanılmış oluyor hem de aile ekonomisine büyük katkı sağlanıyor. Daha az tüketim olduğu için çevre de korunuyor.

 

“ÜZERİMDEKİ TİŞÖRT 10 YILLIK”

Kıyafetlerimi kuru temizlemeye çok az veriyorum. Ufak bir lekede hemen kuru temizlemeyi tercih etmiyorum. Dolayısıyla kıyafetlerimin ömrünü uzatırken aynı zamanda tüketimin de önüne geçmiş oluyorum. İşimiz sebebiyle kıyafet değiştirmemiz gerekiyor ama şu an üzerimdeki tişörtün 10 yıllık olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

 

DOĞA ORGANLARI ÇALIŞTIRIYOR

Çocukların sağlıklarında problemler yaşanmaya başladığını söyleyen Öğretir, “Pandemi döneminde çocukların görmeleri yüzde 30 oranında bozulmuş. Telefonlara bakmaktan hep. Uzmanlar uzağa bakılmasını tavsiye ediyor. Doğada bu mümkün. Doğa aynı zamanda melodileriyle, kokularıyla bizleri misafir ediyor. Sadece gözümüzü değil kulağımızı ve burnumuzu da çalıştırıyor” şeklinde konuştu.

 

ÇOCUKLARDAN İLHAM ALIYORUM”

Öğretir, “Doğada yaşayan, öğrenen ve benimseyen çocuklar doğayı kirletemez. Atıklarını çevreye bırakamaz. Ben onlardan çok ilham alıyorum. Ayrıca doğa bana çok huzur veriyor. Canım sıkkın ise ya da işle ilgili gerginlik varsa hemen kendimi bir ormana, doğaya atıyorum” ifadelerini kullandı.

 

1 MİLYON TEMA GÖLLÜSÜ

TEMA Vakfı Genel Müdürü Başak Yalvaç Özçağdaş ise vakfın çalışmalarından bahsetti. Özçağdaş, “30 yıl önce bir avuç gönüllü ile yola çıkan TEMA Vakfı bugün 1 milyonu aşkın gönüllüsü ile büyük bir aileye dönüştü. TEMA Vakfı’nın ana konusu toprak ama birçok çalışma yapıyoruz” dedi.

 

“FARKINDALIK KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Özçağdaş, “Doğayı tanıyan, bilen ve yaşayan çocuklar yetiştirmek istiyoruz.

Gözlem yapmalarını istiyoruz. Doğadaki dengeyi ve sistemi anlatmaya çalışıyoruz. 2019’dan bu yana kamu kurumlarıyla birlikte sıfır atık üzerinde çalışıyoruz. Çocuklarımıza bu konuda farkındalık kazandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Buray: Amacımız insanları uyandırmak- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Bahar Toprak;

Bahar Toprak; 30 Mayıs 2023

RASTGELE İÇERİKLER

AKUT’tan, “üç boyutlu” temel ilk yardım hikaye kitabı- Güncel Haberler DACIA DUSTER 2 Milyon Satış Başarısına Ulaştı- Güncel Haberler Nevşehir Belediyesi’nden ‘Demokrasi Zaferi Konseri- Güncel Haberler Kanyon’un Yılbaşı Pazarı, Büyükdere Meydan’da kuruldu!- Güncel Haberler SMA Hastası Eflinsu İçin Kemer’de Etkinlik Düzenlendi- Güncel Haberler Bunun adı uluslararası dilenciliktir- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu? 21 Eylül Perşembe Reyting Sonuçları Heyecanla Bekleniyor: Hangi Yapım Birinciliği Kapacak? 20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat