Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

DSİ’den İzmir’e 19 Yılda 187 Tesis- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » DSİ’den İzmir’e 19 Yılda 187 Tesis- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
DSİ’den İzmir’e 19 Yılda 187 Tesis- Güncel Haberler

İçme suyu başta olmak üzere sulama, taşkın koruma ve tarla içi geliştirme ve toplulaştırma alanında yaptığı yatırımlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan DSİ Genel Müdürlüğü son 19 yılda Ege’nin incisi İzmir’e yaklaşık 7 milyar liralık yatırım yaptı.

 

İzmir’in jeopolitik konumu ve 4 mevsim tarıma uygun iklimi ile Türk ekonomisinin öncü kentlerinden biri olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 19 yılda il genelinde toplam 187 tesisi hizmete açtıklarını vurguladı.

 

İzmir’e 39 baraj ve gölet inşa edildi

İzmir’i endüstriyel tarım, ürün çeşitliliği ve ihracat anlamında Türk tarımının kalbi olarak nitelendiren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız “ İzmir’de toplam 39 baraj ve gölet ile 4 yer altı depolama tesisinin inşaatını tamamladık. 42 sulama projemiz sayesinde toplam 548 bin 620 dekar araziyi modern sulama ile tanıştırdık. Projelerimiz ile bölge ekonomisine yılda yaklaşık 801 milyon ek gelir sağlıyoruz.

 

Ayrıca İzmirlilerin hizmetine sunduğumuz projeler sayesinde 27 bin 431 kişiye de ek istihdam olanağı sağlıyoruz” diye konuştu.

 

Yılda 59 milyon m3 içme suyu

İzmir’in 2040 yılına kadar ki içme ve kullanma suyu problemini de çözdüklerinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 3 içme suyu tesisi kazandırdıklarını ifade etti. İzmir’e yılda 59 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin ettiklerini belirtti.

 

Kaya Yıldız: “Toprağımız çok kıymetli”

Tarımın geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanlığa yön vereceğini öne süren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, tarlalardan daha etkin faydalanabilmek amacıyla başlatılan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında İzmir’de toplam 109 bin 500 dekar arazide çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

 

94 yerleşim merkezi su baskını riskinden kurtarıldı

İzmir’e 100 adet taşkın koruma tesisi kazandırdıklarını belirten Kaya Yıldız,  94 yerleşim yeri ile 113 bin 280 dekar arazide taşkın ve su baskını riskinin minimize edildiğini söyledi.

 

Projelerimiz devam ediyor

İzmir’i ve İzmir tarımını kalkındırmak için aralıksız çalıştıklarını belirten Kaya Yıldız “ İzmir’de hala inşaatı devam eden 37 adet projemiz var. 10 projemiz de plan ve proje aşamasında. 47 projenin ise toplam maliyeti yaklaşık 2,3 milyar lirayı buluyor. Devam eden projelerimizi tamamladığımızda 841 ha alanda sulu tarıma geçilecek, İzmir ekonomisi yılda yaklaşık 11 milyon lira ek gelire kavuşacak.  420 kişiye de ek istihdam olanağı sağlanacak” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

DSİ’den İzmir’e 19 Yılda 187 Tesis- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ustalarla çırakların adresi bu kez Kandıra oldu- Güncel Haberler Koç Holding Ceo’su Levent Çakıroğlu: “Kültürel Dönüşüm Programımız ile Topluluğumuzu Önümüzdeki Yüzyılın Rekabetine ve Yeni Nesil Çalışma Düzenine Hazırlıyoruz”- Güncel Haberler Boyun Eğmeyen Kadınlar Sokaktaydı AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Gülnar’daki Öğrencilerin Yeni Eğitim-Öğretim Yılını Kutladı- Güncel Haberler Gebze bölgesinde de kapalı yol yok- Güncel Haberler Başkan Büyükakın: Satın almayın sahiplenin- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat