Engin Altan Düzyatan Birand Tunca Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Söyleşisine Katıldı- Güncel Haberler

09.06.2022

0 Yorum

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atlas Sineması’nda düzenlenen “Sinema Söyleşileri” tüm hızıyla devam ediyor.

Engin Altan Düzyatan Birand Tunca Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Söyleşisine Katıldı- Güncel Haberler

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atlas Sineması’nda düzenlenen “Sinema Söyleşileri” tüm hızıyla devam ediyor.

 

1948 Atlas Sineması’nda “Blockhainden Sinemaya” Konuşuldu

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Sinema Söyleşilerinde birbirinden ünlü oyuncu ve yönetmenler konuk olmaya devam ediyor.

 

Blockhainden Sinemaya Giden Yol

Atlas Sineması’nda gerçekleşen Sinema Söyleşileri 8 Haziran’da , “Blockhainden Sinemaya” başlıklı oturumla devam etti. İletişimci, Bülent İpek’in moderatörlüğünde; Wideangle kurucuları Diriliş Ertuğrul, Babamın Kemanı, Romantik Komedi, Son, Bir Avuç Deniz gibi onlarca dizi ve filmde oynayan büyük oyuncu Engin Altan Düzyatan ve Diriliş Ertuğrul, Aşk Laftan Anlamaz, Erkenci Kuş dizlerinin başarılı oyuncusu Birand Tunca ile yönetmen ve oyuncu Umut Tanyolu’nun katılımıyla gerçekleşti. Başarılı isimler Blockhain teknolojisinin sinema sektörüne yansıması hakkında bilgi verdi.

 

 

Öncelik: Şeffaflık

Blockhain teknolojisinin film endüstrisine entegrasyonu ile kurulacak yeni ilişkileri ve avantajları hakkında bilgi veren Umut Tanyolu, “Bu teknoloji her şeyden önce şeffaflığı sağlıyor. Güvene dayalı olmayan ve birbirlerini tanımayan iki veya daha fazla paydaşın etkileşim kurmasını sağlayan akıllı kontratlar, blockchain üzerinde çalışan belirli kurallara uyması gereken dijital anlaşmalar/programlar olarak tanımlanabilir. Bu sayede aracısız, güven tesisine gerek kalmadan blockchain üzerinden taahhütler verilebilir.  Bu ağ da çerçeveleri daha belli projeler geliyor” dedi.

 

Kişiye Özel Çözümler Gerekir

İnsan faktörü giren her duruma, kişiye özel çözümler üretmeniz gerekir. Sanat da böyle bir alan. Biz bunu finanse ederken projelere özel çözümler üretip kullanmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Hepimiz Film Yapımcısı Olabiliriz

Blockchain üzerinde kurulan platformla film ve dizileri fonlayarak yapım ve dağıtımını desteklemeyi hedeflediklerini belirten ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan, “Bana 8- 9 yıl önce farklı kaynaklardan gelen senaryolar, ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bir şekilde çekilemeyebiliyor. Biz bunun önünü açabilmek, yapımcı portföyünü genişletebilmek için başladık. Bahsettiğimiz üzere bu konu çok daha geniş. İyi bir projesi olan yazarda aslında kendi projesinin yapımcısı haline gelebilir. Biliyorsunuz ki, dünyada bu sektör fon şirketleriyle çalışır. Dünya bu fonlama matematiğine çok uzun süre önce alıştı. Biz de bu yeni teknolojiye alışıyoruz. Dışardan insanlarında filmi fonlayabileceği ya da bir televizyon dizisinin herhangi bir içeriğinin fonlanabileceği matematiğine yeni alışıyoruz. Bu hepimizi film yapımcısı haline getirebilir. Hayalinizdeki filmi topluluklara açıp, burada sergileyip, fonlamaya açarak büyük kitlelere yayabilir, diğer yöntemlerden daha çabuk seyirciyle buluşturabilirsiniz” şeklinde konuştu. 

 

 Topraklarda Keşfedilmemiş Çok Değerli Projeler Var

Projelerdeki görünürlüğün çok önemli olduğunu belirten” Birand Tunca, “Bunun en güzel örneği “La Case De Papel” dizisi. İspanya’da hafta a içi yayınlanan bir diziydi. Bir şans verildi ve dünyayı nasıl kasıp kavurduğunu gördük. Keza “Squid Game” dizisi 7 yıl bir yapımcının masasındayken ne kadar büyük kitlelere ulaştığının gördük. Ben inanıyorum ki bu topraklarda bir sürü keşfedilmemiş çok değerli proje var bu teknoloji bu projelerin önlerini açacak” dedi.

 

Söyleşi katılımcıların soru cevaplarıyla sona erdi. 

 

Sinema Söyleşilerinde Son Konuk: Meryem Uzerli 

11 Haziran saat 15.00’te ise Sinema Söyleşileri kapsamında ünü Türkiye sınırlarını aşan, dünyanın birçok yerinde hayran kitlesi bulunan oyuncu Meryem Uzerli, Sinema Söyleşilerinde Ömür Sabuncuoğlu’nun konuğu olacak. Uzerli, sinema sektöründe star olmanın ipuçlarını anlatacak.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Reyting Tv'ye abone olun      jakuzi   Tv yayın akışı

BENZER İÇERİKLER

SİNEMA KÖŞESİ

FACEBOOKTA BİZ