Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Genç beyinlerle tazeleniyorlar- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Eğitim » Genç beyinlerle tazeleniyorlar- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Alzheimer hastalarına üniversiteli desteği

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde, üniversite öğrencileri alzheimer hastaları ile yürüyüş, el işleri, örgü gibi faaliyetlerde bulunup hafızalarını taze tutmalarına yardımcı oluyor.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mavi Ev Alzheimer Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’nde Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencileri, haftada bir günlerini alzheimer hastaları ile geçiriyor. Zeka oyunlarından ahşap boyamaya ve müzik dinletisine kadar birçok sosyal çalışmanın yapıldığı merkezde, fizik tedavi ve yürüyüş faaliyetleriyle hastaların bedenleri de güçlendiriliyor. Aktivitelerde genç beyinler alzheimer hastalarına eşlik ediyor.

HASTALARI OLUMLU ETKİLİYOR

Yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıklarla mücadele eden hasta ve hasta yakınlarına kucak açan Mavi Ev'de uzmanlar tarafından demans ve alzheimer hastalarına profesyonel bakım ve aktiviteler veriliyor. Mavi Ev Birim Sorumlusu Gerontolog Cüneyt Güven, “Öğrencilerle hastalar çok iyi iletişim kuruyor. Geleceğin gerontologları burada öğrendiklerini birebir uygulama şansı buluyor. Gençlerin yaptırdığı aktiviteler hastalarımızı da çok olumlu etkiliyor” dedi.

HASTA YAKINLARI NEFES ALABİLİYOR

Hasta yakını Ali Oğuz Çelikörs, eşi ile beraber Mavi Ev’e geldiğini belirterek, “Sepet yapabilmek için gazete kağıtları bükülüyor. Hammaddeyi oluşturmak için. Bize bu görev verildi. Eşim burada sabahtan akşama kadar sürekli meşgul. Vaktimiz burada dolu dolu geçiyor. Eşim 10 yıldır örgü örmüyordu. Burada örmeye başladı. Benim kazağımı burada ördü. Evde de faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Burada çalışmak bana da çok iyi geliyor” dedi. Hasta yakını Zekeriye Yaman ise kendisinin zaman zaman dengesini sağlayamadığını belirterek, “Eşimle gelmek bana çok iyi geliyor. Burada yaptığımız faaliyetler bana faydalı oldu” diye konuştu.

UYGULAMA ÇOK DAHA ÖĞRETİCİ

Gerontoloji bölümü 4. Sınıf öğrencisi Zeynep Doğan, alzehimer hastaları ile birlikte aktivitelere katıldıklarını belirterek, alzheimerin gelişimini engellemek için hastaların bilinçsel aktivitelerini geliştirici etkinliklere katıldıklarını söyledi. Doğan, “Okulda öğrendiklerimizle burada yaptıklarımız biraz farklı. Ama uygulama daha çok öğretici. Okulda sadece teoriyi öğreniyoruz. Keşke buraya daha fazla gelebilsek. Bu kurumdan ülke genelinde daha fazla olsun diye düşünüyorum” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Genç beyinlerle tazeleniyorlar- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Genç yazarlar Kocaeli Kitap Fuarı’nda- Güncel Haberler Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması’nın Kanaat Önderi Avrupa Film Akademisi Başkanı, Golden Globe ödüllü yönetmen Agnieszka Holland oldu. – Güncel Haberler D&R Kitap Fuarı imza günleriyle sürüyor- Güncel Haberler Survivor Şampiyonu Nisa Bölükbaşı Hakan Gence ile Sıkı Muhabbet’te- Güncel Haberler Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: “Buradayım!”- Güncel Haberler Kemer Belediyesi İlçe Genelindeki Yollarda Bakım Çalışması Yapıyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat