Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Harran Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Harran Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Harran Üniversitesi’nde baharın başlangıcını ve doğanın canlanışını simgeleyen 21 Mart Nevruz Bayramı, düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

 

Harran Üniversitesinin organizasyonunda Orman Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Genç TEMA, diğer kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılım sağladığı, toprağın uyanışı, baharın gelişi, kardeşliğin, dostluğun ve dayanışmanın sembolü olarak geniş bir coğrafyada kutlanan Nevruz Bayramı,  Osmanbey Merkezi Kafeterya önünde gerçekleştirildi.

 

Programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, dekanlar,  Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Zübeyir Zorlu, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Nevruz etkinliği, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in günün önem ve anlamı ile ilgili konuşmasıyla başladı.

 

Nevruzun bu coğrafyanın çok önemli bir bayramı olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Nevruz kadim bir kutlama geleneğidir. Orta Asya Türkleri tarafından başlatılmış daha sonra İran-Turan coğrafyasında ve sonrasında Selçuklu ile Osmanlı döneminde sürekli Nevruz kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Nevruz bereketin simgesi olarak bahar kutlamaları çerçevesinde çiftçilerin tarıma yönelmeleri bolluk ve bereketin artması bu Nevruz bayramının belirtilerindendir. Bu vesileyle hepinizin Nevruz bayramımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından geleneksel Nevruz ateşini Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, protokol üyeleri ile birlikte yaktı. Törende Nevruz’un simgelerinden biri olan demir dövme merasimi de gerçekleştirildi.

 

Programda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halkoyunları gösterisi gerçekleştirilirken yakılan nevruz ateşinin üstünden Rektör Çelik ve öğrenciler atladılar. Etkinliklerde ayrıca katılımcılara hedik ikramı yapıldı.

 

21 Mart Nevruz Bayramı Etkinliği kapsamında Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde Harran Üniversitesi personeli ve öğrencileri, Orman Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Genç TEMA, diğer kamu ve sivil toplum kuruluşlarının katılım sağladığı ağaçlandırma programı gerçekleştirildi. Orman haftası kapsamında ve Orman Bölge Müdürlüğü organizasyonu ile yapılan ağaçlandırma etkinliğine milli eğitime bağlı okullar, üniversite öğrencileri ve genç TEMA üyeleri katıldı ve yaklaşık 1000 ağacın dikimi gerçekleştirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Harran Üniversitesi Nevruz Bayramı’nı Kutladı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Türkiye’de ailelerin neredeyse yarısı uzaktan eğitim için ekstra cihaz satın aldı veya kiraladı- Güncel Haberler Selami Şahin’den Antalya’da Muhteşem Performans! 2022’ye Antalya’dan ”Merhaba” Dedi!- Güncel Haberler Kadıköy Çocuk Kitapları Şenliği Başlıyor- Güncel Haberler Doğa ne kadar bozulursa insan da bozuluyor- Güncel Haberler Head&Shoulders’ın Yeni Marka Yüzü Burak Deniz Oldu!- Güncel Haberler Hemoroidlerin Kesisiz, Ağrısız ve İzsiz Tedavisi Mümkün- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat