Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İzmir Şehir Tiyatroları üçüncü oyunu “Mor Şalvar” ile seyirciyle buluşuyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » İzmir Şehir Tiyatroları üçüncü oyunu “Mor Şalvar” ile seyirciyle buluşuyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

İzBBŞT’den kadınlara özel oyun
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İzBBŞT) üçüncü oyunu “Mor Şalvar”, 9 Mart Çarşamba günü Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İzmir Sanat’ta yapılacak prömiyerin ardından 10 Mart’tan itibaren İzmirliler ile buluşuyor. Mor Şalvar oyunu, kadın kimliğini sınıf çatışması üzerinden İzmirlilerin beğenisine sunulacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İzmir’i kültür sanat şehri haline getirme vizyonuyla kurulan, genel sanat yönetmenliğini Yücel Erten’in yaptığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT), Azizname ve Tavşan Tavşanoğlu’nun ardından üçüncü oyunu “Mor Şalvar” ile seyircinin karşısına çıkıyor. Oyun, 9 Mart Çarşamba saat 20.00’de İzmir Sanat’ta yapılacak prömiyerin ardından 10 Mart Perşembe gününden itibaren İzmirliler ile buluşacak. Toplumda kadının yerini sınıf kavramı üzerinden ele alan Mor Şalvar’ın biletleri ise gişelerden ve “izmirsehirtiyatrolari”dan alınabilecek.

Toplumdaki sosyo-ekonomik yapıyı sorguluyor
Ferhat Lüleci’nin yazdığı, Erhan Gökgücü Tiyatro Yazarlığı Yarışması 2021 yılı birincisi olan tek perdelik komedi oyunu Mor Şalvar’ın yönetmenliğini Ufuk Aşar üstleniyor. Temizlik işçisi dört kadın onlara yazılan hikâyeleri yırtıp kendi öykülerinin yaratıcısı olmak için bir yola giriyorlar. Onları yollarından döndürebilecek tek şey ise enselerinde her geçen gün baskısını daha fazla hissettikleri ölümün varlığı oluyor. Oyun, yaşamlarında yer alan farklı sorunlar nedeni ile temizlik yapmak üzere gittikleri bankayı soyma fikri üzerinde birleşen dört kadının, bankada içinde trajikomik durumlar etrafında şekilleniyor. Mor Şalvar toplumdaki sosyo-ekonomik yapıyı sorguluyor.

1946’dan bugüne
1946’da tiyatro, sinema oyuncusu ve yönetmen Avni Dilligil’in yönetiminde başlayıp dört yıllık serüveni sona eren Şehir Tiyatroları, dönem dönem yeniden hayata geçirilmeye çalışılsa da girişimler sonuçsuz kaldı. 1989 yılında Prof. Dr. Özdemir Nutku Şehir Tiyatroları adını tekrar kent yaşamına kazandırmaya çalıştı. Ancak bu çaba Gezici Kamyon Tiyatrosu uygulamasıyla ancak iki yıl yaşayabildi.

Başkan Tunç Soyer’in seçim vaatleri arasında yer alan Şehir Tiyatroları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ndeki ilanla duyuruldu. Logosu yarışmayla belirlenen Şehir Tiyatroları, özenli bir sınav sürecinin ardından kadrosunu kurdu. İzmir Şehir Tiyatroları, Yücel Erten’in deyimiyle “tiyatronun töresi gereği” 1 Ekim’de perde açtı.

İzmir Şehir Tiyatroları, Yücel Erten’in Aziz Nesin öykülerinden uyarladığı Azizname ile ilk defa sezon açılışı yapmış ardından ‘Tavşan Tavşanoğlu’ oyunuyla da seyirciden tam not almıştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İzmir Şehir Tiyatroları üçüncü oyunu “Mor Şalvar” ile seyirciyle buluşuyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

  Promosyon şemsiye

RASTGELE İÇERİKLER

Günnercik Yayla Şenliği için hazırlıklar sürüyor- Güncel Haberler Elif Ece Uzun Klip İle Setlere Döndü- Güncel Haberler Yalnız Kurt Reytingleri nasıl? 28 Ocak 2022 Cuma Reyting sonuçları Sokak hayvanlarını yakalama ve toplama eğitimi- Güncel Haberler Yılın En İyi Yerli Mobil Uygulaması belli oldu- Güncel Haberler Elektrik tedarikçisi değiştirmek yeniden tüketicilerin gündeminde- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

20 Eylül Çarşamba Reyting Sonuçları: Çöp Adam, Dönence ve MasterChef All Star Reyting Yarışında Kim Önde? 18 Eylül 2023 Reyting Sonuçları: Hangi Dizi ve Programlar Öne Çıktı? Haftalık Reyting sonuçları 11-17 Eylül 2023 En çok İzlenen Diziler 16 Eylül Cumartesi Reyting sonuçları! Gönül Dağı mı, Kardeşlerim mi?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar matematik özel ders Ankara Boşanma Avukatı Promosyon Şemsiye Nakliyat