Kimseyi ayrıştırmadan mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız- Güncel Haberler
  • Reyting TV
  • Gündem
  • Kimseyi ayrıştırmadan mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız- Güncel Haberler
445 okunma

Kimseyi ayrıştırmadan mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız- Güncel Haberler

ABONE OL
30 Ocak 2022 13:30
Kimseyi ayrıştırmadan mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız- Güncel Haberler
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öğrenci soruyor  

Başkan Soyer’den mübadelenin 99. yıldönümü mesajı:
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer mübadelenin 99. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kendisinin de Priştineli Mustafa Sabri'nin torunu olmaktan onur duyduğunu vurgulayan Soyer, “Kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden aynı bayrak altında birlikte, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız…‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyen Selanik doğumlu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, muhacirliğin acılarını, zorluklarını yaşayanları mübadelenin 99. yıldönümünde rahmetle, saygıyla, iyilikle anıyorum” dedi.

Başkan Tunç Soyer’in mesajı şöyle:

“Muhacir… Ve mübadil…

Dilimize Arapçadan geçmiş iki sözcük…

Ama bu iki sözcüğün bizim coğrafyamızdaki karşılığını, kavram olarak taşıdıkları anlamı sözlüklerde bulamazsınız.
Çünkü bu iki kavramın içinde savaşların paramparça ettiği yaşamlar var.

 

Balkanlar ve Anadolu arasında yazılan özlem ve ayrılık, acı ve gözyaşı dolu gerçek yaşam hikayeleri ve büyük trajediler var.

İşte bu yüzden göç ve mübadeleyi sözlükler değil, halkın türküleri anlatır en yalın haliyle. Şiirler, romanlar anlatır…

3 kıtaya yayılmış 600 yıllık bir imparatorluğun çöküş süreci, onun gölgesinde yaşayan Balkanlar için de karanlık günlerin başlangıcı oldu.

Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı ile sınırlar değişti, on binlerce aile evini, yurdunu, sevdiklerini bırakarak yollara düşmek zorunda kaldı.

 

Aileler parçalandı, binlerce muhacir yollarda can verdi, çetecilerin kurbanı oldu. Sonunda birçok Anadolu kenti gibi İzmir kardeşlerini bağrına bastı.

Mondros’la tamamen yıkılan Osmanlı Devletinin her karış toprağı acımasız işgale uğradı. 9 Eylül 1922’de Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde İzmir’de zaferle sona eren Kurtuluş Savaşı sonrası bu kez “mübadele” kararı çıktı.

Yine binlerce aile İzmir’e geldi. İzmir evlatlarını bir kez daha kucakladı.  Tüm muhacir ve mübadiller çalışkanlıklarıyla, İzmir'in gelişmesine katkı koydu, aileler kurdu. Balkanlar’dan gelerek bu şehre yerleşenler İzmir’in hem tarihsel, hem de kent kimliğinin bir parçası oldu, her açıdan zenginleştirdi.

Bugün hepimizin içinde bir muhacir ve mübadil izi var. Benim de köklerim Balkanlarda.
Ben de Priştineli Mustafa Sabri'nin torunu olmaktan onur duyuyorum.

Siyasetten iş dünyasına, kültürden sanata ve bilime her alanda pek çok, babası, dedesi o muhacir ve mübadilliğin acısını yaşamış dostumuz var.

Bu kentin Belediye Başkanı olarak diyorum ki,
Ben her zaman yanınızdayım… Kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden aynı bayrak altında birlikte, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayacağız…

Bölünmeyeceğiz…

Bu ülkenin insanlarını da, toprağını da, üzerinde yaşayan her bir canlıyı  da ayrımsız seveceğiz..
Ama vatan sevgisini de kimsenin tekeline bırakmayacağız.

Üzerinde bulunduğumuz binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirası sahipleneceğiz, koruyacağız, yaşatacağız.

2019 yılında bu güzel kente hizmet için ‘çok ses, çok renk, çok nefes’ diyerek yola çıktığımızı, bu demokratik ve özgürlükçü anlayışın bizi biz yapan en önemli değer olduğunu asla unutmayacağız.

En zor günlerimizde gösterdiğimiz o destansı dayanışma ruhuyla ‘Biz Varız’, ‘Biz İzmiriz’ diyerek bu kenti yüceltmeye devam edeceğiz…

Dileğim odur ki, bu coğrafyada 100 yıldır hakim olan barış sonsuza kadar sürsün.

"Yurtta barış, dünyada barış" diyen Selanik doğumlu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, muhacirliğin acılarını, zorluklarını yaşayanları mübadelenin 99. yıldönümünde rahmetle, saygıyla, iyilikle anıyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

  reklam ver

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sponsorlar: - Tanıtım yazısı satın al - Seo paketleri - Malatya rent a car - nakliyat - Boşanma Avukatı - en iyi evden eve nakliyat - evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - Nakliyat