Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kızılay Başkanı Kınık’tan Afganistan için dayanışma çağrısı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Kızılay Başkanı Kınık’tan Afganistan için dayanışma çağrısı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Afganistan’da yaşanan insani krizin Somali, Suriye ve Yemen’deki gibi büyük insanlık dramlarını geride bırakarak dünyada ilk sıraya yerleştiğini vurgulayan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Afganistan’ın ölüme sürüklendiğini vurguladı. Kınık, “Afganistan için de hep birlikte 2011’de Somali’ye yaptığımız gibi dayanışmanın gücünü göstermeliyiz.” dedi.

 

Türk Kızılay, kuraklıklar, ekonomik zorluklar ve çatışmaların etkileriyle gıda, temiz su, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlara ulaşmada zorluk yaşayan Afganistan’da 1995 yılından bu yana ihtiyacı olana fonlar ve bağışlarla destek oluyor. Afganistan’daki insani krizin etkileri ise son dönemde artarak büyüyor. Önlem alınmazsa tıbbi hizmet alamayan beş yaş altı 131 bin bebeğin öleceğinin tahmin edildiğini söyleyerek acil yardım yapılması gerektiğinin altını çizen Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, söyle konuştu:

 

“Afganistan’daki 42 milyonluk nüfusun 24.4 milyonu yani yarısından fazlası acil insani desteğe ihtiyaç duyuyor. 40 yılı aşan savaş ve iç çatışmalar, uluslararası güçlerin plansız çekilmesi, son 27 yılın en kötü kuraklık ve kıtlığı, ülke varlıklarının dondurulması, bankacılık sistemi ve ticaretin durması, kamu hizmetlerinin verilememesi ise nüfusun yüzde 97’sini yoksulluk batağına çekti. Ülkede beslenme bozukluğu nedeniyle acil müdahale gerektiren 9 milyon insan bulunuyor. Bunların 4.7 milyonu ise çocuk, hamile ve emzikli anneler. Ülkedeki 34 vilayetin tamamında gıda güvenliği sorunu kriz seviyesinde. Ülkede gayri safi milli hasıla yüzde 40 oranında azalmış. Yüzde 75’i dış yardıma bağlı kamu harcamaları ise ülkeye dış destek tamamen kesildiği için aksıyor.”

 

Dış destek olmadan Afganistan ölüme sürükleniyor

 

“Ülkedeki su kuyularının yarısı kurumuş durumda. Ortalama hane borcu, aylık ortalama gelirin 4 katından fazlaya çıkmış. 2012’den bu güne 2.7 milyonu ülke içinde olmak üzere 9.2 milyon Afgan ise yerlerinden edildi. Birleşmiş Milletler 5 Milyar Dolarlık tarihinin en geniş bütçeli yardım çağrısına çıktı. Taahhüt olsa da fiili katkı çok düşük miktarda bulunuyor. Dış destek olmadan ise Afganistan ölüme sürükleniyor.”

 

Dayanışmanın gücünü göstermeliyiz

 

Türkiye’den dost ülke Afganistan’a yardımların zamanın her döneminde olduğunu söyleyen Kızılay Başkanı Kınık, “Bugün ülkenin çok büyük bir kısmında açlık, yoksulluk, eğitim, sağlık, beslenme, barınma, temiz içme suyuna erişim gibi çok ciddi sorunlar var. Bu yılın ortalarına kadar bu insanlık krizini dindiremezsek, soğutamazsak bu ateşi, kesinlikle bir göç dalgası olarak bize dönecek. Buna karşı ise hep birlikte 2011’de Somali’ye yaptığımız gibi dayanışmanın gücünü göstermeliyiz.” dedi.

 

Haydi Afganistan İçin Dayanışma Vakti

 

Türk Kızılay, insan ıstırabını azaltmak amacıyla Afganistan’da uzun yıllardır yardım çalışmaları yürütüyor. İnsani krizin derinleşmesiyle birlikte yardımlarını artırmak ve ülke olarak başlatılan seferberliği büyütmek isteyen Kızılay, bağışçılarına da destek çağrısında bulundu. “Haydi Afganistan İçin Dayanışma Vakti” sloganıyla başlatılan kampanyaya kurumsal web sitesi kizilay.org.tr, mobil bağış uygulaması, tüm bankalar ve internet bankacılığındaki bağış hesapları, 168 ücretsiz danışma ve bağış hattı, 2868 numaralı posta çeki hesabı ve ülke genelindeki Kızılay şubelerinden bağış yapılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kızılay Başkanı Kınık’tan Afganistan için dayanışma çağrısı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  COVID-19 İle Uğraşırken Veremi Unuttuk- Güncel Haberler Samsung, üst düzey kişiselleştirme özelliklerine sahip yeni MICRO LED, Neo QLED ve Lifestyle Ekranlarını CES 2022’de tanıtıyor- Güncel Haberler Aydın Büyükşehir Belediyesi Gençleri Aydınfest’te Buluşuyor- Güncel Haberler İBB Şehir Tiyatroları “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Bursa’da- Güncel Haberler Kış Kilolarına Zemin Hazırlayan 7 Etken!- Güncel Haberler Savaşın Bilinmeyen Yüzü: Danny Boy- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  1 Ekim Pazar Reyting Sonuçları: Televizyon Dünyasının Pazar Yarışı! 30 Eylül Cumartesi Reyting Sonuçları: Gönül Dağı 1. Sırada, İzleyiciler Merakla Bekliyordu 25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar vizyonjet - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat