Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Lenzing dünyanın en büyük lyocell elyaf fabrikasını Tayland’da açtı- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Ekonomi » Lenzing dünyanın en büyük lyocell elyaf fabrikasını Tayland’da açtı- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevreye duyarlı özel elyaflar üreten Lenzing, TENCELTM markasıyla lyocell elyaf üretiminin kapsamını artırmak üzere Tayland'da yeni bir yatırıma imza attı. Yılda 100 bin tonluk kapasitesiyle dünyadaki en büyük lyocell elyaf üretim tesisi olan yeni fabrika, sürdürülebilir şekilde üretilen elyaflara yönelik talebin karşılanmasına katkı sağlayacak. Yeni üretim tesisi aynı zamanda Lenzing’in özel elyaf pazarındaki liderliğini güçlendirerek karbonsuz geleceğe yönelik önemli bir adım atmasına katkıda bulunacak.

 

Lenzing Grubu’nun Tayland’da Bangkok'un yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusunda yer alan yeni fabrikasının inşaasına 2019'un ikinci yarısında başlandı ve KOVID-19 salgınından kaynaklanan zorluklara rağmen tamamlanarak üretime başladı. Toplamda yaklaşık 400 milyon euro’luk yatırım yapılan yeni fabrika, yılda 100 bin ton kurulu üretim kapasitesine sahip.

 

Sıfır karbon gelecek vizyonu 

Lenzing Group CEO'su Cord Prinzhorn yeni yatırımlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Tayland fabrikamız ve dünyanın farklı bölgelerinde bulunan diğer Lenzing üretim tesislerimiz, hem çevre dostu özel elyafların tedarikçisi olma yönündeki dönüşümümüzde hem de şirket değerimizi daha da yükselten iklim hedeflerimize ulaşma konusunda bize destek oluyor. Lenzing olarak 2019'da açıkladığımız taahhüt kapsamında, 2030 yılına kadar ürünlerimizde ton başına sera gazı emisyonlarını yüzde 50 azaltmayı hedeflediğimizi bildirmiştik. Aynı zamanda 2050 yılına kadar karbon-nötr olma vizyonunu benimsiyoruz. Kurduğumuz altyapıyla, Tayland'daki tesiste kullanılan su, sürdürülebilir biyojenik enerji kullanılarak temin edilebiliyor ve bu da iklim önlemlerimize önemli bir katkı sağlıyor. Brezilya'da ve Asya'daki girişimlerimiz kapsamında yaklaşık 1,5 milyar euro’luk toplam yatırım miktarıyla Lenzing olarak kurumsal tarihimizin en büyük yatırım programını uyguluyoruz. 2022 yılı gelirlerimize önemli ölçüde katkı sağlayacak olan stratejik projelerimize önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

 

Yönetim Kurulu Üyesi Robert van de Kerkhof ise şunları ekledi: “TENCEL™, LENZING™ ECOVERO™ ve VEOCEL™ markaları altındaki yenilenebilir ağaç bazlı, doğada çözünebilen özel elyaflarımıza olan talep giderek artıyor. Özellikle Asya'da, sürdürülebilir inovasyonu temel alan markalarımızda büyük bir büyüme potansiyeli öngörüyoruz. Tayland'daki lyocell fabrikamızın üretime başlamasıyla birlikte Lenzing olarak tekstil ve nonwoven endüstrilerini daha sürdürülebilir hale getirme konusundaki iddiamızı güçlendirerek, büyüme yolculuğumuzda önemli bir aşamaya geçmiş olduk.”

 

Lyocell üretimi dünya çapında yaygınlaşıyor

Çevre kirliliği – özellikle deniz kirliliği – çağımızın en büyük sorunlarından biri. Moda endüstrisi, hızlı moda iş modeli ve fosil kaynakların artan tüketimi nedeniyle çevre üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahip. Lyocell elyaf üretim süreci, ağaç bazlı elyaf üretmenin en modern yöntemi olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 30 yıldır endüstri genelinde başarıyla uygulanan bu yöntem, çevreye karşı duyarlı olmasıyla öne çıkıyor. Lyocell elyaf üretim süreci, hamuru herhangi bir kimyasal işlem olmaksızın kapalı bir döngü içinde çözündürmeyi ve işlemeyi kapsıyor.

 

Lenzing, elyaf gelirinin yüzde 75'ini TENCEL™, LENZING™ ECOVERO™ ve VEOCEL™ elyaflar gibi çevreye duyarlı özel elyaflardan elde etmeyi hedefleyen sCore TEN stratejisi doğrultusunda, lyocell elyaf üretim kapasitesini 2024 yılına kadar artırmaya devam edecek. Lenzing, dünyanın diğer bölgelerinde de lyocell üretim kapasitesini artırma arayışını sürdürecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Lenzing dünyanın en büyük lyocell elyaf fabrikasını Tayland’da açtı- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   
 • RASTGELE İÇERİKLER

  Aliağa Belediyesi Mart Ayı Meclisinin İkinci Birleşimi Yapıldı- Güncel Haberler Metin Hara “Aşkı Tanımlamak, Aşkı Tanımlara Hapsetmektir”- Güncel Haberler Ressam Dilek Uzunoğlu Örs’ün Çalışmaları Artankara’da Sergileniyor- Güncel Haberler Sincan’da Gençler Bayramı Coşkuyla Kutladı- Güncel Haberler Dikkat! Ebeveynin başarı eleştirisi depresyona yol açabiliyor- Güncel Haberler Çölyakla İigili Doğru Bilinen 11 Yanlış- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar - İstanbul havalimanı transfer - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat