Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mario Levi: En güzel kitap henüz yazılmayan kitaptır- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Mario Levi: En güzel kitap henüz yazılmayan kitaptır- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yazar Mario Levi, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle buluştu.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Kocaeli Kitap Fuarı’na kitapseverlerin yoğun ilgisi sürüyor. Bu kapsamda yazar Mario Levi Karamürsel Alp Salonu’nda “İstanbul’da Yazar Olmak” adlı bir söyleşi gerçekleştirdi. Mario Levi, en güzel kitabın henüz yazılmayan kitap olduğunu söyledi.

 

“ÇOK KÜLTÜRLÜ BİR ORTAMDA DOĞDUM”

1492’de İberya’daki son Müslüman devletin yıkılmasıyla ailesinin Osmanlı topraklarına göç ettiğini dinleyicilerle paylaşan Levi, çocukluk ve gençlik yıllarının Doğu-Batı senteziyle geçtiğini anlattı. Levi, “Ben doğunca kendimi çok kültürlü bir ortamda buldum. Annemin babası ve annesi Fransız okullarında okumuşlar. Evde Fransızca konuşulurdu. Batılı bir evdi. Valsler yapılır, operalar dinlenirdi. Babamın evine gelince babaannem tam bir Osmanlı kadınıydı. Çok sert ve dediğim dedik bir kadındı. Hepimiz korkardık ondan. Balkan Harbi’ni hayal meyal hatırlıyordu. Gençliğinde ud çalarmış. Evde Türk musikileri söylenirdi. Taş plakları vardı. Ben babaannemden çok şey öğrendim. Ben Batı ile Doğu’yu bir arada yaşatmak geleneğine, ikisini de aynı değerde görmeye meğerse kendi doğalı içinde sahip olmuşum. Bu tanrının bana bir armağanıydı. Yazar olmamın yolunu açmıştı.” ifadelerini kullandı.

 

“HERKES EN İYİ BİLDİĞİNİ YAZMALI”

Ailesinin başlıca bir hikaye olduğunu ve o hikayeleri toplayarak yazarlık serüvenine atıldığını dile getiren Levi, İstanbul tarihini bu şekilde özümsediğini söyledi. Levi, “Bir yazar adayı edebiyatta çok şey bilebilir. Ama ansiklopedik bilgi hiçbir işine yaramaz. Önemli olan içselleştirilmiş, özümsenmiş bilgidir. Mesela ben hiçbir zaman bir çiftçinin hikayesini yazamam. Ben toprağa sadece saksılarda dokundum. Ama 3 bin yıllık İstanbul tarihini öyle bir özümsedim ki 19 kitap yazdım. Hala anlatmayı bitiremedim. Herkes en iyi neyi biliyorsa onu yazmalı” diye konuştu.

 

“BENİM ÖDÜLÜM BİRİLERİNE SÖZLERİMLE DOKUNABİLMEK”

Samimiyetin edebiyatta çok önemli olduğunu aktaran Levi, bazı meşhur yazarların ne kadar kurgu ve teknik bilseler de samimiyetlerinin eksik olduğunu söyledi. Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi olan Levi, bir yazar için en büyük ödülün kitap yazabilmek olduğunu ifade etti. Levi, “Yazarların yaptığı sadece var olanı bulmaya çalışmak. Bir keşif yolculuğu. Ben şu ana kadar yazmak istediklerimin birçoğunu yazdım. Ama her yazar için değişmeyen bir şey vardır en güzel kitap henüz yazılmayan kitaptır. En çok istediğim ödül ise birilerine sözlerimle dokunabilmek. Ruhlarına seslenebilmek” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Mario Levi: En güzel kitap henüz yazılmayan kitaptır- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Gelişim Akademisi Çalışmaları Devam Ediyor.- Güncel Haberler İş Bankası Altın Tasarruf Sistemi’nde- Güncel Haberler Gedik Yatırım’ın “5. Yatırımcı Semineri” Konya oldu- Güncel Haberler Mabel Matiz’den Gençlerin İklim Acil Durumu Çağrısına Destek- Güncel Haberler Fırat Edaş Yönetimi, Müşteri Memnuniyetine Yönelik 426 Milyon TL’lik Yatırım Planını Gözden Geçirdi- Güncel Haberler Türkiye’de kartlı ödemeler katlanarak büyüyor, E-ticaret sektörünün kartlı ödemelerdeki payı hızla artıyor- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  27 Kasım Pazartesi Reyting Sonuçları: Selahaddin Eyyubi, Safir, Ömer, Bambaşka Biri Kimin Zirvede? 26 Kasım Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! Teşkilat ve Yargı Zirvede 24 Kasım Cuma Reyting Zaferi: Yalı Çapkını ve Kızılcık Şerbeti Arasındaki Heyecan Devam Ediyor! Rekabetin Zaferi: 23 Kasım 2023 Perşembe Reyting Sonuçları Açıklandı, Zirvenin Sultanı ‘Hudutsuz Sevda’!

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat