Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mis kokulu şenlikte 2 hasat birden!- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Mis kokulu şenlikte 2 hasat birden!- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Mis kokulu şenlikte 2 hasat birden!- Güncel Haberler
Lavanta ve ekinezya hasadı gerçekleşti 
 
 
2015 yılında üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunulan lavanta çiçeği hasadı ve Düzce Köyü’nde üretimine bu yıl başlanan ekinezya çiçeğinin hasadı gerçekleşti.
 
 
Şenlikte lavanta, lavantanın yan ürünleri  ile üretici kadınların hazırladığı yöreye özgü yiyecekler satışa sunuldu. 
 
 
İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Seferihisar Belediye Bandosu, Sinan Efe Aksoy, Zehra İmge Yıldırım sahne alırken Ürkmez Kadın Tiyatro ekibi ise bir gösteri sundu. 
 
  
Şenlik boyunca lavanta yağı damıtma ve lavanta sabunu atölyesinde vatandaşlar ürünlerin nasıl yapıldığını deneyimledi.

 

 
Belediye Başkanı İsmail Yetişkin “2015 yılında Turgut Köyü’nde küçük bir araziye lavanta ektik ve bugün Seferihisar artık lavantası ile ünlü bir şehir haline geldi. 3 dönüm ile başlayan lavanta üretimi bugün 200 dönüm ile devam ediyor. Lavanta ekiminin vizyonu Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Tunç Soyer’e ait. Buradan bir kez daha Seferihisar’a kattığı değerler için teşekkür ederim” dedi.
 
 
Düzce Köyü’nde üretimine başlanan ekinezyanın da şimdiden Seferihisar’ın marka ürünlerinden olmaya aday olduğunu belirten Başkan Yetişkin “İktidarın yıllardır uyguladığı yanlış tarım politikaları yüzünden tarımımızın, toprağımızın geldiği ne hale geldiği ortada. Bizim için memleketimizin her karış toprağı değerlidir. Seferihisar Belediyesi bu anlayışla yıllardır yaptığı tohum merkezi, tohum takas şenlikleri gibi projelerle herkese örnek model oldu. Biz de 2019 yılında Tunç Başkanımız’dan bu vizyonu miras aldık ve küçük bir araziye yine şifası ve katma değere sahip ekinezya bitkisinin ekimini gerçekleştirdik. 
 
 
Seferihisar için tarım can damarlarından biridir. 
 
Buranın binlerce yıllık tarihini zeytin ağaçları, mandalina bahçeleri, üzüm bağları anlatır.
Biz inanıyoruz bundan yüzlerce yıl sonra da lavanta ve ekinezya tarlaları anlatacak.
Bugün buraya Seferihisar dışından binlerce misafirimiz geldi. Hepiniz cennetimize hoş geldiniz” diye konuştu.
Büyük ilgi gören şenlikte vatandaşlar da hasata bizzat katılırken gelenler lavanta tarlalarında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
 
Şenliğe; Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, Belediye Başkan Yardımcıları Yelda Celiloğlu, Nuriye Hepterlikçi, Seferihisar Belediye Meclis Üyeleri Sinem Koç Karaman, Kazım Parlak, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Mis kokulu şenlikte 2 hasat birden!- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dassault Systèmes, öğrencileri iklim değişikliğiyle mücadeleye davet ediyor- Güncel Haberler Gemlik’te kaçak bina operasyonu- Güncel Haberler Profesyonel Oyuncuların Gizli Yaşamı Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Ulaşım 6 Ay Daha Uzatıldı- Güncel Haberler Festival Renkli Görüntülerle Başladı- Güncel Haberler Exeltis İlaç, köy okulunda kütüphane kurdu- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

28 Mayıs Pazar Reyting sonuçları çıktı! 27 Mayıs 2023 Cumartesi Günü Reyting Sonuçları: Gönül Dağı ve Kardeşlerim Arasındaki Rekabet Hangisi Kazandı? 25 Mayıs Perşembe Reyting sonuçları! Camdaki Kız, Yüz Yıllık Mucize, Gülcemal, Al Sancak, Gelsin Hayat Bildiği Gibi ve Survivor 23 Mayıs Salı Reyting sonuçları belli oldu!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat