Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Odeabank O’art “Planet I – Benküre” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Odeabank O’art “Planet I – Benküre” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Heykeltıraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın’dan oluşan sanatçı ikilisi ha:ar’ın;  disiplinler arası çalışmalarından oluşan "Benküre”/Planet I” başlıklı sergisi, Odeabank’ın sanat platformu O’art tarafından 27 Ekim – 4 Kasım 2022 tarihleri arasında Zülfaris, Karaköy'de sanatseverlere sunulacak. 

 

Sanatın tüm disiplinlerini herkes için ulaşılabilir kılma hedefiyle 2015 yılında Odeabank tarafından hayata geçirilen O’art, sanatseverlere ve sanat yaşamına yeni bir değer katmak amacıyla orijinal işlere imza atmayı sürdürürken yeni vizyonu ile dijital ve yeni medya satına odaklanıyor. Geleneksel sanat tekniklerinin yeni medya ile harmanlandığı “Benküre/Planet I” sergisi, 27 Ekim- 4 Kasım 2022 tarihleri arasında tarihi Zülfaris Karaköy’de ziyaret edilebilecek. Sergi her gün 11:00-21:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde gezilebilecek.

 

Sergide ha:ar’ın daha önce Ankara, Venedik, Milano ve son olarak Londra’da sergilenen İmkansız Heykeller serisinden son işlerinin yanı sıra; Mindflow isimli, bir müzik parçası olarak da görülebilecek, 11 kanallı bir video-ses enstelasyonu ve Refraction adını verdikleri, yapay zeka kullanarak ürettikleri vitray serisinden parçalar görülebilecek. Sergide aynı zamanda Hande Şekerciler’in son solo çalışmaları olan, mermer ve bronz heykellerden oluşan saudade serisi de izlenebilecek.  ha:ar ile Hande Şekerciler’in disiplinler arası diyaloğun önemine vurgu yapan çalışmalarından oluşan “Benküre”, mermer, cam, metal gibi geleneksel malzemeleri ışık, ses, ekran, bilgisayar yazılımları, yapay zekâ gibi teknolojik araçlarla birleştiriyor. 

 

Geleneksel sanat ile yeni medyanın buluşması “Benküre”

Sergide sanatı yeni medya ile harmanlayan ha:ar, odağına her daim “insan”ı aldığı yapıtlarında konvansiyonel sanat yapma şekillerini ters yüz ederek çıktığı estetik arayışına devam ediyor. İkili teknik konulardaki ustalıkları vasıtasıyla, sanat tarihinin değişmez kurallarından dijital teknolojinin rastgele kaynaklarına, kullandıkları detayları bir arada sunarak belirsizlikle oynuyor.

 

ha:ar, “Benküre”de “kendimize bakışımızı” yani kim olduğumuz hakkındaki düşüncelerimizi; bu düşüncelerin nasıl geliştiklerini ve ne tür etkileşimler yaratabileceklerini yeni üretim şekilleri aracılığıyla keşfetmeyi irdeliyor.   İsmi “Yerküre” kelimesi dönüştürülerek oluşturulan “Benküre”, bu etkileşimler ve benlik duygusundan uzaklaşarak tek tipleşen, yine de benzersiz ve özel olduğuna inandırılan insanlar üzerine yoğunlaşıyor.

 

Apple Music’te dinlenebilecek sanat eseri; Mindflow

Serginin girişinde izleyicileri ha:ar’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir video-ses yerleştirmesi olan “Mindflow” karşılayacak. Mindflow farklı disiplinlerde çalışan yaratıcı zihinlerin aynı veri karşısında verdikleri tepkileri inceleyen, çok katmanlı bir proje. 

 

İkili bu düzenlemeyi bir müzik yapıtı gibi ele almasa da eserin en önemli çıktılarından birisi müzik. Enstrüman seçimi ve üretim yöntemi düşünüldüğünde “Yeni Müzik” olarak kategorize edilebilecek olan Mindflow, dinleyiciye en iyi ses deneyimini sağlayabilmek için Dobly Atmos Studio’larında Spatial Audio olarak mikslenecek ve Apple Müzik’te yayınlanacak. Bu sayede Spatial Audio uyumlu kulaklıklarla dinlediğinde eserin içinde geziyormuş gibi bir ses deneyimi yaşanabilecek.

 

Yapay zeka ile üretilmiş vitraylar: Refraction

O'art'ın katkılarıyla düzenlenen sergide " "Refraction” serisiyle ha:ar bir Orta çağ geleneği olan vitrayı salt bir mekâna ait olmaktan çıkararak, mekândan bağımsız, kendi ışığını taşıyan bir yapıta dönüştürüyor. ha:ar geleneksel teknikle üretilen vitrayların tasarımında yapay zekâ kullanıyor ve her bir vitrayı kendi ışığıyla birlikte sunuyor.

 

İkilinin 2018’den beri ürettiği, başta New York, Venedik, Milano ve Londra olmak üzere birçok şehirde sergilenen “Impossible Sculptures | İmkansız Heykeller” serisi, ilk bakışta erken Rönesans dönemi üslubunda Avrupa sanatı estetiğini hatırlatan görsel bir dünya aracılığıyla yaratmış olduğu medeniyet içerisinde insanın kendi ürettiği teknolojiyle doğasının çatışmasını ele alıyor. 

 

saudade, asla kavuşamayacağımızı bildiklerimiz, bir türlü bırakamadıklarımız…

Hande Şekerciler’in sergide yer alan “saudade” başlıklı mermer ve bronz heykellerden oluşan serisi ile geleneksel heykeli, çağdaş insanın perspektifinden yeniden yorumluyor. Heykeller ismini Portekizce’de bir daha kavuşulamayacağı bilinen, çok sevilen, önemsenen ve özlenen kişi ya da olaylara duyulan özlem anlamına gelen “saudade” kelimesinden alıyor. 

 

Fijital bankacılık anlayışımızı sanata yansıtıyoruz 

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü; bankanın yenilikçi ve dinamik vizyonuyla beraber büyüyen O’art’ın son dönemde dijital sanat ve yeni medya alanında genç sanatçılara destek vermeyi misyonunun en başına eklediğini vurguladı. Öncü yeni medya sanatına verdikleri destek hakkında şunları söyledi: “Dijital alanda çalışmalar yapmak isteyen, hayalleri ve vizyonları olan genç sanatçılara sürdürülebilir destek vermeyi önceliklerimizden biri haline getirdik. Geleneksel sanat ve yeni medyayı içinde harmanlayan “Benküre” sergisi, fijital vizyonumuz çerçevesinde hayata geçirdiğimiz bir sergi oldu. Çünkü sanatın ve sanat yapma biçimlerinin de dünya gibi dönüştüğüne, teknoloji ile evrildiğine inanıyoruz. Teknoloji ile sanatın bir araya geldiği ve Apple Music’te yayınlanacak  Mindflow’u da Türkiye’de sanatseverlere ulaştıracak olmanın mutluluğu içindeyiz”. 

 

17. İstanbul Bienali’ne destek sponsoru olan Odeabank’ın, ha:ar ile birlikte hayata geçirdiği “Benküre/Planet I” sergisi aynı zamanda Bienal paralel etkinleri çerçevesinde de gezilebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Odeabank O’art “Planet I – Benküre” sergisini sanatseverlerle buluşturuyor- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

   

RASTGELE İÇERİKLER

‘Müzede Eskiz Atölye Çalışması’- Güncel Haberler Yaz Neşesi sinema keyfi Körfez’de yaşandı- Güncel Haberler DESTAN 27. BÖLÜM SEZON FİNALİYLE NEFESLERİ KESTİ SOSYAL MEDYANIN ZİRVESİNDE YER ALDI Türkiye Tasarım Vakfı Finlandiya Merkezli “Arkki’’nin Eğitimlerine Başlıyor- Güncel Haberler Cavuşoğlu “Kardeş ülkemizi kalkındırmak için yatırımlara hız vereceğiz”- Güncel Haberler Karaburun Belediyesi’nden depremzedelere müjde!- Güncel Haberler

REYTING SONUÇLARI

25 Eylül Pazartesi Reyting sonuçları! Hangi Program Birinci Oldu? Haftalık Reyting sonuçları | 18 – 24 Eylül En Çok İzlenen Diziler Televizyon Dünyasında Heyecan Dorukta: 24 Eylül Pazar Reyting Sonuçları Açıklandı! 22 Eylül Cuma Reyting Sonuçları: Hangi Yapım Birinci Oldu?

© 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat