Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Protokol Marketleri Tek Tek Denetledi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » Protokol Marketleri Tek Tek Denetledi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

Yağ fiyatlarındaki ani artış sonrası Kaymakam Eren Arslan ile Belediye Başkanı Alper Taban Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ile birlikte denetime çıktı. Zincir marketlerde yapılan denetimlerde raflarda ürünlerin olup olmadığı, fiyatların denetimi ve depo denetimleri gerçekleştirildi.

 

Hafta sonundan bu yana yağ fiyatları ve stokta yağ kalmadığı yönündeki iddialar sonrası İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri sahaya inmişti. 3 gündür süren denetimlere bugün Kaymakam Eren Arslan, Belediye Başkanı Alper Taban ve Ticaret İl Müdürlüğü personeli de katıldı. İnegöl genelinde zincir marketler başta olmak üzere marketlerde denetim gerçekleştirildi.

 

FIRSATÇILARA CEZA UYGULANACAK

Denetimler sırasında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Yağ hususunda vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda denetim yapıyoruz. Biz zaten bu denetimleri sürekli yapıyoruz. Vatandaşlarımızın ihbarlarını da denetliyoruz. Raflarda ürünlerin var olup olmadığını, beraberinde fiyat hususundaki piyasadaki tüm ürünlerin fiyat skalasının ne olduğunu, fahiş fiyat uygulamasının olup olmadığını denetliyoruz. Burada ürünün raflarda var olduğunu ancak Cumartesi günü bununla ilgili özellikle sosyal medya üzerinde yapılan değerlendirmeler ya da oradaki haberler neticesinde sanki ürün kalmayacak gibi bir panik havası oluşturulduğunu görüyoruz. Sayın Bakanımızda bununla ilgili gerekli açıklamaları yapmıştı. Şu an itibariyle ürünlerin raflarda yer aldığını görüyoruz. Farklı versiyonlarını, 1 litre, 2 litre, 5 litre var. Ancak fiyatlarla ilgili de kısmen farklı farklı rakamların olduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili tespitlerimizi de yaparak Ticaret İl Müdürlüğümüze bildiriyoruz. Bununla alakalı ben iyi manada ürünlerini eskiden olduğu gibi satmaya çalışan tüm esnaflarımıza ve işletmelerimize teşekkür ediyorum. Ancak buradan art niyetli ya da kötü niyetli, ticarette daha çok para kazanma hırsıyla fiyatlarda oynayalım, nasıl olsa ürün çok satılıyor gibi düşünenleri de buradan uyarmak istiyorum. Nihayeti itibariyle burada ürün nasıl olsa satılacak, elbette satılacak. Herkesin hedef beklenti satışları vardır. Bunlar zaten rutininde gidiyor. Ancak bunu bir fırsata çevirmek ya da vatandaşa bu noktada farklı fiyat uygulaması yapmanın doğru olmadığını ifade ediyor, tespit ettiklerimize de gerekli ceza ve işlemleri uygulayacağımızı tekrar ifade ediyorum” dedi.

 

3 FİRMA İL MÜDÜRLÜĞÜNE ŞİKAYET EDİLDİ

Şu ana kadar 63 marketin denetlendiğini ve bu marketlerin yaklaşık 45’inin ihbarla geldiğini vurgulayan Başkan Taban, “Gerekli tespitlerimizi yaptık. Bunların içerisinde yaklaşık 3 tane işletmenin Ticaret İl Müdürlüğüne bildirimini gerçekleştirdik. Depolarına kadar bakıyoruz. Rafta bakıyoruz, ihbarı değerlendiriyoruz. Nihayetinde vatandaşı da geriye dönüp bilgilendiriyoruz. Mesela marketçilerimizde ben alım yaptım ama 10 palet istedim 1 palet geldi şeklinde yaklaşımları da oluyor. Elimde olan ürünü bitirdim. Deposunu kontrol ediyorsun. Ürün depoda yok. Doğal olarak burada bir ürün kalmadıysa satışını yapamayacaktır. Bu doğal bir süreç. Ancak var olan ürünü kaldırıp, bunun fiyatını değiştirip, bu tür uygulamalar varsa derhal gereğini yapıyoruz. Farklı fiyatları da piyasanın en düşük fiyatıyla diğer fiyatları mukayese etmeye çalışıyoruz. Ve bunları geliş faturalarıyla karşılaştırıyoruz. Fahiş fiyat uygulaması yapanlara da işlemlerimizi yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

FIRSATÇILIĞA İZİN VERİLMEYECEK

Stokçuluğa fırsat vermeyeceklerini ifade eden Kaymakam Eren Arslan da şöyle konuştu: “Özellikle gıda ürünleri üzerinde sosyal medya üzerinde spekülatif açıklamalar üzerine oluşan dalgalanma vardı. Bunun ile alakalı marketlerimizi kontrol ediyoruz. Hem fiyat konusunda hem de tedarik zinciri ile alakalı denetimler yapılıyor. Burada bir usulsüzlük burada bir stokçuluğa yönelenler olursa cezai işlemler yapılıyor.”

 

VATANDAŞ BİZE BİLDİRSİN

“Sayın Bakanlarımız açıkladı salgın sürecinde tedarik zinciri bozuldu. Her türlü ürünün fiyatlarında dünya çapında bir yansıma oldu. Bu doğal durum doğal olmayan durum ise 1 liraya alıp 5 liraya satmak isteyenler. Bugünde yaptığımız denetimlerde stokçuluk ile karşılaşmadık. Rutinde zaten devam ediyor. Vatandaşlarımız da tespit ettikleri hususları bize belediyeye bildirsinler.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Protokol Marketleri Tek Tek Denetledi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  Vestel Amfi’de Önümüzdeki Program; 10 – 20 Haziran ‘CHE’nin Vedası’ 29 Ekim’de Trump Sahne’de- Güncel Haberler Lise öğrencilerinden Covid-19 ile mücadeleye önemli katkı Van ‘Shopping Fest’e Hazır- Güncel Haberler LG Therma V İle Kış Aylarında Mükemmel Isınma- Güncel Haberler Üniversite adaylarına boğazda motivasyon gezisi- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat