Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

PWN İstanbul “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı” ilk mezunlarını verdi- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Gündem » PWN İstanbul “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı” ilk mezunlarını verdi- Güncel Haberler
Google News Abone Ol

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE KADIN LİDERLİĞİ GÜÇLENİYOR 

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ve Professional Women’s Network (PWN) İstanbul tarafından UN SDSN ve Awen for Us desteği ile hayata geçirilen “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler” Gelişim Programı ilk mezunlarını verdi. 23 katılımcı, 14 Mayıs 2022’de Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

 

 

Sağlık sektöründeki kadınların gelişimini desteklemek amacıyla PWN İstanbul (Professional Women’s Network) ve BÜYEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi), UN SDSN Türkiye (Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı) ve ‘Awen for Us’ desteği ile hayata geçirdiği “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı”nın ilki tamamlandı. Programdan yararlanan 23 katılımcı 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

 

Törende; program katılımcılarının yanı sıra projeyi hayata geçiren ve liderlik eden ekipten PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Program Mentörü – Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve Kampotu Genel Müdürü Beril Koparal Ergün, PWN İstanbul Danışma Kurulu Üyesi ve Takeda Türkiye Genel Müdürü Şeyda Atadan Memiş, PWN İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve TimePR Ajans Başkanı Sevda Solak, Program Mentörü ve Janssen Türkiye Genel Müdürü Demet Russ, BÜYEM & UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut, Awen for Us Kurucusu Dr. Aylin Löle, PWN İstanbul üyeleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri hazır bulundular. 

 

Kız kardeşlik değişimi hızlandırıyor

PWN’in bağ kuran, harekete geçiren ve etki yaratan network çalışmalarını Türkiye’de başarıyla yürüttüklerini söyleyen PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Olsun, projenin, sağlık sektöründe kadın yönetici oranındaki artışı hızlandıracağını ifade etti. Olsun, “Sağlık sektörü hem dünyada hem de ülkemizde diğer sektörlere göre toplumsal cinsiyet eşitliği açısından daha avantajlı konumda gözükse de rakamlar halen alınacak yol olduğunu gösteriyor. Sektördeki yüzde 17’lik kadın yönetici oranı bizi memnun etmiyor. Memnun olmadığımız bir konuda eleştiri getirmek yerine müthiş bir kız kardeşlik hikayesi yazdık. PWN Danışma Kurulu üyelerimiz Sevgili Güldem Berkman, Şeyda Atadan Memiş ve Yönetim Kurulu üyemiz Beril Koparal Ergün'ün fikir anneliğini yaptığı, Yönetim Kurulu Üyemiz Sevda Solak’ın destek verdiği; Boğaziçi Üniversitesi gibi köklü bir kurumun paydaşlığında UN SDSN Türkiye ve ‘Awen for Us’ desteğinde, 30’un üzerindeki sağlık sektörümüzün kıymetli genel müdürlerinden oluşan mentörlerimiz ile hayata geçirdiğimiz ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Sertifika Programı’ ilk mezunlarını verdi ve hepimiz çok gururluyuz. Hız kesmeden yola devam edecek ve 1 Ekim’de ikinci sınıfımızı açmış olacağız. Sağlık sektörünün 23 kadın yönetici adayı da daima kız kardeşlik networkümüzün içinde yer alacaklar. Hepsini içtenlikle kutluyorum” dedi. 

 

Sürdürülebilirlik için eşitliğe ihtiyaç var

BÜYEM ve UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut törende yaptığı konuşmada, sürdürülebilirliğin tüm dünyanın en önemli gündem maddesi olduğunu günümüz dünyasında sürdürülebilir başarının kadın ve erkeklerin eşitliğine dayalı bir yönetim anlayışı ile mümkün olduğunu vurguladı. Kadınlarla erkeklerin dengeli bir şekilde yer aldığı yönetim kurullarının daha iyi çalıştığına dikkat çeken Atabarut, “Kadın ve erkek yöneticiler, çeşitli alanlarda getirdikleri güçlü yönler ile birlikte fark yaratıyor. Yönetim kurullarındaki kadın lider sayısı yükseldikçe başarı hikayeleri de artacaktır” dedi. Atabarut, büyük bir özenle ve titizlikle hazırlanmış ‘Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Programı’ önümüzdeki aylarda da yeni katılımcılarına ev sahipliği yapmaya devam edecek” diye konuştu.

 

Eşitliği savunmaya devam

Projenin Sektörel Danışma Kurulu Üyesi ve Program Mentörü olarak görev alan . PWN Danışma Kurulu üyesi, Amgen ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman, “Üç kız kardeşin en küçüğü olarak, dört yaşımdan itibaren kızların erkekler ile eşit şartlara sahip olması ve önemsenmesi benim için kritik bir konu oldu. Bunun bir örneği olmak adına tüm hayatım boyunca çabaladığımı söyleyebilirim. Kariyerimin 31. yılındayım ve 15 yıldır genel müdürlük yapıyorum. Tecrübelerim doğrultusunda anladım ki kadınlar olarak sonuç odaklı yaklaşımlarımız nedeniyle bazen stratejik hikâye anlatıcılığı ya da zaman azlığı nedeniyle network oluşturmak gibi bazı önemli noktalara yeterince vakit ve enerji ayıramıyoruz. Bu program ile arka planda bıraktığımız bu noktaları geliştirmeyi istedik. Bu amaca ulaşma yolundaki en büyük etken ise, üniversite, dernek ve sağlık sektöründeki önemli liderlerin yarattığı müthiş üçgen oldu! Deniz yıldızlarının hikayesini sanırım hepimiz biliyoruz. Kısaca, “onun için çok şey fark etti”. Bu programa katılan ilk 23 mezunumuz için umarım çok şey fark etti ve edecek!” ifadelerini kullandı.

 

Örnek bir iş birliği gerçekleşti

Sertifika töreninin MoC'sini üstlenen Awen for Us'ın kurucusu ve BÜYEM'in Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Danışmanı Dr. Aylin Löle, konuşmasına Amerikalı ünlü yazar Maya Angelou’nun şu sözüyle başladı: 'Bir şeyi beğenmiyorsanız, onu değiştirin. Onu değiştiremezsiniz kendi tutumunuzu değiştirin, şikâyet etmeyin' 

 

Löle, “Kadınlar, küresel olarak sağlık ve sosyal bakım çalışanlarının yüzde 70’ini oluştururken, kadın liderlerin oranı ne yazık ki sadece yüzde 17 düzeyinde. Veriler küresel sağlığın kadınlar tarafından sağlanırken, erkekler tarafından yönetildiğini bir kez daha ortaya koyarken, Türkiye’de de durum ne yazık ki çok farklı değil. Tıpkı Maya Angelou'nun dediği gibi şikâyet etmek yerine, beğenilmeyen bu durumu değiştirmek üzere hep birlikte yola çıkıldı. Her biri itinayla oluşturulmuş akademik ve sektörel modüllerden oluşan program, sektörü birleştiren örnek bir iş birliğine de sahne oldu. Sağlık sektöründeki hali hazırdaki liderleri, yönetim konusundaki birikimleriyle bu programa gönülden destek verdi" diye konuştu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

PWN İstanbul “Sağlığa Yön Verecek Kadın Liderler Gelişim Programı” ilk mezunlarını verdi- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  RASTGELE İÇERİKLER

  2021’de okul hayatı nasıl olacak? Okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz?- Güncel Haberler “Her Çocuk Zekidir” VakıfBank Kültür Yayınları çocuk kitaplığında- Güncel Haberler Ücretli Çalışan İstatistikleri, Aralık 2021- Güncel Haberler Çocuklar Bu Sömestir Tatilinde İstanbul Cevahir’i Seçti- Güncel Haberler “Tomris” Oyunu Turneye Çıkıyor- Güncel Haberler Kış aylarında güneşli tatilin rotası Katar- Güncel Haberler

  REYTING SONUÇLARI

  Reyting Arenasında Zafer Kimin? 6 Aralık 2023’ün En İyi Yapımı Hangisi? Reyting Zirvesindeki Zafer: Yabani Dizisi, 5 Aralık’ta Rakiplerini Eleyerek Tahtın Sahibi Oldu! Televizyon Ekranlarının Zafer Gecesi: 4 Aralık 2023 Reyting Sonuçları ve Liderlik Koltuklarını Kim Aldı? 3 Aralık 2023 Pazar Günü Reyting Sonuçları Açıklandı! Pazar Gecesi Ekranların Zirvesinde Hangi Programlar Var?

  © 2023 Tüm Hakları Saklıdır. ReytingTv.com

  Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

  Sponsorlar Keçiören yemek siparişi Firma logolu baskılı polar - göktürk evden eve nakliyat - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu - vizyonjet - Ankara Boşanma Avukatı - Nakliyat