Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sahne Üstünde Kadın Dayanışması, Bir Arada Üretim ve Güçlenme Buluşmaları ve Atölyeleri- Güncel Haberler

Ana Sayfa » Kültür Sanat » Sahne Üstünde Kadın Dayanışması, Bir Arada Üretim ve Güçlenme Buluşmaları ve Atölyeleri- Güncel Haberler
Google News Abone Ol
Sahne Üstünde Kadın Dayanışması, Bir Arada Üretim ve Güçlenme Buluşmaları ve Atölyeleri- Güncel Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi, kadınlara yönelik farkındalık oluşturmak adına, kadınlarla birlikte üretmek, tiyatro aracılığı ile bir araya gelmek, diğer kadınlarla paylaşılabilecek “güçlenme hikâyeleri yazmak” ve sahneden paylaşmak için bir dizi etkinlik düzenliyor.

 

Kadınlar arası iletişimi ve paylaşımı sanatsal yollarla güçlendirmek ve bu paylaşımları sanatsal bir ürüne dönüştürmek için 2022 Şubat ayından bu yana, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın mekân desteğinde İBBŞT Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi’nden dramaturg Elif Solak koordinatörlüğünde Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde Kadın Atölyeleri düzenleniyor.

 

Kadınlar Kendi Hikâyelerinin Farkına Varıyor

İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi’nin, Şehir Tiyatroları sanatçıları ile “Kadına Yönelik Şiddet Farkındalık Haftası” kapsamında yapmış olduğu okuma tiyatrosu etkinliğinde, ÇGSM Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde bir stant açtı. Bu stantta atölyenin duyurusu yapıldı ve kültür merkezini ziyarete gelen kadınlar, atölye hakkında bilgilendirildi ve katılımcı olmaları sağlandı.

 

Katılımcı kadınlarımızla Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde çalışmalara başlanıldı, kadınlara kendileri, yaşamları ile ilgili farkındalık oluşturmak ve diğer kadınlarla paylaşmak istedikleri deneyimlerini sahneden aktarabilmek için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar İBB Şehir Tiyatroları Sanatçısı ve ÇGSM Sorumlusu Emre Koyuncuoğlu ve Mor Çatı gönüllülerinden oyuncu Zuhal Güreli moderatörlüğünde ilerledi, anlatı çerçevesinde gösteri metinleri oluşturuldu.

 

Şubat ve Mart aylarında haftada bir gün buluşma şeklinde ilerleyen atölye, Nisan ayı ortalarından itibaren ressam ve kukla yapımı sanatçısı Hilal Polat’ın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Atölyeleri’nde vermiş olduğu 7 haftalık kukla atölyesi de bu çalışma ekibinin eğitimine eklenerek katılımcıların sahne üzerinde kullanacakları anlatı aksesuar ve malzemelerini kendilerinin üretimi sağlandı. Katılımcı kadınlarımızın her biri, burada kendi tasarladıkları kuklalarını yaptılar.

 

Bunun dışında katılımcı kadınlarımıza, Arter iş birliğinde periyodik olarak gerçekleştirilen sanatçı Güneş Terkol’un “Mendilimde Hikâyeler” etkinliğine katılmaları sağlandı. Burada da bir sanat eserinden yola çıkarak ve onu yorumlayarak kendi mendillerini tasarladılar.

 

Atölye çalışmaları sonrasında, katılımcılarımız sahneden diğer kadınlarla paylaşmak istedikleri kendi hayat hikâyelerini anlattıkları bir oyun/gösteri metni yazdılar ve bu metinlerin sahnelenmesi için dekor ve aksesuvar oluşturuldu.

 

Şehrin Kadınları Kendi Hikâyelerini Sahneliyor

Tüm bu çalışmalarla kadınların kendi deneyimlerini aktarmaları, bunun bir değer oluşturduğunun farkına varılacak bir sürecin desteklenmesi, herkesin deneyiminin biricik, özel ve değerli olduğunun altının çizildiği dolayısıyla “birbiriyle dayanışan güçlendirme hikâyelerinin” sahneden çoğalarak aktarılması için bir model çalışma yapılması amaçlanmıştır.

 

Katılımcılarımızın kendi deneyimlerinin yine kendi emekleriyle sahneye taşındığı bu gösterinin, katılımcılarımızın performansları ile mahalle evleri ve kültür merkezlerinde okuma etkinliği olarak, yine kadın seyircilere sunulması amaçlanıyor. 

 

Okuma Tiyatrosu Etkinlik Programı

21 Haziran saat 15.00’te Örnektepe Mahalle Evi’nde, 

22 Haziran saat 15.00’te Fatih Sulukule Mahalle Evi’nde 

23 Haziran saat 15.00’te Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Sahne Üstünde Kadın Dayanışması, Bir Arada Üretim ve Güçlenme Buluşmaları ve Atölyeleri- Güncel Haberler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ant Parkı büyüyor- Güncel Haberler Vestel Amfi’de Önümüzdeki Program; 10 – 20 Haziran Kenan Doğulu’dan Hafızalardan Silinmeyecek Final- Güncel Haberler 2022 Necip Fazıl ödülleri açıklandı- Güncel Haberler İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy, 2021 yılı içinde Gölcük’te birçok etkinlikle anıldı- Güncel Haberler Sol Yanım Reytingleri Nasıl? Dizi Tutmadı mı?

REYTING SONUÇLARI

Televizyon Takipçileri Merakla Bekliyor: 2 Haziran Cuma Reyting Sonuçları Açıklandı Mı? 1 Haziran Perşembe Reyting Mücadelesi: Camdaki Kız, Gülcemal, Yüz Yıllık Mucize ve Survivor Arasında En Çok İzlenen Hangisi Oldu? 31 Mayıs 2023 Çarşamba Günü Televizyon Reyting Savaşı: Hangi Yapım Birinci Oldu? 30 Mayıs Salı Reyting sonuçları: Ben Bu Cihana Sığmazam Total’de Lider!

MT Medya Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2023 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz!

Reyting TV - Gelecek Hayallerinin Peşini Bırakmayanlarındır

Sponsorlar: Ankara Boşanma Avukatı - İstanbul Evden Eve Nakliyat - Fethiye Kiralık Villa - İstanbul Eşya Depolama - Kore Kozmetik Ürünleri - Malatya araç kiralama - Nakliyat - şehirler arası nakliyat